آنچه قبل، حین و بعد از تزریق واکسن کرونا در بدن روی می دهد

به گزارش مجله نماشو، شاید شما فعلا امکان یا اجازه تزریق واکسن کرونا را نداشته باشید اما مایل باشید بدانید قبل، حین و بعد از این تزریق چه اتفاقی رخ می دهد. این مطلب می تواند برایتان یاری کننده و مفید باشد.

آنچه قبل، حین و بعد از تزریق واکسن کرونا در بدن روی می دهد

واکسن کرونا ساخته شده توسط شرکت آمریکایی فایزر که مجوز استفاده اضطراری را از سازمان غذا و داروی این کشور دریافت نموده، از تاریخ 11 دسامبر رسما در سرتاسر ایالات متحده توزیع شده است. مرحله نخست آن مخصوص تزریق به کادر درمان و افرادی است که بیشترین ارتباط را با بیماری کرونا دارند. بنابراین اگر جزو این قشر از جامعه نیستید فعلا منتظر دریافت این واکسن نباشید. این در حالی است که ساخت و توزیع این واکسن ابهاماتی را در اذهان ایجاد نموده است. به همین منظور ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) دستورالعملی برای آنچه قبل، حین و بعد از استفاده از واکسن انتظار می رود، منتشر نموده است:

اساس واکسن کرونا

واکسن فایزر تنها واکسنی است که در حال حاضر از سازمان غذا و دارو مجوز گرفته است. بنا بر شرح مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، mRNA این واکسن با رمزگذاری بخشی از پروتئین موجود در سطح SARS-CoV-2 - ویروسی که باعث ایجاد COVID-19 می گردد- عمل می نماید. در این واکسن از قطعات پروتئین رمزگذاری شده برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن استفاده می گردد.

این عملکرد به نوبه خود باعث می گردد بدن شما آنتی بادی های SARS-CoV-2 را فراوری کند و در نتیجه باید به شما یاری کند تا در آینده از ابتلا به چنین عفونتی ایمن باشید. پس از آن، بدن شما پروتئین و mRNA را از بین می برد ، در حالی که آنتی بادی ها برای یاری به ایجاد ایمنی به اطراف سلول می چسبند.

قبل از تزریق واکسن کرونا چه باید کرد؟

ابتدا باید این مساله را مورد توجه قرار دهید که آیا شما در اولویت دریافت واکسن هستید یا خیر. اگر عضو کادر درمان بوده و یا در خانه سالمندان ساکنید، از افراد در اولویت محسوب می شوید در غیر این صورت، فعلا امکان دریافت واکسن ندارید. احتمالا این امکان در شش ماه تا یک سال آینده فراهم گردد. باید بدانید که هیچ راهنمای رسمی برای آنچه پس از تزریق برای بدن شما رخ می دهد، وجود ندارد.

ممکن است دچار سرگیجه و بی حالی شده و یا به آنفولانزا مبتلا شوید. آگاهی از عوارض دریافت واکسن کرونا می تواند پیش زمینه ذهنی مناسبی برای شما ایجاد نموده و از هر آنچه رخ می دهد، متحیر نشوید. کار دیگری که لازم نیست انجام دهید، استفاده از استامینوفن یا پروفن پیش از تزریق است. ویلیام شفنر ، پزشک متخصص بیماری های عفونی و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت در این زمینه می گوید: هیچ کس مطالعه ای در این حوزه نداشته است. ما فکر نمی کنیم که این واکسن پاسخ ایمنی بدن شما را مختل کند اما نمی خواهیم ریسک کنیم.

تنها کاری که بهتر است انجام دهید همان کاری است که همواره طبق عقل و منطق انجام می دهید.

با دریافت واکسن، چه اتفاقی می افتد؟

هم اکنون واکسن کرونا در مراکز درمانی توزیع شده تا مورد استفاده قرار گیرد. CDC توصیه می نماید که هنگامی که برای دریافت واکسن حاضر می شوید همچنان دهان و بینی خود را با ماسک پوشانده و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. این شرایط دقیقا مشابه وضعیتی است که شما واکسن آنفولانزا یا بیماری دیگری را دریافت می کنید.

پس از تزریق از شما خواسته می گردد تا مدت 15 دقیقه در همان حالت بمانید تا این اطمینان حاصل گردد که واکنشی در بدن شما ایجاد نمی گردد. این تدبیر در خصوص واکسن آنفولانزا نیز رعایت می گردد. شما پس از دریافت واکسن، کارتی حاوی اطلاعات اقدامات اجرا شده، اینکه شما واکسن گرفته اید را تحویل می گیرید.

منبع: Health/ دسامبر 2020

منبع: همگردی
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1494

به "آنچه قبل، حین و بعد از تزریق واکسن کرونا در بدن روی می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه قبل، حین و بعد از تزریق واکسن کرونا در بدن روی می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید