آیا بالگرد در حریق شهری کاربرد دارد؟

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بالگرد در بخش اطفاء حریق های شهری کارایی ندارد.

آیا بالگرد در حریق شهری کاربرد دارد؟

به گزارش ایسنا، سید جلال ملکی درباره اینکه آیا سازمان آتش نشانی تهران برای افزایش لجستیکش نیاز به بالگرد دارد یا خیر؟ گفت: تقریبا می توان گفت که جایی را در دنیا ندیده ام که آتش نشانی آن، بالگرد عملیات شهری داشته باشد.

وی گفت: زمانی که آتش نشانی های معتبر را رصد می کنیم آتش نشانی های آن ها در شهر بالگرد ندارند.

ملکی اظهار کرد: بالگرد به دلایل فنی در عملیات های شهری کارآیی ندارد، در حال حاضر نیز در شهر تهران هلال احمر و نیروی انتظامی بالگرد دارند که گاهی هم ممکن است برای کاربری اطفائی هم بتوان استفاده کرد، اما طی دفعاتی که برخی از دستگاه ها برای کمک به ما در عملیات ها آمدند واقعا به این نتیجه رسیدیم که بالگرد در بخش اطفاء حریق های شهری کارآیی ندارد.

وی اضافه نمود: در شهرها ساختمان ها در کنار هم ساخته شده اند، اگر حین حریق از ارتفاع 300 تا 400 متری آب را با بالگرد پایین بریزند، آب در هوا ریز می شود و باد آن را به چند متر آنطرف تر انتقال می دهد، و در محل دیگری تخیله می شود، اگر هم بالگرد بخواهد ارتفاع خود را پایین بیاورد که آب دقیقا روی محل حریق ریخته بشود، حرارت بسیار زیاد و شدید آتش سوزی می تواند برای سیستم هلیکوپتر مشکل ایجاد کند، ضمن اینکه پره هلیکوپتر باد ایجاد می کند و دمیدن باد ناشی از آن به داخل حریق، شعله وری را افزایش می دهد.

وی گفت: در نتیجه، عملیات اطفایی توسط هلیکوپتر در شهرها کارآیی ندارد و برای مراتع، جنگل ها، فضای باز و.. کاربرد دارد. به عنوان مثال زمانی که یک جنگل آتش می گیرد بالگرد هر کجا که آب بریزد قسمتی از آتش خاموش می شود، اما زمانی که یک بارانداز 1000متری آتش بگیرد و هلیکوپتر آب را از ارتفاع بالا به پایین بریزد ممکن است باد آب را 500 متر آنطرف تر ببرد و حتی خسارت هایی را به بار بیاورد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1596

به "آیا بالگرد در حریق شهری کاربرد دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بالگرد در حریق شهری کاربرد دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید