احتمال جهش ویروس کرونای ایرانی وجود دارد؟

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا) - یک پزشک متخصص بیماری های عفونی با هشدار نسبت به اینکه هنوز موج چهارم بیماری کرونا در کشور تمام نشده است، درباره احتمال بروز جهش ایرانی کرونا شرح داد.

احتمال جهش ویروس کرونای ایرانی وجود دارد؟

رضا صالحی در گفت وگو با پانا درباره احتمال بروز جهش ایرانی کرونا نیز گفت: این احتمال زیاد است زیرا وقتی ویروس وارد جمعیت می گردد بر اساس چرخش و تغییراتی که دارد، موتاسیون های اختصاصی آن کشور را رقم می زند همانطور که در انگلیس، برزیل، هند و آفریقای جنوبی دیدیم. البته این بسته به خوپذیری ویروس با جمعیت و ژنتیک آن منطقه است یعنی ویروس خود را با توجه به شرایط منطقه تغییر می دهد تا سازگاری بیشتری با محیط داشته باشد.

این پزشک متخصص بیماری های عفونی درباره وضع کرونا در کشور اظهار کرد: هرچند فرایند بیماری در موج چهارم بیماری کرونا نزولی شده است و فقط 3 شهرستان در وضع نارنجی کرونا هستند اما هنوز موج چهارم کرونا تمام نشده است و این نگرانی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن پروتکل ها و برگزاری دورهمی ها و تجمعات خانوادگی از طرفی و شیوع ویروس های جهش یافته در کشور از طرف دیگر، موج پنجم بیماری شکل بگیرد که خطرناک تر از موج های دیگر است. بنابراین در این زمینه نباید غفلت کرد.

وی با بیان اینکه اکنون عمده شهرهای کشور در شرایط نارنجی کرونا قرار دارند اما این شرایط شنماینده است، گفت: این وضع در صورت رعایت نکردن پروتکل ها به قرمز تبدیل خواهد شد.

این پزشک متخصص گفت: اکنون حجم بالای مراجعه به بیمارستان ها نسبت به اوج پیک چهارم، کاهش یافته است و قدری از نگرانی این موضوع که سرانجام موج چهارم چه زمانی است، کاسته شده است. البته نباید به دلیل نزولی شدن فرایند بیماری و نارنجی شدن وضع کرونا و از سرگیری فعالیت بعضی مشاغل، بازهم از بیماری کرونا غافل بود.

صالحی با بیان اینکه ویروس های جهش یافته قدرت انتقال را بیشتر نموده است، گفت: مردم همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند و امیدواریم با پوشش گسترده تر واکسیناسیون شاهد کنترل بیشتر بیماری باشیم زیرا اگر رعایت پروتکل ها اتفاق نیفتد، موج پنجم کرونا در کشور شروع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1713

به "احتمال جهش ویروس کرونای ایرانی وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال جهش ویروس کرونای ایرانی وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید