انتخابات های ایالات شرقی آزمونی سخت برای دولت ائتلافی آلمان

به گزارش مجله نماشو، امروز در ایالات مهم شرقی براندنبورگ و زاکسن آلمان انتخابات محلی برگزار می گردد که با توجه به پیش بینی ها درباره موفقیت چشمگیر احزاب اپوزیسیون در این انتخابات نتایج آن می تواند زلزله سیاسی سختی را در دولت ائتلافی ایجاد کند.

انتخابات های ایالات شرقی آزمونی سخت برای دولت ائتلافی آلمان

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه سوئیسی نویه زوریخه سایتونگ در گزارشی در این باره نوشت: امروز (یکشنبه) در ایالات شرقی براندنبورگ و زاکسن آلمان انتخابات محلی برگزار می گردد. پیش بینی می گردد که احزاب دولت ائتلافی یعنی حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات در این دو ایالت مهم شرقی با ریزش آراء چشمگیری روبرو شده و حزب افراطی جایگزینی برای آلمان و سبزها هم آراء زیادی را به دست آورند.

در روز یکشنبه در آلمان این پرسش ها مطرح است که آیا همچنان می توان در ایالات شرقی آلمان از احزب بزرگ ملی سخن به میان آورد؟ حزب افراطی جایگزینی برای آلمان تا چه اندازه قدرتمند شده و نیروهای افراطی در این حزب تا چه حد قدرت می گیرند؟ نتایج این انتخابات چه تاثیری بر شرایط دولت ائتلافی آلمان خواهد گذاشت؟

در ایالت زاکسن نتایج این انتخابات نشان خواهد داد که آیا حزب دموکرات مسیحی می تواند یکی از آخرین سنگرهای خود در شرق را همچنان نگه دارد. این حزب از زمان اتحاد دوباره آلمان در سال 1990 بدون وقفه در این ایالت حکومت می نماید. این حزب بعد از سقوط دیوار برلین با یک نامزد سه بار پشت سر هم اکثریت مطلق را در این ایالت به دست آورد.

مشابه این شرایط برای حزب سوسیال دموکرات در براندنبورگ وجود دارد که حدود سه دهه است در این ایالت حکومت می نماید.

حالا این دو حزب بزرگ آلمان در معرض تهدید ریزشَ آراء شدید در این انتخابات های ایالتی قرار گرفته اند. بر اساس نظر سنجی ها حزب سوسیال دموکرات با 10 پله سقوط 22 درصد آراء شهروندان در براندنبورگ را کسب خواهد نمود. حزب دموکرات مسیحی هم در ایالت زاکسن با 7.4 پله سقوط 32 درصد آراء شهروندان را کسب خواهد نمود.

در ادامه این مطلب آمده است اگر حزب افراطی جایگزینی برای آلمان در این دو انتخابات و یا یکی از آن ها قدرتمندترین حزب گردد یک زمین لرزه سیاسی در آلمان ایجاد می گردد. در این صورت بحث های داغ درباره جدایی جدید جامعه بین غرب و شرق اهمیت و شدت بیشتری خواهد یافت.

در ادامه این مطلب آمده است: حتی اگر حزب افراطی جایگزینی رای آلمان نتواند در صندلی قدرتمندترین حزب در این ایالات آلمان قرار گیرد حضورش در مجلس را مطمئنا گسترش خواهد داد. بر اساس نظر سنجی ها این حزب در ایالت زاکسن با حدود 25 درصد رضایتمندی روبرو است که در مقایسه با سال 2014 حدود 15 درصد افزایش داشته است. این حزب در براندنبورگ هم با 9 پله صعود حدود 21 درصد آراء شهروندان را کسب خواهد نمود.

اینکه همه احزاب ملی بستن ائتلاف با حزب افراطی را رد نموده اند در اولین نگاه برای آن ها چالشی بزرگ را ایجاد می نماید.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است که دومین برنده این انتخابات محلی احتمالا حزب سبز آلمان خواهد بود. این حزب در ایالت براندنبورگ بر اساس پیش بینی ها حدود 14 درصد آراء را از آن خود خواهد نمود که این بیش از دو برابر آراء به دست آمده برای این حزب در انتخابات ایالتی سال 2014 خواهد بود. این حزب در ایالت زاکسن هم 11 درصد آراء که باز هم دو برابر آراء دور قبل را شامل می گردد کسب خواهد نمود.

حزب سبز آلمان از بحث ها درباره دگرگونی آب و هوا سود می برد.

بر اساس نظر سنجی های اجرا شده در ایالت زاکسن آلمان مایکل کرتشمر از حزب دموکرات مسیحی و نخست وزیر این ایالت دیگر اکثریتی را برای تشکیل ائتلاف بزرگ کسب نخواهد نمود. بر اساس نظر سنجی ها حزب دموکرات مسیحی حدود 32 درصد و حزب سوسیال دموکرات حدود 8.5 درصد آراء شهروندان را در این ایالت کسب خواهد نمود.

در ایالت براندنبورگ هم دولت محلی به رهبری حزب سوسیال دموکرات رای اکثریت برای تشکیل دولت ائتلافی با چپ ها را کسب نخواهد نمود.

در بخش دیگری از این مطلب به تاثیرات نتایج این انتخابات های محلی در شرق آلمان بر دولت ائتلافی پرداخته شده و آمده است: در حزب سوسیال دموکرات که اخیرا خواهان خاتمه ائتلاف بزرگ بودند درخواست ها در این باره کمی کاهش یافته است. به این ترتیب احتمال اینکه دولت ائتلافی آلمان تا خاتمه این دوره همچنان پایدار باشد افزایش پیدا نموده است. با این حال هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که نتیجه این انتخابات که موفقیت چشمگیر حزب افراطی و شکستی بسیار تلخ برای حزب سوسیال دموکرات در آن پیش بینی می گردد چه شوکی می تواند به ائتلاف بزرگ وارد کند.

در مجموع این اتفاقات تحت تاثیر بحث های عمومی احتمالا قبل و یا بعد از زمان برگزاری کنگره حزب سوسیال دموکرات در اوایل دسامبر بتواند به تصمیم حزب سوسیال دموکرات برای خروج از دولت ائتلافی منجر گردد.

رهبری حزب دموکرات مسیحی امیدوار است که این اتفاق نیفتد اما وقوع چنین سناریویی هم کاملا رد نمی گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 9 مهر 1398 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 422

به "انتخابات های ایالات شرقی آزمونی سخت برای دولت ائتلافی آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات های ایالات شرقی آزمونی سخت برای دولت ائتلافی آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید