انتقاد شدید معاون شهرداری تهران از وزارت کشور و پلیس

به گزارش مجله نماشو، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با انتقاد شدید از وزارت کشور و پلیس گفت: ما برای رفع آلودگی هوا نیاز به اطلاعات خودروهای تهران داریم اما پلیس و وزارت کشور این اطلاعات را در اختیار ما قرار نمی دهند و به همین راحتی سلامت مردم به خطر می افتد.

انتقاد شدید معاون شهرداری تهران از وزارت کشور و پلیس

به گزارش خبرنگاران، محسن پورسیدآقایی در چهل ویکمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: شهرداری تهران برای این که بتواند مساله آلودگی هوا را رفع کند لازم است که معاینه فنی تمام خودروهای در حال تردد در شهر را دائماً چک کند و بتواند آنها را جریمه کند. در حال حاضر دوربین های ما طی روز حدود 4 میلیون خودرو را ثبت می کنند و تمام این تعداد را برای سامانه سیمفا ارسال می کنیم که به ما اعلام کند که خودرو معاینه فنی دارد یا خیر.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به این که تا حدود دو ماه گذشته تنها اطلاعات دو میلیون خودرو را برای ما ارسال می کردند، شرح داد: در حال حاضر این رقم افزایش پیدا کرده و ما تقریباً روزانه به اطلاعات سه میلیون خودرو دسترسی داریم. این در حالی است که دوربین های ما در حدود چهار میلیون خودرو را روزانه ثبت می کنند و این به معنی آن است که برخی از خودروهای فاقد معاینه فنی بدون جریمه و اعمال قانون در سطح شهر تردد می کنند.

او با تاکید بر این که وزارت کشور باید تعداد پاسخ به استعلامات را برای شهرداری تهران افزایش دهد، شرح داد: نکته دیگر این است که زمانی که پلاک خودرو را برای وزارت کشور می فرستیم، این وزارتخانه فقط به ما اعلام می کند که خودرو معاینه فنی دارد یا خیر. در حالی که ما نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه داریم.

پورسیدآقایی ادامه داد: برای مثال نوع خودرو و نوع سوخت آن و این که خودرو کاربراتوری است یا انژکتوری برای ما مهم است و در ایام آلودگی هوا در تهران اعلام می شود که ورود کامیون ها به شهر ممنوع است و این در حالی است که شهرداری تهران پس از ثبت پلاک خودرو نوع آن را در دست ندارد. از سوی دیگر ما اطلاعاتی نسبت به سن خودروهایی که پلاک آنها توسط دوربین ها ثبت می شود، نداریم. بنابراین نخواهیم توانست جلوی ورود خودروهای فرسوده را بگیریم.

به گفته پورسیدآقایی تمام این اطلاعات را پلیس در اختیار وزارت کشور قرار می دهد و در سامانه سیمفا تمام اطلاعاتی که ما به آن نیاز داریم، وجود دارد. شهرداری تهران یک سال است که از وزارت کشور خواهش می کند که این اطلاعات را در اختیارش قرار دهد اما وزارت کشور می گوید که پلیس این اجازه را به من نمی دهد. به همین سادگی هوا را آلوده می کنیم و جان مردم را به خطر می اندازیم.

در ادامه این جلسه قنبری، مسئول فناوری پلیس راهور ناجا در پاسخ به این اظهارات گفت: اطلاعات همه دوربین ها به صورت خام و برخط به پلیس ارجاع داده می شود اما ناجا یک ظرفیت مشخصی برای پردازش دیتاها دارد. در حال حاضر نیز تمام سرورهای ناجا با فشار تمام به سیمفا جواب می دهند اما در نهایت تنها می توانیم اطلاعات سه میلیون خودرو را به سیمفا ارسال کنیم.

مسئول مرکز فناوری پلیس راهور ناجا ادامه داد: این در حالی است که از ما توقع دارند که در شهرهای دیگر نیز اطلاعات خودروها را به سیمفا بفرستیم. ما در حال حاضر اطلاعات سه میلیون خودرو در تهران را با تمام توان و سختی به وزارت کشور می دهیم. از این رو نیاز داریم تا با افزایش بودجه بتوانیم سرورهای خود را بیشتر کنیم.

در ادامه این جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا پورسیدآقایی، معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در پاسخ به پلیس اظهار کرد: شما تمام این اطلاعات را به سیمفا ارسال می کنید. این که یک نامه برای وزارت کشور ارسال کنید و بگوید که این اطلاعات را در اختیار شهرداری تهران هم قرار دهید، ربطی به ظرفیت سرورها ندارد. این اطلاعات در حال حاضر در سامانه سیمفا موجود است اما پلیس اطلاعات را به شهرداری تهران نمی دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4133

به "انتقاد شدید معاون شهرداری تهران از وزارت کشور و پلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد شدید معاون شهرداری تهران از وزارت کشور و پلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید