برای دُز سوم واکسیناسیون کرونا مراجعه کنید ، واکسن به اندازه کافی تامین است

به گزارش مجله نماشو، رییس انستیتوپاستور ایران با تاکید بر خطر امیکرون و ضرورت سرعت گرفتن واکسیناسیون دز سوم واکسن کرونا در کشور، گفت: توصیه کمیته علمی به هموطنان این است که در اولین فرصت طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت، واکسن دز سوم را تزریق نمایند.

برای دُز سوم واکسیناسیون کرونا مراجعه کنید ، واکسن به اندازه کافی تامین است

به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا بیگلری در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، گفت: اولین نکته مهم این است که اکنون یک اصل پذیرفته شده در کشورها این است که بعد از تزریق دو دز واکسن علیه کرونا، دز سوم حتما تکمیل نماینده است و احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می دهد و اگر هم ابتلایی رخ داد، مسلما عوارض بیماری بسیار کمتر خواهد بود.

وی افزود: به همین علت در درجه اول توصیه کمیته علمی به هموطنان این است که در وهله اول در اولین فرصت طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت، واکسن بوستر، یادآور یا دز سوم خودشان را تزریق نمایند.

بیگلری درباره شرایط میزان واکسن ها برای دز سوم و تزریق به بچه ها و کفایت آن ها، گفت: خوشبختانه هم واکسن های وارداتی و هم واکسن های فراوری داخلی به میزان کافی در کشور وجود دارد. فارغ از اینکه چه نوع واکسنی را تزریق می کنیم، نتیجه کلی که جهان به آن رسیده، این است که تزریق سه دز از هر نوع واکسنی می تواند تاثیر بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری و پیشگیری از شدت بیماری داشته باشد.

بیگلری درباره چرایی افزایش ابتلا در کشورهایی که واکسن زدند، گفت: کشورهایی که دو دز واکسن را تزریق کردند، دز سوم را با تاخیر تزریق کردند، اما ما این شانس را داریم که فاصله مان با دز دوم بسیار کم است و اگر به موقع اقدام کنیم، این فرصت طلایی برایمان وجود دارد. کشورهایی که بعد از تزریق دو دز واکسن وارد پیک شدند، اعلام کردند که اشتباه عمده این بود که فکر می کردند با تزریق دو دز واکسن کار تمام است و مسلما بعد از دو دز وقتی ایمنی در بدن کاهش یافته، دز سوم می توانسته مجددا ایمنی را بالا ببرد. این کشورها اذعان نمی نمایند که نسبت به واکسیناسیون دز سوم دیر اقدام کردند.

وی گفت: در حالی که در کشور ما همچنان این فرصت وجود دارد و باید از این فرصت طلایی استفاده کنیم و حتما دز سوم را با پوشش بالا برای جمعیت کشورمان در گشروه های سنی که وزارت بهداشت اعلام می نماید، توصیه و فراهم کنیم.

وی درباره واکسن های بچه ها، گفت: در کشور ما تزریق واکسن بچه ها برای سنین 12 تا 18 سال، اجرا شده و در حال اجرا است. اما برای افراد زیر 12 سال یعنی 5 تا 11 سال هم واکسن پاستوکووک فراوری انستیتو پاستور ایران مجوز مصرف را دارد و اصولا این واکسن می تواند با تاییدی که از سازمان غذا و دارو دارد، در سن 2 تا 18 سال هم علاوه بر بالغین مصرف گردد. البته تفاوتش این است که فعلا در بزرگسالان در سه دز تزریق می گردد اما در بچه ها به دو دز اکتفا می گردد. اگر مطالعات آینده نشان دهد که بچه ها هم به دز سوم احتیاج دارند، دز سوم هم برای بچه ها تزریق می گردد. در عین حال واکسن سینوفارم هم مجوز مصرف در بچه ها را دارد.

بیگلری گفت: اگر بخواهیم همین امروز برای واکسیناسیون بچه ها تصمیم گرفته و مصوبه داشته باشیم، واکسن به میزان کافی در کشور وجود دارد.

بیگلری درباره شدت بیماری زایی امیکرون در بچه ها، گفت: تجربه و تحلیل آمارها نشان داده که هر چقدر پیک های متعدد رخ می دهد، درگیری گروه سنی زیر 18 سال هم بیشتر می گردد که چرایی آن، جای بحث دارد. با این حال واقعیت این است که در صورت ابتلای بچه ها، باتوجه به محدودیت هایی که برای بستری بچه ها شاید در تمام جهان وجود داشته باشد، باید امکانات و تجهیزات لازم در کشور فراهم گردد تا اگر خدایی نکرده کار به بستری برسد، بتوان جوابگو بود.

وی گفت: بنابراین شرط احتیاط این است که نسبت به واکسیناسیون بچه ها اقدام کنیم؛ چراکه بیماری کووید19 نشان داد که هیچ رفتار ویروس، به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2057

به "برای دُز سوم واکسیناسیون کرونا مراجعه کنید ، واکسن به اندازه کافی تامین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای دُز سوم واکسیناسیون کرونا مراجعه کنید ، واکسن به اندازه کافی تامین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید