برخی به دنبال موج سواری بر خواسته های مردم لبنان هستند

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران به نقل از تلویزیون المیادین، حسان الدیاب نخست وزیر لبنان گفت: برخی به دنبال ایجاد فتنه میان ارتش و مردم لبنان هستند.

برخی به دنبال موج سواری بر خواسته های مردم لبنان هستند

وی ضمن تمجید از عملکرد ارتش و نیروهای امنیتی لبنان افزود: اعتراض مردم علیه فساد یک اعتراض طبیعی است اما اینکه مردم را در برابر ارتش لبنان قرار دهند، گواهی دهنده طرحی خبیث و پلید است.

وی تاکید کرد: بحران پیچیده ای است و شرایط معیشتی و اجتماعی بسیار سختی برای مردم است؛ اما دولت تمام تلاش خود را برای کاهش تأثیرات این بحران به کار می گیرد و کمک های اقتصادی برای چند ماه میان خانواده های نیازمند پخش می کند و به این فرایند ادامه خواهد داد. ما می دانیم که این کمک ها کافی نیست؛ اما ما نهایت تلاش خود را برای کاستن از حجم بحران معیشتی به کار خواهیم بست و اقداماتی در آینده نزدیک در راه است.

دیاب گفت: اعتراضات مردم پس از اینکه متوجه شدند همه سیاست های قبلی به فروپاشی اقتصادی، اقتصادی، اجتماعی و معیشتی منجر شده، طبیعی است. اینکه مردم به خیابان ها بیایند موضوع عجیبی نیست اما آنچه عجیب است طرف و طرف هایی هستند که به دنبال تحریک و موج سواری و خدشه وارد کردن به تحرکات مردمی و سوختن کشور هستند.

نخست وزیر لبنان با اشاره به تخریب های برنامه ریزی شده مؤسسات و نهادها از سوی اغتشاشگران، بیان نمود: برخی به دنبال فتنه میان مردم و ارتش هستند. برخی به دنبال دزدیدن ندای صادقانه مردم هستند. برخی عمداً به آتش زدن و نابودی روی آورده اند. برخی به دنبال هرج و مرج هستند و در این راستا حرکت می کنند زیرا هرج و مرج را حامی خود می بینند و از آن استفاده می کنند.

دیاب تاکید کرد: ما گزارش های کاملی از طرف های تحریک کننده به اغتشاش در اختیار داریم و دستگاه ها اسامی همه افرادی که مؤسسات را آتش می زنند و محله ها را به آتش می کشند و دارایی های دولتی و خصوصی را تخریب می کنند، در اختیار دارند و اگر این فرایند ادامه یابد اسامی را اعلام خواهیم کرد.

وی گفت: ما در حال حاضر بر حل بحران های اقتصادی و معیشتی و اجتماعی متمرکز هستیم؛ اما افرادی هستند که بر درد و رنج های مردم می افزایند. کسانی هستند که به دنبال گرسنه نگاه داشتن مردم هستند.

نخست وزیر لبنان در پایان تاکید کرد: من مطمئن هستم که لبنانی ها به هر آنچه رخ می دهد واقف و آگاه هستند و از مردم می خواهم که صبر داشته باشند و به ما کمک کنند تا ما به کسانی که کارهایشان تعطیل شده است و نیازمندان در این روزهای سخت کمک کنیم؛ اما در حال حاضر نیاز به آگاهی است تا از این مصیبت عبور کنیم.

گفتنی است که شهر طرابلس و برخی دیگر از شهرهای لبنان شامگاه سه شنبه شاهد اعتراض و ناآرامی در اعتراض به وخامت اوضاع معیشتی بودند.

بر اساس این گزارش، بین ارتش و معترضان در شهر طرابلس درگیری اجرا شده و اعتراضات در این شهر به خشونت کشیده شد.

طرابلس همچنین شاهد عملیات تعقیب و گریز میان ارتش لبنان و معترضان بود که به بازداشت شماری از اغتشاشگران که به تخریب و آتش زدن چند شعبه دیگر از بانک های این شهر اقدام کردند، منجر گشت.

نیروهای امنیتی لبنان برای پراکنده کردن معترضان در میدان عبدالحمید کرامی طرابلس که به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می کردند، به شلیک گاز اشک آور مبادرت کردند.

ارتش لبنان پیش از این با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که در میان معترضان در طرابلس عناصر نفوذی حضور دارند که اقدام به ایجاد ناآرامی و آشوب می کنند.

معترضان در شهر صیدا هم به یک بانک حمله کردند و یکی از آنها با پرتاب مواد آتش زا به سمت این بانک لبنانی-فرانسوی آنجا را به آتش کشید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3769

به "برخی به دنبال موج سواری بر خواسته های مردم لبنان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی به دنبال موج سواری بر خواسته های مردم لبنان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید