برزیل؛ پایتخت قاتلان دنیا با ثبت 65 هزار قتل در یک سال!

به گزارش مجله نماشو، طبق آمار رسمی مقامات کشور برزیل، در سال 2017 تعداد 65 هزار و 602 فقره قتل در این کشور ثبت شده است که یک رکورد جهانی محسوب می گردد.

برزیل؛ پایتخت قاتلان دنیا با ثبت 65 هزار قتل در یک سال!

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، یکی از معضلاتی که جامعه جهانی در چند سال اخیر با آن روبه رو است، مسئله قتل و خشونت است؛ در عصر حاضر با رواج خشونت و گسترش سلاح در دست افراد، بسیاری از کشورها با نرخ قتل قابل توجهی روبرو هستند.

یکی از کشورهایی که در چند سال اخیر با این معضل دست و پنجه نرم می نماید، برزیل است؛ رسانه های خارجی از این کشور با تعبیر پایتخت قاتلان نام می برند؛ آمارهای منتشر شده توسط مقامات کشور برزیل حاکی از گستردگی این مسئله در شهرهای این کشور است.

بر اساس آنالیز جدید مؤسسه تحقیقات مالی کاربردی (IPEA) و مجمع عمومی ایمنی(FBSP) برزیل، این کشور با 65 هزار و 602 فقره قتل که در سال 2017 اتفاق افتاده است، رکوددار محسوب می گردد؛ طبق این آمار منتشر شده در پایگاه اطلاعاتی wilsoncenter، به ازای هر 100 هزار نفر در این کشور 31.6 نفر در اثر قتل جان خود را از دست می دهند!

این میزان قتل ثبت شده در کشور برزیل بسیار قابل توجه است؛ با توجه به این تعداد کشت و کشتار در سال 2017، به طور میانگین روزانه 179 نفر در قتل های این کشور کشته می شوند.

اما این تعداد کشته به طور مساوی در شهر های برزیل توزیع نشده است؛ در حالی که میزان قتل عمومی در تمام کشور برزیل طی 10 سال گذشته 24 درصد رشد نموده است، اما این افزایش در شهرهای شمالی و شمال شرقی (فقیرترین شهرهای برزیل) بیشتر دیده می گردد؛ بر اساس آمار، 68 درصد کشته شده ها در این نواحی از برزیل هستند.

علاوه بر پراکندگی کشته ها در شهرهای برزیل، نژاد نیز در این قتل ها موثر بوده است؛ در سال 2017 تعداد کشته شدگان سیاه پوست سه برابر افراد سفید پوست ثبت شده است.

در هیچ شهری میزان خشونت و قتل سیاه پوستان به اندازه شهر آلاگاس گستردگی ندارد؛ در این شهر احتمال کشته شدن یک شهروند سیاه پوست 18 برابر نسبت به شهروند سفید پوست است؛ آمار کشته شدگان سیاه پوست در این شهر به ازای هر 100 هزار نفر، 67.9 نفر ثبت شده است.

در تمام شهرهای کشور برزیل این اختلافات نژادی به چشم می خورد؛ میزان کشته شدگان سیاه پوست در شهرها نسبت به سفیدپوست ها بسیار بالاتر است؛ اما فقط در شهر پارانا است که کشته شدگان سفید پوست بیش از سیاه پوستان است.

دلیل اصلی این مسئله آن است که میزان جمعیت سفیدپوستان بسیار بیشتر از سیاهپوستان است؛ دو سوم جمعیت این شهر را سفیدپوستان تشکیل می دهند.

یکی از مسائلی که مسئولان برزیل را نگران می نماید، افزایش کشته شدگان زن در این کشور است؛ طی یک دهه گذشته میزان زنان قربانی در درگیری های این کشور 30.7 درصد افزایش داشته است؛ با این حال، این گزارش بیان می نماید که درک کلی مبنی بر اینکه جنایات مربوط به قتل های جنسی در سال های گذشته به سرعت افزایش یافته و ممکن است لزوماً نشان دهنده افزایش چنین جنایاتی نباشد.

اما مهم ترین مسئله، دلایل این میزان خشونت اتفاق افتاده در کشور برزیل است؛ پایگاه خبری bbc در گزارشی به دلایل آمار قتل و خشونت در این کشور می پردازد.

یکی از دلایل اصلی این معضل، تجارت سودآور مواد مخدر است؛ کارتل های مواد مخدر برای کنترل مسیرهای حمل کوکائین که از کلمبیا، بولیوی و پرو وارد می شوند، با یک دیگر وارد جنگ می شوند.

سازمان ملل متحد به طور فزاینده ای نقش برزیل در تجارت بین المللی کوکائین را نه به عنوان یک فراورینماینده بلکه به عنوان یک کشور ترانزیت برجسته نموده است؛ مقادیر قابل توجهی از کوکائین از این کشور به اروپا، آفریقا و آسیا ارسال می گردد.

در این گزارش آمده است که علاوه بر قاچاق مواد مخدر، تشدید خشونت با عوامل اجتماعی و مالی نیز مرتبط است؛ بسیاری از مناطق این کشور از لحاظ مالی در شرایط وخیمی به سر می برند؛ این مسئله باعث می گردد تا فقیران برای تامین معاش زندگی خود به شغل های غیرقانونی روی آورند.

در این گزارش علاوه بر دو مورد مذکور، به قوانین ضعیف این کشور در مورد مقابله با جرایم و قتل اشاره می نماید؛ بر اساس ماده 121 قانون مجازات قتل در برزیل، جرایم به دو دسته تقسیم می شوند.

دسته اول homicídio doloso است که به قتل های عمدی و آگاهانه اشاره می نماید؛ در این قانون ذکر می گردد که در صورت ارتکاب قتل عمدی، میزان مجازات بستگی به نحوه و شرایط قتل از 6 تا 20 سال حبس در نظر گرفته می گردد.

دسته دوم homicídio culposo است که مربوط به قتل های غیر عمدی و سهوی است؛ بر اساس این قانون مجازات قتل غیر عمدی از 1 تا 3 سال متفاوت است.

در این کشور در صورت ارتکاب قتل تنها به مجازات حبس چند ساله بسنده می گردد که این امر مقابله با قتل و خشونت را تضعیف می نماید.

گسترش این قبیل قتل ها اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار داده است؛ نزدیک به 6 درصد از فراوری ناخالص داخلی این کشور هزینه تامین امنیت و مقابله با خشونت می گردد؛ شهروندان برزیلی احساس می نمایند که باید پول بیشتری را برای امنیت خصوصی هزینه نمایند.

علاوه بر هزینه های دولتی و خصوصی، میزان درآمد حاصله از گردشگری این کشور نیز در معرض خطر قرار می گیرد؛ بعضی از گردشگران بین المللی با ترس از دست دادن جانشان از سفر به این کشور منصرف می شوند و صنعت گردشگری برزیل تحت تاثیر این عمل قرار می گیرد.

محققان برزیلی تا به امروز راه چاره مناسبی را برای کاهش میزان خشونت و قتل پیدا ننموده اند، اما به نظر آنان راه چاره جایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل مبنی بر آسان سازی دسترسی به سلاح در این کشور، باعث افزایش تعداد کشته ها می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 882

به "برزیل؛ پایتخت قاتلان دنیا با ثبت 65 هزار قتل در یک سال!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برزیل؛ پایتخت قاتلان دنیا با ثبت 65 هزار قتل در یک سال!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید