تخریب بخشی از تاریخ اراک با بعضی چراغ سبزها، پی بازار نیازمند مرمت فوری

به گزارش مجله نماشو، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: پی بازار اراک نیازمند مرمت فوری و اساسی است.

تخریب بخشی از تاریخ اراک با بعضی چراغ سبزها، پی بازار نیازمند مرمت فوری

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش مجله نماشو، علیرضا ایزدی در کارگروه احیا و مرمت بازار تاریخی اراک با اشاره به اینکه بازار اراک با توجه به بارش های اخیر نیازمند مرمت اضطراری است، اعلام کرد: بیش از مرمت بام بازار، پی های بازار نیز نیازمند مرمت اساسی و فوری هستند.

وی با تاکید بر اینکه مرمت بازار نیازمند نگاه فرابخشی است و تنها با تکیه بر میراث فرهنگی نمی توان اینکار را به انجام رساند، اضافه کرد: خوشبختانه پیمانکار مرمت بازار انتخاب و نقاط بحران شناسایی شده است و ظرف چند روز آینده با تجهیز کارگاه، کار شروع می گردد.

ایزدی با اشاره به سنگ فرش 150 متر از راسته بازار توسط شرکت توزیع نیروی برق استان که مجری احداث کانال تاسیسات بازار بوده است، گفت: اولویت اول و آخر میراث فرهنگی برای کف سازی بازار اراک استفاده از آجر بود و مشاور طرح جامع مرمت بازار نیز اعتقاد بر استفاده از آجر داشت، اما بعضی از بازاریان نسبت به طولانی شدن کار و گردوخاک ناشی از آجرفرش کردن کف بازار اعتراض داشتند به همین دلیل برای سامان دادن به وضعیت بازار، سنگفرش انجام شد.

وی توضیح داد: اراک شهری با هسته ای تاریخی است که متاسفانه همه برای تخریب این تاریخ با هم مسابقه گذاشته اند. این بناها هویت اراک هستند و اتفاقا بخشی از این تخریب ها با چراغ های سبز همراه بوده است و شهر هر روز از هویت خود تهی تر می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: مجموعه میراث فرهنگی در تقابل با توسعه شهر نیست، اما خواستار حفظ و حراست از این بناهای تاریخی است.

وی با اشاره به دالان زندوکیلی در میدان ارگ اراک گفت: این دالان نقطه نوستالژیک شهر است و هویتی برای اراک محسوب می گردد که با نام بردن از آن لبخند بر لب سالمندان این شهر می آید و نباید این هویت ها دچار خلل شوند. این دالان در بارش های اخیر دچار تخریب شده و پیشنهاد تفکیک سند آن داده شده است و باید به سرعت تکلیف آن معین گردد.

به گزارش مجله نماشو، رئیس اداره شهرستان اراک و عضو کمیته فنی مرمت بازار تاریخی اراک اعلام کرد: با شروع به کار مشاور طرح جامع بازار اراک مستندسازی و طرح مرمت که وابسته به طرح احیا بود و معین کاربری برای 9 سرای بازار انجام شد و حتی فضاهای گردشگری، آموزشی و اکونوموزه ها نیز معین شد.

سید محسن رحمتی در مورد انتخاب سنگفرش برای کف سازی بازار به جای آجرفرش اظهار کرد: در ابتدای امر برای کف سازی با توجه به مصالح همخوان با بنای بازار، آجر انتخاب شد، اما آجر مدنظر و با کیفیت در اختیار قرار نگرفت و با توجه به اهتمام اداره برق برای اتمام کار کانال تاسیسات و کف سازی هیچ کارخانه ای نتوانست آجر مرغوب در اختیار قرار دهد به همین دلیل سنگ اُکن آباد نجف آباد اصفهان انتخاب شد.

وی با تاکید بر اینکه کار بی برنامه و بدون توجه به عواقب انجام نشد، گفت: از طرفی رنگ خنثی(توسی) برای سنگ انتخاب شد تا ارزش و ویژگی های بنا تحت تاثیر قرار نگیرد و حتی این انتخاب برای ثبت جهانی بازار نیز مسئله ای ایجاد نخواهد داشت.

در این جلسه مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با اشاره به اتمام کار احداث کانال تاسیسات بازار به طول 150 متر و کف سازی صورت گرفته، گفت: برای ادامه کار احداث کانال باید تصمیم گیری جدی صورت گیرد تا کار با انسجام بیشتری انجام گردد.

محمد اله داد اضافه کرد: گذر آقاضیاالدین سنگفرش شده است ولی جهت شیب آب به سمت داخل بازار است که کار غیرفنی صورت گرفته است، همچنین وضعیت روشنایی هنوز معین نشده و از طرفی شهرداری به دنبال پیاده راه سازی خیابان حصار است که باید ارتباط آن با بازار حفظ گردد و تمامی این اقدامات نیازمند هماهنگی است که متاسفانه با کندی صورت می گیرد.

وی اعلام کرد: هماهنگی برای احداث یک کانال 150 متری 2 سال به طول انجامید در حالی که کار اجرایی به 6 ماه نرسید به همین دلیل باید عزم و اراده های موجود را ساماندهی کرد تا وقت و انرژی به هدر نرود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 570

به "تخریب بخشی از تاریخ اراک با بعضی چراغ سبزها، پی بازار نیازمند مرمت فوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب بخشی از تاریخ اراک با بعضی چراغ سبزها، پی بازار نیازمند مرمت فوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید