ترس از کرونا، افراد را در برابر بیماری آسیب پذیر می نماید

به گزارش مجله نماشو، شیوع بیماری کرونا علاوه بر تاثیرات جسمی، سبب پیامدهای روان شناختی جدی شده است. به همین خاطر پژوهشگران در یک مطالعه مروری، پیامدهای روان شناختی بحران پاندمی کووید 19 و راهکارهای روان شناسی سلامت در مقابله با این بحران را به طور اجمالی آنالیز کردند.

ترس از کرونا، افراد را در برابر بیماری آسیب پذیر می نماید

به گزارش مجله نماشو از ایسنا، رضا باقریان سرارودی؛ دانشیار گروه روان شناسی سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، احمد علی پور؛ استاد گروه روان شناسی دانشگاه پیغام نور تهران و بهاره میراحمدی؛ دانشجوی دکتری روان شناسی سلامت دانشگاه تهران، پردیس بین الملل کیش، پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه همکاری داشتند.

برای انجام این پژوهش، مقالات حوزه روان شناسی و کرونا که از آغاز پاندمی کرونا (آذر 98) تا 31 فروردین 99 در پایگاه های اطلاعاتی مثلProquest ،Pubmed ،SID ، Ovid،Iranmedex ، Science direct ،Springer ، Google Scholar نمایه شده بودند، مورد استفاده نهاده شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که پاندمی کووید 19 در دنیا پیغامد روان شناختی جدی برای اقشار مختلف جامعه از جمله کادر درمانی، مبتلایان، اطرافیان و خانواده مبتلایان به کرونا، مردم عادی، بچه ها و سلامندان به همراه داشته است.

با توجه به یافته های به دست آمده، به نظر می رسد که استرس و عوامل روان شناختی نه تنها در سلامت روان نقش دارند بلکه با مکانیزم های ایمنی، سلامت جسمی را نیز به طور جدی تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین استرس کرونا، قرنطینه و محدودیت های اجتماعی به دنبال کرونا و همچنین اضطراب و ترس ناشی از گسترش و پاندمیک شدن کرونا می تواند باعث تضعیف شدید عملکرد سیستم ایمنی و آسیب پذیری فرد در برابر کرونا گردد.

به گفته پژوهشگران این تحقیق، در چنین شرایط بحران زایی، روان شناسان سلامت می توانند با شناسایی دقیق پیغامدها و مسائل روان شناختی حاصل از بحران، طی دستورالعمل های مداخله ای و یا با استفاده از شیوه نامه های مداخله ای تهیه شده توسط سازمان دنیای بهداشت و سایر نهادهای معتبر، نقش مهمی در کاهش پیغامدهای روان شناختی بحران کرونا در جامعه داشته باشند. در صورتی که تبعات روان شناختی ناشی از کرونا مورد توجه قرار نگیرد، نه تنها سلامت روانی افراد به شدت در معرض تهدید قرار می گیرد، بلکه با توجه به شواهد پژوهشی، می تواند باعث ضعف سیستم ایمنی افراد و آسیب پذیری بیشتر در برابر ویروس کرونا گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 2 شهریور 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1152

به "ترس از کرونا، افراد را در برابر بیماری آسیب پذیر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس از کرونا، افراد را در برابر بیماری آسیب پذیر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید