توسعه نانوذراتی که سلول های آلوده را از بین می برند

به گزارش مجله نماشو، پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان (Michigan State University) و دانشگاه استنفورد(Stanford University) در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند نانوذرات جدیدی که توسعه داده اند می تواند با از بین بردن سلول های آلوده که سبب ایجاد پلاک می شوند، خطر حملات قلبی را کاهش دهند.

توسعه نانوذراتی که سلول های آلوده را از بین می برند

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، پژوهشگران اخیرا پیروز به توسعه نانوذرات جدیدی شده اند که می تواند پلاک هایی که منجر به سکته قلبی می شود را از بین ببرد.

این مطالعه به رهبری برایان اسمیث(Bryan Smith) استادیار رشته مهندسی پزشکی دانشگاه ایالتی میشیگان انجام شد و وی به همراه دیگر دانشمندان پیروز به ایجاد این نانوذرات شده اند که می تواند سلول های آلوده را از بین ببرد و سبب کاهش مقدار پلاک ها شود. محققان آن را یک درمان مناسب برای بیماری تصلب شرایین می دانند که عامل اصلی حمله قلبی و مرگ در ایالات متحده است.

تصلب شرایین یا سختاک سرخرگ ها آترواسکلروزیس(atherosclerosis)، نام یک بیماری در رگ ها و نوعی آرتریواسکلروزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول کم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ، معین می شود. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک های فیبری-چربی(آتروما) بوده که با افزایش سن رفته رفته ازدیاد می یابد و موجب تنگی رگ(استنوزیس) یا دیگر عواقب می شود.

دانشمندان به دلیل حساسیت زیاد مونوسیت ها و ماکروفاژها، نانوذره هایی را ایجاد کردند که پلاک تصلب شرایین را پیدا می نمایند. هنگامی که داخل سلول در آن پلاک ها نهاده شد، یک ماده دارویی را ایجاد کرد که سلول را وادار به خوردن و از بین بردن سلول های آلوده کرد. در گام بعد سلول های بیمار و مرده در هسته پلاک برداشته و حذف شدند و در نتیجه مقدار پلاک ها کاهش یافته و ثابت ماند.

مونوسیت ها(Monocytes) گویچه های سفیدی از دستگاه ایمنی بدن و از دسته آگرانولوسیت ها هستند که اندازه ای بین 15 تا 25 میکرون داشته(ندرتاً 30 تا 40 میکرون)، گرد یا بیضی هستند. درشت خوارها یا ماکروفاژها (Macrophage) سلول هایی دارای قدرت بیگانه خواری هستند که سلول های فرسوده و بقایای سلولی و ریزسازواره ها را به درون خود کشیده و توسط آنزیم های لیزوزومی از بین می برند. مونوسیت ها با پدیدهٔ دیاپِدز از خون خارج می شوند و وارد بافت ها می شوند و ماکروفاژها را به وجود می آورند.

اسمیث طی یک بیانیه مطبوعاتی گفت: ما دریافتیم که می توانیم ماکروفاژها را به سمت انتخاب سلول های مرده و در حال مرگ تحریک کنیم این سلول های التهابی سلول های پیش رونده در تصلب شرایین هستند. ما می توانیم یک مولکول کوچک را درون ماکروفاژها ارسال کنیم تا به آنها این دستور را بدهیم که مجددا سلول های آلوده را حذف نمایند.

انتظار می رود آزمایشات بالینی این نانوذرات که در آینده انجام خواهد شد منجر به کاهش خطر سکته قلبی شود.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Nanotechnology منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 843

به "توسعه نانوذراتی که سلول های آلوده را از بین می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه نانوذراتی که سلول های آلوده را از بین می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید