توضیحات جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره مطالبات بانک ها و حمایت از فراوری

به گزارش مجله نماشو، به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در جدیدترین یادداشت اینستاگرامی خود درباره مطالبات بانک ها نوشت:

توضیحات جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره مطالبات بانک ها و حمایت از فراوری

- نظر ریاست محترم قوه قضائیه در مورد نحوه وصول مطالبات بانکها، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است. اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک ها امری لازم است، اما، این امربه هیچ وجه نبایستی منجر به تعطیلی حتی یک واحد فراوریی بگردد. محاسبه بدهی آنها نیز بایستی برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

- بانک ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران درجهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیز از اقدامات قانونی هستند. ولی، این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با فراوریکنندگان داشته و از هرگونه اقدامای که منجر به تعطیلی واحد فراوریی می گردد، جداً پرهیز کنند.

- بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه های فراوریی و در جهت تحقق شعار رونق و جهش فراوری، انجام داده و کوشش نموده است که با آسیب شناسی دقیق موضوع، برخی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته اند، تدوین یا اصلاح کند. از جمله آنها، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران (طرح مصوب مجلس و مجمع تشخیص)، و آخرین تصمیم که مساعدت در امهال واحدهای فراوریی با دریافت صرفاً 7/5 درصدطلب و امهال 5 ساله آن بود، که به تصویب شورای پول واعتبار رسید. از بانکها می خواهم دستورالعمل ها را به جد اجراکنند.

- حمایت از فراوری مستلزم داشتن بانکهایی سالم، باثبات، مستحکم می باشد. تسهیلات اعطایی بانکها متعلق به سپرده گذاران است. لذا، برگشت به موقع این منابع، بانکها را درتأمین اقتصادی فراوری کمک می نماید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3681

به "توضیحات جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره مطالبات بانک ها و حمایت از فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره مطالبات بانک ها و حمایت از فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید