جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان، تزریق اعتبار برای مدیریت بیماری

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران/مرکزی استاندار مرکزی از جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از تالاب میقان اراک خبر داد.

جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان، تزریق اعتبار برای مدیریت بیماری

سید علی آقازاده 14 آذرماه در جریان بازدید از تالاب میقان اراک و فرایند کنترل و مدیریت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این منطقه اظهار کرد: از همان لحظات ابتدایی دریافت گزارشات دامپزشکی و محیط زیست، مبنی بر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک و در بین پرندگان مهاجر، جلسات ستاد استانی با موضوع ستاد مدیریت بحران شکل گرفت و بلافاصله عملیات جمع آوری لاشه های این پرندگان آغاز شد.

وی با بیان اینکه تا به امروز 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از سطح تالاب میقان اراک جمع آوری شده است، افزود: به منظور مدیریت این بیماری مبلغ فوری از محل اعتبارات استانی تزریق شد و در اختیار محیط زیست استان قرار گرفت.

استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه کار کردن در این شرایط در تالاب میقان اراک بسیار سخت است، گفت: همکاران محیط زیست با همه مشقت ها هر روز طی دو هفته اخیر از صبح تا شب مشغول جمع آوری اجساد پرندگان تلف شده و دفن آنها با شیوه بهداشتی هستند و خوشبختانه طبق گزارشات روزانه دریافتی، تا به امروز نفوذی از این بیماری در مرغداری های صنعتی و خانگی استان و پرندگان خانگی وجود نداشته است.

وی شرح داد: کنترل بیماری در سطح تالاب میقان و جلوگیری از نفوذ این بیماری در مرغداری های صنعتی و خانگی نشان از عملکرد مطلوب ستاد مدیریت بحران استان دارد و از همه مردم بویژه روستاییان اطراف تالاب درخواست می شود به شدت مراقب باشند تا حیوانات خانگی بیرون نیایند چراکه اگر این بیماری شایع شود ممکن است 10 ها هزار قطعه پرنده خانگی و مرغ را معدوم کنیم که کار بسیار سختی در این شرایط اقتصادی خواهد بود.

آقازاده اظهار داشت: براساس برخی گزارشات، سگ های برخی از روستاییان وارد تالاب می شوند و اگر این اتفاق بیفتد ممکن است منتقل کننده ویروس باشند به همین دلیل روستاییان حاشیه تالاب باید به شدت مراقبت کنند. مسئولان هم مشغول مدیریت شرایط تالاب هستند و امیدواریم بدون هیچ تلفاتی در مرغداری های خانگی و صنعتی ظرف دو تا سه هفته آینده این بیماری را که پرندگان مهاجر با خود آوردند، کنترل کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1421

به "جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان، تزریق اعتبار برای مدیریت بیماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمع آوری 1100 لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزا از میقان، تزریق اعتبار برای مدیریت بیماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید