خبرنگاران مبارزه با آفت سن گندم در یزد شروع شد

به گزارش مجله نماشو، یزد - خبرنگاران - مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد ، گفت: مبارزه با آفت سن گندم در 11 هزار و 600 هکتار مزارع گندم و اراضی زیرکشت محصول جو این استان در هفته جاری آغازشد .

خبرنگاران مبارزه با آفت سن گندم در یزد شروع شد

محمدعلی حاتمی زاده روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از فرایند سمپاشی تعدادی از مزارع گندم ابرکوه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه کشاورزان با رعایت پروتکل های بهداشتی در مقابله با شیوع کرونا در مبارزه با آفت سن گندم کوشش نمایند، اضافه نمود: تمامی عملیات مبارزه به صورت زمینی و با استفاده از 2 هزار دستگاه انواع ادوات و ناوگان های سمپاش بومی، تراکتور و کوله پشتی از سوی کشاورزان و با نظارت کارشناسان سازمان انجام می گردد.

وی با تاکید براینکه تامین سموم دفع آفات نباتی و دیگر هزینه ها بر عهده کشاورزان است ، اظهارکرد : 35 نفر به عنوان شبکه های مراقب و کارشناسان پهنه و حفظ نباتات جهاد کشاورزی کار آنالیز شرایط مزارع و نظارت بر مبارزه را بر عهده دارند.

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی یزد توضیح داد: کار سپماشی با توجه به شرایط آب وهوایی تا اواسط خرداد ماه 99 ادامه دارد و بهره برداران باید برای بالا بردن کیفیت گندم در این مورد کوشش نمایند.

سمپاشی یک تن گندم را افزایش می دهد

وی بیان نمود: ضرورت دارد کشاورزان با سمپاشی به موقع مزارع گندم با قارچ کش های مناسب به خصوص تیلت و ترکیب آن با حداکثر هشت کیلوگرم کود اوره و 1.5 لیتر از ریزمغذی ها به ویژه روی و منگنز در حداکثر 600 لیتر آب (حداقل 400 لیتر) افزایش عملکرد حداقل یک تن گندم را در هر هکتار رقم بزنند.

وی افزود: کشاورزان مراقب باشند هنگام محلول پاشی مزرعه آنها تحت تنش رطوبتی و سرمای بهاری نباشد، 24 ساعت قبل و یک شبانه روز بعد از محلول پاشی هوا نیز بارانی نباشد.

حاتمی زاده با بیان اینکه در سال زراعی جاری 9 هزار و 100 هکتار مزارع گندم به صورت مکانیزه کشت شد، یادآور شد: این میزان نسبت به سال 98-97 ، 20درصد کاهش دارد .

این مسوول ارشد بخش زراعت یزد توضیح داد: با توجه به تداوم 2 دهه خشکسالی ،افت سطح آب های زیرزمینی و تغییر الگوی کشت به گیاهان کم آبخواه و افزایش سطح زیرکشت باغ ها نظیر پسته و زیتون و گیاهان گلخانه ای علت کاهش سطح زیرکشت است .

فراوری 36 هزار تن گندم در یزد

حاتمی زاده با بیان اینکه پیش بینی می گردد امسال به طور متوسط در هر هکتار چهار هزار و 500 کیلوگرم محصول گندم برداشت گردد ، اضافه نمود: انتظار می رود در امسال 36 هزار تن محصول فراوری گردد که این عدد نسبت به سال قبل چهار هزار تن کاهش دارد.

این مسوول بخش کشاورزی استان یادآور شد: با توجه به اینکه امسال دولت قیمت تضمینی هر کیلوگرم گندم را 25 هزار ریال مشخص کرد از کشاورزان خواست در موقع برداشت ، محصول را تحویل هشت مرکز خرید تعاونی روستایی و بخش خصوصی معتبر تاییده شده توسط سازمان جهاد کشاورزی بدهند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی یزد پیش بینی کرد :امسال افزون بر 12 هزار تن گندم توسط کشاورزان خریداری گردد که در این زمینه سهم شهرستان خاتم یک هزار و 400 تن ، ابرکوه پنج هزار تن ، بهاباد 350 تن و یزد و مهریز هرکدام 50 تن است .

وی بیان نمود: در مجموع 33 هزار و 400 هکتار اراضی استان یزد به کاشت گندم ، جو ، کلزا و ذرت اختصاص دارد .

زمین های قابل کشت یزد 170 هزار هکتار است که به دلیل تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی ، 114 هزار هکتار آن کشت می گردد.

در استان کشاورزان و دامداران با رعایت الگوی کشت نوین و بهره وری آب مجازی در بخش کشاورزی و دامداری سالانه افزون بر یک میلیون و 630 هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی فراوری می نمایند.

این میزان فراوری به همت70 هزار خانوار روستایی ، کشاورز و دامدار در این حوزه فراوری می گردد که شامل 790 هزارتن محصول زراعی و باغی، 510 هزار تن محصول گلخانه ای و 380 هزارتن محصول دامی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3801

به "خبرنگاران مبارزه با آفت سن گندم در یزد شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مبارزه با آفت سن گندم در یزد شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید