خطر ابتلای زنجیره وار به کرونا اومیکرون

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران : اومیکرون سویه نو کروناست که از آفریقای جنوبی شایع شده است.

خطر ابتلای زنجیره وار به کرونا اومیکرون

اومیکرون نوع تازه جهش یافته کرونا بسیار خطرناک است. لذا تزریق واکسن کرونا و رعایت نکات بهداشتی بیش از قبل به همه توصیه می گردد.

به گزارش خبرنگاران، رئیس انجمن جامعه پزشکان داخلی ایران هشدار داد: اومیکرون سویه تازه کرونا که از آفریقای جنوبی شایع شده، زنجیره وار افراد را مبتلا می نماید.

دکتر ایرج خسرونیا اضافه کرد: علائم ابتلا به سویه تازه کرونا (اومیکرون) مانند سویه های دیگر همراه با تب، لرز، بی حالی و سرفه است اما شدت عمل این سویه بیشتر بوده و می تواند دانش آموزان را با توجه به اینکه به مدرسه می فرایند درگیر کند.

وی با اشاره به سرعت سرایت بالای این سویه، گفت: وقتی یک نفر در مدرسه به اومیکرون مبتلا گردد، به سرعت سایر همکلاسی ها و حتی اعضای خانواده نیز دچار این سویه تازه کرونایی می شوند که مراقبت و درمان آنها سخت تر خواهد بود.

نکات مهم بهداشتی برای دانش آموزان در رابطه با کرونا

خسرونیا توضیح داد: در مدارس محافظت کامل از دانش آموزان و رعایت دستورالعمل های بهداشتی انجام نمی گردد، باید در کلاس تهویه مناسبت وجود داشته باشد و اگر دانش آموزی علائم مشکوکی حتی سرماخوردگی داشت، از حضور وی خودداری گردد.

رئیس انجمن جامعه پزشکان داخلی ایران پیشنهاد داد: در بازگشایی مدارس تتازهنظر گردد زیرا آلودگی در این مراکز زیاد است و شیوع احتمالی کرونا را بیشتر خواهد نمود.

به گفته خسرونیا، هنوز موردی از ابتلا به اومیکرون در کشور گزارش نشده، اما باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از اجتماعات مردمی، کنترل و نظارت بر مبادی ورودی مرزها و مسافرانی که از خارج به کشور وارد می شوند از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و سایر نهادهای مربوطه اتخاذ گردد زیرا سویه تازه کرونایی بسیار سهمگین خواهد بود.

سازمان جهانی بهداشت پنجمین حرف یونانی اومیکرون را به سویه تازه کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، اختصاص داد.

نگرانی از سرایت اومیکرون

سازمان جهانی بهداشت این سویه را نگران نماینده خوانده و کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند چراکه دارای مجموعه ای غیرعادی از جهش ها است و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه های نگران نماینده دارد.

اگرچه سازمان جهانی بهداشت هنوز جزئیاتی از مقدار سرایت سویه اومیکرون ویروس کرونا را اعلام ننموده، یک متخصص بیماری های همه گیر احتمال داد که مقدار سرایت این سویه نسبت به سویه دلتا 500 درصد بیشتر باشد.

سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید نموده که هنوز برای اعلام مقدار نگرانی در خصوص شیوع سویه اومیکرون زود است و مساله پس انجام مطالعات لازم و آنالیز عملکرد واکسن های موجود در قبال آن روشن خواهد شد.

دانشمندان نیز بر پایه تجربیات گذشته یادآور شده اند که ویروس ها همیشه جهش پیدا می نمایند، اما گاهی در جهش ضعیف تر شدن و گاهی در جهت ماهرتر شدن برای فرار از پادتن و از کارآیی انداختن واکسن ها.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه هفتم آبان ماه در حاشیه همایش ملی رهاورد خدمت سلامت تاکید نمود: تا به امروز موردی از ابتلا به سویه تازه کرونا که در آفریقای جنوبی شایع شده، در کشور گزارش نشده است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز روز شنبه ششم آذر ماه با بیان اینکه اومیکرون واکسن گریز است، اضافه کرد: اقدامات پیشگیری برای مقابله با این سویه تازه کرونا باید در کشور سخت گیرانه گردد و رعایت شیوه نامه های بهداشتی ضروری و الزامی است.

ضرورت رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از اومیکرون

به گفته مسعود مردانی، با توجه به شیوع این نوع ویروس مردم علاوه بر انجام واکسیناسیون بیش از گذشته ملزم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، دوری از تجمعات، شست وشوی دستها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی نماینده هستند و باید از سفرهای غیرضروری پرهیز نمایند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ایران اکنون در شرایط خوب مدیریت و کنترل کرونا است، شیوع اومیکرون می تواند همه معادلات ما را به هم زند و کادر درمان مانند گذشته تاب و توان رویارویی و مقابله با این بیماری را ندارند، به همین علت از مردم می خواهیم حتما واکسن کرونا را تزریق نمایند و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمایند.

منبع: رکنا
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2001

به "خطر ابتلای زنجیره وار به کرونا اومیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر ابتلای زنجیره وار به کرونا اومیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید