خطر سیلابی شدن بعضی رودخانه ها

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن تشریح روند فعالیت سامانه بارشی از احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها در بعضی از مناطق کشور هشدار داد.

خطر سیلابی شدن بعضی رودخانه ها

به گزارش ایسنا، احد وظیفه با اشاره به این که با فعالیت سامانه بارشی امروز در اغلب استان های کشور بارندگی پیش بینی می گردد، اظهار کرد: بارش در مناطق سردسیر و مرتفع استان های واقع در شمال غرب، دامنه های البرز و شمال شرق به شکل برف و در استان های جنوبی همراه با رعد و برق خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ادامه داد: با توجه به شدت بارش در استان های هرمزگان، جنوب کرمان، جنوب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها و احتمال سیلابی شدن آنها وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بارش باران و برف در استان های واقع در دامنه های شمالی زاگرس، دامنه های البرز و شمال شرق کشور نیز موجب آب گرفتگی معابر، لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای می گردد و دید افقی با توجه به بارش برف و مه در مناطق کوهستانی کاهش می یابد. این وضعیت فردا (دوشنبه 15 بهمن) در شمال شرق، شرق و جنوب شرق پیش بینی می گردد.

به گفته وظیفه، پس فردا (سه شنبه 16 بهمن) فعالیت سامانه بارشی به شکل بارش پراکنده باران و برف در شمال شرق کشور پیش بینی می گردد و به تدریج این سامانه از کشور خارج خواهد شد.

این کارشناس هواشناسی گفت : از بعد از ظهر امروز و طی روز آینده در سیستان و بلوچستان، بعضی مناطق خراسان جنوبی و شرق کرمان وزش باد شدید رخ می دهد که می تواند منجر به خیزش گرد و خاک گردد. در همین مدت در دامنه های البرز شرقی و شمال شرق وزش باد شدید پیش بینی می گردد که با توجه به بارش برف می تواند موجب کولاک برف در نقاط کوهستانی این مناطق گردد.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان این که امروز (یکشنبه 14 بهمن) دریای خزر و طی سه روز آینده خلیج فارس به ویژه مناطق مرکزی و شرقی آن مواج خواهد بود، گفت : امروز در استان های واقع در سواحل دریای خزر و مرکز و همچنین فردا و پس فردا (دوشنبه و سه شنبه 15 و 16 بهمن) در شمال شرق کشور دمای هوا کاهش می یابد.

وظیفه خاطرنشان کرد: فردا آسمان تهران صاف گاهی همراه با وزش باد با بیشترین و کمترین دمای 9 و شش درجه سانتی گراد پیش بینی می گردد. همچنین پس فردا (سه شنبه 16 بهمن) هوای تهران صاف با حداکثر و حداقل دمای هشت و چهار درجه سانتی گراد خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 17 خرداد 1398 شناسه مطلب: 205

به "خطر سیلابی شدن بعضی رودخانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر سیلابی شدن بعضی رودخانه ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید