در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ آیا تهران قدمت هفت هزارساله دارد؟

به گزارش مجله نماشو، محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران گفت:یافته هایی مستند براساس سالیابی نشان می دهد که تهران دارای پیشینه 7هزار ساله است.

در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ آیا تهران قدمت هفت هزارساله دارد؟

به گزارش خبرنگار اخیرا به دنبال برگزاری نشست خبری اعلام نتایج تاریخ گذاری مطلق نخستین یافته های پیش از تاریخی مطالعات باستان شناسی شهر تهران خبر افزایش قدمت شهر تهران از 400 سال به 7000 سال در صدر اخبار خبرگزاری های معتبر کشور نهاده شد از این رو به سراغ معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران رفتیم تا از جزئیات و دلایل افزایش قدمت تهران آگاه شویم.

محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت:در جریان کاوش در بازار صندوق سازان بازار تهران، آثار سفالی پیدا شد که با سالیابی اجرا شده از 6 هزار سال پیش تا دوران اسلامی تاریخ گذاری شدند.

وی اضافه نمود:طرح موضوع سفال، نشان دهنده تمدن زیستی منطقه است البته ثبت پیشینه واقعی منطقه ای چون تهران مستلزم انجام کار های باستان شناسی و کارشناسانه بیشتری است اما یافته هایی مستند براساس سالیابی به روش علمی گمانه زنی و باستان شناسی به ما می گوید که تهران دارای پیشینه 7هزار ساله است البته تهران یک منطقه قدیمی است و اینکه از دوره صفویه به بعد شکل گرفته، ظاهری ترین شکل قضیه است زیرا آثار متعلق به دوره تیموریان و بعد از آن نیز در این شهر کشف شده اند. در هر صورت قدمت سفال های کشف شده متقن است و پیش از این هم جسد کشف شده در چهارراه مولوی، چون به روش تدفینی اجرا شده بود، نشان می دهد که تهران محل زیستی بوده که در آن تدفین اجرا شده است البته بعد ها اسم آن را مسافری از ری گذاشتند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران توضیح داد: امروزه با کشف سفال ها در بازار تهران، به تدریج نشانه هایی دیده می شوند که گمان ما را نسبت به پیشینه 7هزار ساله تهران تقویت می نمایند البته این موضوع مستلزم آنالیز های بیشتر است. بالاخره کار های باستان شناسی نیز از همین جا آغاز می شوند یعنی با گمانه زنی تئوری مطرح می گردد. تا به امروز نیز تئوری قدمت 7 هزار ساله تهران مطرح شده و اثبات آن مستلزم آنالیز های بیشتر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2894

به "در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ آیا تهران قدمت هفت هزارساله دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در مصاحبه با خبرنگاران مطرح شد؛ آیا تهران قدمت هفت هزارساله دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید