رضایی: سهمیه حجاج کشور ها معین نشده

به گزارش مجله نماشو، معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: علیرغم اعلام اخیر عربستان مبنی بر تعداد کلی حجاج حج تمتع پیش رو، ولیکن تا به امروز سهم هر کشور معین نشده تا بر اساس آن برنامه ریزی دقیق و اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

رضایی: سهمیه حجاج کشور ها معین نشده

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، طبق گزارش سازمان حج و زیارت، اکبر رضایی با اشاره به اعلام اخیر وزارت حج و عمره عربستان مبنی بر پذیرش یک میلیون نفر از حجاج داخل و خارج برای حج تمتع سال جاری گفت: علیرغم اعلام اخیر عربستان مبنی بر تعداد کلی حجاج حج تمتع پیش رو، ولیکن تا به امروز سهم هر کشور معین نشده تا براساس آن برنامه ریزی دقیق و اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

وی توضیح داد: مطابق روال همه ساله که وزارت حج عربستان از نمایندگان کشور های حاضر در حج دعوت به عمل می آورد و بعد از تبادل نظر و امضا یادداشت تفاهم فی مابین، سهمیه هر کشور تعیین می شد. بدیهی است در سالجاری نیز این فرایند عملی خواهد شد و دعوتنامه برای کشور ها ارسال می گردد تا پس از انجام تفاهم وارد مرحله برنامه ریزی بر اساس سهمیه معین شده بشویم.

معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت تاکید نمود: سهمیه جمهوری اسلامی ایران در حج تمتع 1401 به هر میزانی معین گردد برنامه ریزی لازم برای حجاج کشورمان انجام می گیرد.

رضایی در مورد افراد دارای اولویت اعزام بیان داشت: بدیهی است کسانی مشمول تشرف می شوند که در حج تمتع سال 1399 ثبت نام انجام داده و هزینه های اعلامی را واریز نموده باشند؛ بنابراین از بین این افراد با توجه به شرایط معین شده و سهمیه اختصاصی دعوت به عمل می آید تا نام نویسی نهایی در کاروان ها را انجام دهند.

وی با برشمردن دیگر شرایط معین شده از سوی وزارت حج و عمره عربستان برای حج تمتع سال جاری گفت: طبق اطلاعیه انتشار یافته، حج تمتع سال جاری برای افراد زیر 65 سال است؛ ضمن اینکه افرادی که قصد حج تمتع دارند باید واکسینه شده باشند و مدرک معتبر را ارائه نمایند؛ بعلاوه افراد قبل از ورود به عربستان سعودی باید گواهی آزمایش منفی ابتلا به کرونا را که مدت آن بیش از 72 ساعت نباشد، ارائه نمایند.

معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت اظهار داشت: سایر موضوعات مرتبط با حج تمتع 1401 و تاریخ ثبت نام متقاضیان به همراه دیگر موضوعات اجرایی مرتبط برای حج گزاران متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

رضایی با بیان اینکه قبل از همه گیری کرونا و در حج تمتع 1398 حدود 2 میلیون و 500 هزار نفر از حجاج داخل و خارج درمراسم حج تمتع حضوریافتند گفت: همه گیری کرونا موجب شد که طی دو سال اخیر مراسم حج به صورت محدود و با تعدادی از حجاج داخل عربستان برگزار گردد، اما در حج تمتع سالجاری شاهد حضور حجاج کشور های اسلامی نیز برای انجام مناسک حج و زیارت حرم نبوی و ائمه بقیع خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5048

به "رضایی: سهمیه حجاج کشور ها معین نشده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضایی: سهمیه حجاج کشور ها معین نشده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید