سازگاری با کم آبی باید به فرهنگ تبدیل گردد

به گزارش مجله نماشو، محمد علایی ظهر دوشنبه در جشنواره ملی فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: خراسان رضوی سرزمین قنات قصبه 2500 ساله و مظهر تمدن کاریزی و سازگاری با خشکسالی است.

سازگاری با کم آبی باید به فرهنگ تبدیل گردد

وی اضافه کرد: در طول سالیان گذشته دولتمردان با اتکا به درآمدهای نفتی بدون حد و مرز از منابع آبی بهره برداری کردند و این باعث شد تمدنی ناپایدار رقم بخورد و در حال حاضر 76 درصد از مساحت استان خشک و 24 درصد نیمه خشک است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: میانگین بارندگی استان در طول پنجاه سال گذشته 221 میلی متر بوده است و این در حالی است که این میانگین در جهان 700 میلی متر است و در عین حال دمای هوا نیز هر ساله افزایش پیدا می نماید و تبخیر و تعرق در استان افزایش دارد.

وی بیان نمود: در طول سالیان گذشته دولت ها با افزایش درآمدهای نفتی و با اتکا به این درآمدها تشکل های مردمی را از مدیریت آب خارج کردند و نبود گروه های مردمی ضررهای جبران ناپذیری را به بار آورده است.

علایی تاکید نمود: برای حل مشکل کم آبی باید ابتدا موضوع آب به مسئله هر خراسانی تبدیل گردد و در کنار آن با استفاده از تجربیات نیاکان خود سازگاری با کم آبی را نهادینه کنیم و در این راستا برای 28 دشت استان سند سازگاری با کم آبی در طی 7 ماه تهیه و تصویب شده است.

وی توضیح داد: براساس این سند تا سال 1405 باید میزان کسری مخزن در استان به صفر رسیده و معادل آنچه که هر ساله طبیعت در اختیار ما می گذارد از آن برداشت کنیم و در این راستا نیازمند رسیدن به درک واحدی از مدیریت منابع آبی هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان نمود: در کنار سازگاری با کم آبی باید طرح های انتقال آب و شیرین سازی آن نیز پیگیری و آینده پژوهی و مطالعات کاملی در این حوزه انجام گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 171

به "سازگاری با کم آبی باید به فرهنگ تبدیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازگاری با کم آبی باید به فرهنگ تبدیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید