عراقچی: چین و روسیه تقریبا در همه موارد با ما همراهند

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا)- عباس عراقچی تاکید نمود تمام تحریم هایی که بعد از اجرایی شدن برجام وضع شده اند؛ چه آنها که در دوره اوباما و چه آنها که در دوره ترامپ وضع شده اند، باید لغو شوند.

عراقچی: چین و روسیه تقریبا در همه موارد با ما همراهند

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش پرس تی وی، رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی در وین، امروز در خاتمه دور جدید گفت وگوهای کمیسیون مشترک برجام در پاسخ به سؤال خبرنگار پرس تی وی درباره تحریم های موسوم به کاتسا تایید کرد که ایران بر لغو همه تحریم ها از جمله کاتسا تاکید دارد. عراقچی در حالی به این نکته توضیح داد که پرس وی تی وی نیز قبلا به نقل از منابع مطلع خبر داده بود ایران خواهان لغو همه تحریم های بعد از اجرایی شدن برجام است که شامل تحریم های آیسا و ویزا نیز می شود.

عراقچی در باره ترتیبات اقدامات آمریکا و ایران تاکید نمود: مواضع ما هیچ تغییری ننموده است. آمریکا ابتدا باید همه تحریم ها را لغو کند و ایران تنها پس از راستی آزمایی لغو تحریم های آمریکا، به تعهدات برجامی خود بازمی شود. این موضع ایران تغییر نخواهد کرد.

وی در عین حال با اشاره به کارگروه سوم کمیسیون مشترک که از فردا در وین شروع به کار می نماید و پیش تر با عنوان کارگروه ترتیبات و توالی (sequence) شناخته می شد، گفت: این کمیسیون بر روی اقدامات عملی یا (practical arrangements) متمرکز خواهد شد.

عراقچی ادامه داد: وظایف این کارگروه علاوه بر آنالیز نحوه راستی آزمایی و مدت زمان آن، معین جدول زمانی اقدامات همه طرف ها برای انجام تعهداتشان خواهد بود.

رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی در پاسخ به سؤال پرس تی وی در مورد تحریم های موسوم به چرخه دلار یا U-turn که مانع اصلی تعاملات بانکی ایران و مانع عظیم بهره مندی ایران از منابع برجام است و اینکه آیا ایران برداشته شدن این تحریم ها را نیز مطالبه نموده، گفت: آنالیز این موضوع را باید به کارشناسان بسپاریم.

وی در عین حال افزود: در حال حاضر در حال ارکردن بر روی موضوع تبدیل پول های مختلف هستیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تأکید مجدد بر اینکه ایران نمی پذیرد که گفت وگوها بدون نتیجه ادامه یابد، گفت: اگر احساس کنیم سایر طرف ها جدیت لازم را ندارند، گفت وگوها را متوقف می کنیم.

مذاکره کننده ارشد ایرانی در نشست وین گفت: هنوز به این نتیجه نرسیده ایم.

رئیس هیئت ایرانی حاضر در کمیسیون مشترک برجام افزود: تصمیم گرفتیم کار دو کارگروه قبلی که یکی موضوع تحریم های آمریکا و دیگری اقدامات هسته ای ایران را آنالیز می نماید، فشرده تر شود.

عراقچی همچنین از همسانی مواضع چین و روسیه با ایران ابزار رضایت کرد و گفت: قبل از جلسه امروز کمیسیون مشترک در گفت وگوهای دو و سه جانبه با هیئت های چینی و روسی متوجه شدیم تقریبا در همه موارد با آنها اشتراک مواضع داریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1677

به "عراقچی: چین و روسیه تقریبا در همه موارد با ما همراهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: چین و روسیه تقریبا در همه موارد با ما همراهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید