قانون فعلی انتخابات بر اساس رای دستی تنظیم شده است ، برای اخذ آرا به صورت پستی باید قانون اصلاح شود

به گزارش مجله نماشو، عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: با توجه به شرایط کرونایی اگر اخذ آرا به صورت پستی یا هر شیوه دیگری مدنظر است باید این راه چاره به صورت یک قانون در مجلس مصوب شود ولو برای یک بار اجرایی شدن آن.

قانون فعلی انتخابات بر اساس رای دستی تنظیم شده است ، برای اخذ آرا به صورت پستی باید قانون اصلاح شود

هادی طحان نظیف،عضو حقوقدان شورای نگهبان در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرنگاران، درباره چگونگی نحوه اخذ آرا در انتخابات 1400 اظهار کرد: بنده بار ها این مطلب را بیان کرده ام که اگر شرایط کرونایی در کشور ادامه دار باشد باید هم مجریان و هم ناظرین انتخابات به فکر راه حل هایی باشند تا تضمین کننده سلامت مردم در چنین شرایطی باشد.

وی ادامه داد: نحوه چگونگی اخذ رای در این شرایط کرونایی خود عاملی است برای مشارکت در انتخابات و همین موضوع ممکن است باعث نگرانی مردم برای حضور باشد.

دنبال تضمین سلامت مردم در انتخابات هستیم

عضو حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه ظاهر امر این است که زمان دقیقی برای ریشه کن کردن بیماری کرونا در کشور وجود ندارد، گفت: با توجه به زمان باقیمانده تا انتخابات، باید تدابیری اتخاذ شود و کارشناسان این امر باید راه های تسهیل کننده ای در این خصوص پیدا کنند که تضمین کننده سلامت مردم و انتخابات باشد.

طحان نظیف شرح داد: بنده این مطلب را چندین بار هم در جلسات شورای نگهبان و هم در فضای مجازی طرح کرده ام که باید تدابیری در این رابطه اتخاذ شود، زیرا شرایط کرونا و شرایط ریشه کن کردن این بیماری هنوز مشخص نیست.

وی با اشاره به راه حل های اخذ رای در انتخابات، تاکید کرد: پیشنهاد راه حل های اخذ رای باید از سوی برگزار کننده انتخابات به شورای نگهبان ارائه شود نه این که خود شورای نگهبان به تنهایی راه حل هایی را ارائه کند، اما این بدان معنا نیست که شورا در این موضوع مشارکتی نداشته باشد، اما به هر حال پیشنهادات باید از سوی مجری و برگزار کننده انتخابات باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه نمود: شورای نگهبان طبق قانون اساسی به عنوان ناظر انتخابات در این عرصه حضور دارد که می تواند در حد ناظر در این امر مشارکت داشته باشد، ولی طبیعتاً سهم نهاد اجرا کننده خیلی بیش از ناظر انتخابات است.

طحان نظیف گفت: برخی از راه هایی که کارشناسان مطرح می کنند شاید راه کار های خوبی هم باشد، ولی ممکن است نیاز به اصلاح قانون داشته باشند به عبارت دیگر احکامی که در قانون انتخابات وجود دارد عموما درباره نحوه رای گیری دستی در انتخابات است ولی اگر بخواهد فرآیند انتخابات تغییر کند، نیاز به اصلاح قانون یا وضع قانون جدید دارد.

وی گفت: باید تمام راه حل ها قبل از انتخابات مشخص و تبدیل به قانون شده باشند نه اینکه در روز انتخابات بخواهیم اقداماتی را ابداع و انجام دهیم چرا که این امر منطقی نیست. انجام امور مربوط به انتخابات نیازمند بررسی های دقیق و کار کارشناسی است، چون انتخابات یک عمل تکرار ناپذیر است.

اخذ آرا به صورت پستی باید از درگاه مجلس عبور کند حتی برای یک بار اجرایی شدن آن

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص امکان سنجی برگزاری انتخابات پستی، بیان نمود: چنین اقدامی در ایالات متحده آمریکا صورت گرفت که اکنون به نقاط ضعف و قوت ورود نمی کنم، اما بالاخره یک اقدامی در مواجهه با شرایط کرونایی بود و اگر در ایران بخواهد چنین راه حلی اجرایی شود، باید این راه حل به صورت یک قانون در مجلس مصوب شود ولو برای یک بار اجرایی شدن آن.

وی ادامه داد: اگر بخواهد تغییرات اساسی در فرآیند انتخابات صورت گیرد، نیازمند ارائه لایحه یا طرح از سوی دولت یا مجلس است، اما اگر تغییرات اجرایی باشد می توان آن ها در قالب یک آیین نامه یا دستورالعملی انجام داد مانند انتخابات سال گذشته که به دلیل شرایط کرونا در کشور، در روز انتخابات یک توافق بین شورای نگهبان و وزارت کشور انجام شد که نیازی به درج اثر انگشت در برگه های رای نبود.

طحان نظیف بیان نمود: هر راه حل که تضمین کننده سلامت مردم در انتخابات باشد، مورد استقبال شورای نگهبان قرار می گیرد و حتی شورای نگهبان در حد توان خود به مجریان انتخابات در این امر کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1450

به "قانون فعلی انتخابات بر اساس رای دستی تنظیم شده است ، برای اخذ آرا به صورت پستی باید قانون اصلاح شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون فعلی انتخابات بر اساس رای دستی تنظیم شده است ، برای اخذ آرا به صورت پستی باید قانون اصلاح شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید