قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی در وزارت صمت، وزارت کشور دخالتی ندارد

به گزارش مجله نماشو، دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با اشاره به اینکه وزارت کشور دخالتی در موضوع قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی ندارد، گفت: قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی در حوزه اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی در وزارت صمت، وزارت کشور دخالتی ندارد

پوریا محمدیان یزدی در گفت وگو با خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره افزایش نرخ کرایه تاکسی های اینترنتی طی روزهای گذشته گفت: بر اساس دستورالعمل ساماندهی تاکسی های اینترنتی، قیمت گذاری این تاکسی ها به صورت پویا است و شوراهای شهر هیچگونه مصوبه ای درباره قیمت گذاری در حوزه این تاکسی ها ندارند و خود اتحادیه های صنفی مکانیزم قیمت گذاری را با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت معین می نمایند.

وزارت کشور افزایش کرایه تاکسی های اینترنتی را رصد می نماید

وی افزود: به این ترتیب ما در حوزه قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی ورودی نداریم اما مقدار افزایش کرایه را رصد می کنیم و مکاتبه می کنیم با وزارت صمت که قیمت ها در مقایسه با مدت مشابه در هفته گذشته و ماه و سال قبل چقدر افزایش پیدا نموده است. سامانه سما؛ سامانه ملی اطلاعات سفر دقیقا قیمت ها و مقدار تردد این تاکسی ها را به لحاظ مباحث ترافیکی دنبال می نماید. این اقدام برای قیمت گذاری سفر برای کل شهر انجام می گردد.

تاکسی های اینترنتی زیر نظر اتحادیه های صنفی هستند

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تاکسی های اینترنتی زیر نظر اتحادیه های صنفی هستند ما قوه برخورد با آنها را نداریم این تاکسی ها مجوز خود را از اتحادیه کسب و کارهای مجازی دریافت می نمایند و ذیل قانون صنفی باید عمل نمایند ولی به لحاظ مباحث ترافیکی مباحثی همانند تعداد سرنشین، کیفیت سفر و بعضا موارد امنیتی سفر، آن هم در چارچوب اختیاراتی که دستورالعمل اجازه داده است رصد می کنیم.

وی تاکید نمود: در بعضی موارد ما می توانیم بر اساس ماده 31 و 32 قانون رسیدگی به تخلفات که جزو اختیارات مجموعه شهرداری ها است ورود داشته باشیم اما عمده تکالیف دستورالعمل بر اساس قانون نظام صنفی باید به وسیله صنف رسیدگی گردد؛ همین موضوع برای آژانس های تلفنی هم مطرح است که در این حوزه نیز شهرداری ها نظارتی ندارند؛ لذا درباره آژانس های تاکسی تلفنی هیچ اطلاعاتی از آنها نداریم و همه زیرمجموعه اصناف هستند؛ اما در پی این هستیم با وزارت صنعت، معدن و تجارت صحبت کردیم که اگر تمایل داشتند مدلی که برای تاکسی های اینترنتی پیاده شده برای آژانس ها نیز پیاده گردد تا بتوانیم نظارت سامانه ای را روی آنها هم محقق کنیم.

قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی وزارت کشور دخالتی ندارد

پوریا محمدیان یزدی ادامه داد: در فرایند قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی وزارت کشور دخالتی ندارد؛ چرا که یکی از اصول اختلافی در زمان ساماندهی این تاکسی ها همین مورد بود که وزارت صمت اعلام می کرد قیمت گذاری در حوزه اختیارات من است و شهرداری ها نباید به این موضوع ورود پیدا نمایند. در دستورالعمل هم صراحتا به این موضوع در ماده ای اشاره شده که شوراها تکلیفی در قانون گذاری و قیمت گذاری روی این کسب و کار ندارند و باید به وسیله اتحادیه صنفی این کار صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1944

به "قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی در وزارت صمت، وزارت کشور دخالتی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گذاری تاکسی های اینترنتی در وزارت صمت، وزارت کشور دخالتی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید