مخالفت عربستان سعودی با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

به گزارش مجله نماشو، روزنامه رای الیوم به نقل از منابع مطلع نوشت که در نشست فوق العاده اتحادیه عرب در قاهره، موضوع بازگشت سوریه به این اتحادیه بحث و آنالیز نهاده شد ولی عربستان سعودی با طرح پیشنهادی، رای گیری در این باره را به تعویق انداخت.

مخالفت عربستان سعودی با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اتحادیه عرب، روز گذشته نشست فوق العاده ای را در قاهره در سطح وزیران خارجه پیرامون حمله نظامی ترکیه به سوریه برگزار کرد که پس از سرانجام این نشست، که در بیانیه سرانجامی نشست بر وحدت و استقلال سوریه و اهمیت گفت و گوهای سیاسی زیر نظر سازمان ملل به ویژه پیگیری کمیته قانون اساسی این کشور برای دستیابی به یک راه چاره سیاسی فراگیر برای بحران این کشور تاکید شده است.

به همین دلیل، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم به نقل از منابعی که در نشست دیروز اتحادیه عرب مشارکت داشتند، نوشت که موضوع بازگشت سوریه به این اتحادیه در جریان نشست وزرا در پشت درهای بسته مطرح شد، و عربستان سعودی طی آن پیشنهادی را برای به تعویق انداختن این پرونده بیان کرد تا این که عراق پیش نویسی را به اتحادیه عرب، که مبتنی بر مراحل قانونی مطابق با آیین نامه اتحادیه عرب است به اتحادیه عرب ارائه داد و پیش نویس این بیانیه به نام عراق در میان کشورهای عربی توزیع می گردد و قرار است در نشستی که به درخواست عراق در سطح وزیران خارجه برگزار خواهد شد، به رای گذاشته گردد؛ همان گونه که عراق ریاست دوره کنونی اتحادیه عرب را بر عهده دارد. این تحرکات عراق زودهنگام و به ویژه طی نشست های مجمع عمومی سازمان ملل شروع شده است. به نحوی که در نیویورک دیداری میان محمد الحکیم وزیر خارجه عراق و ولید المعلم وزیر خارجه سوریه برگزار گردید و طی آن، الحکیم تمایل عراق برای پیشبرد این روند و نهایی کردن موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب را بیان کرد که در مقابل، ولید المعلم از دولت عراق تشکر کرد و گفت که سوریه چیزی در این خصوص نمی خواهد.

منابع مذکور افزودند، رای گیری درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب قبل از نشست بعدی اتحاددیه عرب در ماه مارس امسال انجام خواهد شد.

وزرای خارجه کشورهای عربی توافق کردند که بایستی قبل از رای گیری، اقداماتی دیپلماتیک درخصوص سوریه انجام گردد و دمشق را برای نشان دادن سیگنال های مثبت در سطح گفتمان دیپلماتیک و رسانه های، سوق دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4262

به "مخالفت عربستان سعودی با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت عربستان سعودی با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید