مشارکت جوامع محلی لازمه موفقیت پروژه پلنگ ایرانی

به گزارش مجله نماشو، طرح حفاظت مشارکتی از پلنگ ایرانی باتوجه به نقش جوامع محلی در موفقیت پروژه پلنگ ایرانی برای نخستین بار در جنوب کشور با همکاری موسسه مطالعات پلنگ آسیایی در دشتستان استان بوشهر اجرا می گردد

مشارکت جوامع محلی لازمه موفقیت پروژه پلنگ ایرانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، پلنگ ایرانی از گونه های در معرض انقراض در جهان است و دولت با یاری سازمان های مردم نهاد برای نجات نسل این جانور از سال 1386 پروژه پلنگ ایرانی را در شماری از مناطق حفاظت شده کشور از جمله پنج استان دامنه جنوبی زاگرس به اجرا درآورده که موفقیت این طرح در گرو مشارکت جامعه محلی است.

بوشهر از جمله معدود استان های ایران است که تا چندی پیش گزارش موثقی از حضور پلنگ در آن وجود نداشت و اثبات حضور پلنگ در آن از الویت های پژوهشی این استان و کشور محسوب می شد. در سال های اخیر همواره گزارش های غیر مستندی از حضور و آسیب های پلنگ در استان بوشهر دریافت می شد که لزوم مشخص حضور این گونه را در استان دو چندان می کرد. پس از آنالیز زیستگاه های این منطقه و استفاده از دوربین های تله ای، برای نخستین بار عکسی از حضور پلنگ در منطقه آزاد خائیز گرفته شد و بدین ترتیب این منطقه برای ارتقا سطح حفاظتی به دلیل تنوع زیستی مورد توجه نهاده شد.

در استان بوشهر بخش ارم و محدوده شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم بخش بوشکان شهرستان دشتستان به عنوان اجرای طرح حفاظت مشارکتی از پلنگ ایرانی انتخاب شده است.

طرح حفاظت مشارکتی از پلنگ ایرانی برای نخستین بار در جنوب کشور با همکاری موسسه مطالعات پلنگ آسیایی در دشتستان استان بوشهر اجرا می گردد و اداره کل حفاظت محیط زیست این استان اقدام های مطالعاتی گسترده ای را از سال 93 در زمینه حفاظت از پلنگ ایرانی آغاز کرد و با آنالیز شواهد و گزارش های موجود و یافته های کارشناسان و محیط بانان اطلاعات نسبی از جمعیت، زیستگاه و پراکنش پلنگ در محدوده این استان بدست آمد.

براساس این اطلاعات بخش ارم و بوشکان در شهرستان دشتستان به عنوان پایلوت (طرح آزمایشی) برای اجرای طرح حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی شناسایی شد.

  • توانمندسازی و مشارکت جوامع محلی لازمه موفقیت پروژه حفاظت پلنگ ایرانی

با توجه به سیاست سازمان حفاظت محیط زیست درتوانمند سازی جوامع بومی و محلی، طرح حفاظت مشارکتی از پلنگ ایرانی طرحی اجتماع محور است و در آن جوامع اانسانی مرتبط با زیستگاه پلنگ، نقش اساسی را ایفا خواهند کرد.

با اجرای این طرح باید با یاری مردم، جمعیت پلنگ ایرانی و گونه های وحشی مورد تغذیه آن به رشد قابل قبولی برسد و بومیان نیز بدون دغدغه، از مواهب طبیعی بهرمند شوند.

داشتن مردمی طبیعت دوست در بخش ارم مایه مباهات است و این دیدگاه عمومی باعث خواهد شد که طرح خیلی زود نتیجه دهد و شاهد آثار آن باشیم.

مقدمات اجرایی شدن طرح حفاظت مشارکتی ازپلنگ ایرانی با حضور موسسه مطالعات پلنگ آسیایی به صورت پایلوت در بخش ارم و منطقه شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم بخش بوشکان دشتستان مهیا شده است و با اجرای آن همکاری جوامع محلی، زیستگاه پلنگ به طور دقیق شناسایی و امن تر می گردد و بومیان منطقه آموزش های لازم در زمینه استفاده پایدار و بی خطر از طبیعت و نحوه صحیح برخورد با حیات وحش را فرا می گیرند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دشتستان و مسئول دبیرخانه استانی حفاظت از پلنگ ایرانی گفت: حدود پنج سال است که برنامه هایی برای حفظ حیات پلنگ ایرانی در مراحلی اجرا شده و از زمان استقرار دبیرخانه آن در دشتستان که یکی از زیستگاه های مهم این حیوان است با یاری سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی این اقدامات سرعت خوبی گرفته است.

صادق پورسالم اضافه کرد: در حوزه آموزشی و ارتقا فرهنگ عمومی زندگی مسالمت آمیز با طبیعت پیرامونی نزدیک به زیستگاه پلنگ، در پنج استان بوشهر، خوزستان، کهگلویه و بویر احمد، چهارمحال بختیاری و فارس آغاز شده که با آموزش فرهنگیان بخش ارم دشتستان کلید خورده است.

مسئول دبیرخانه حفاظت از پلنگ ایرانی در استان بوشهر یادآور شد: این طرح در گام اول با آنالیز و شناسایی مناطق زیستگاهی، مناطقی که بیشترین تعارض بین جوامع انسانی با پلنگ وجود دارد و انتخاب اقشار و گروه های هدف آموزش آغاز شد.

وی گفت: این پروژه هم اکنون از جوامع محلی بخش ارم آغاز شده و پس از آن در بخش بوشکان دشتستان و شهرستان های دشتی، تنگستان و جم و دیگر استان ها ادامه خواهد یافت.

  • برای حفاظت از حیات وحش تاکید محیط زیست بر جوامع محلی و سمن ها است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: پلنگ ایرانی در کشور جز گونه های حمایت شده و مهم و از جمله 30 گونه ای است که در برنامه ششم توسعه حمایت از آنها مورد تاکید جدی نهاده شده است.

قلی نژاد ادامه داد: در این ارتباط کارگاه های آموزشی در اجرای برنامه های عملی و ملی در استان های جنوب غربی برای حفاظت از پلنگ ایرانی برگزارشده است.

وی گفت: پس از این کارگاه ها نیز برنامه آموزشی ویژه روستاها در استان های هدف اجرایی می گردد که در کنار این آموزش ها آموزش کارشناسان و جوامع محلی نیز مورد تاکید واقع شده است.

قلی نژاد گفت: در این کارگاه ها سعی می گردد با جمع آوری راهکارها و تدوین آن در راستای حفاظت از پلنگ ایرانی گامی موثر برداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: در این ارتباط سازمان های مردم نهاد استان بوشهر همواره یار و یاور ما در حفاظت محیط زیست بودند و در قالب تشکل های خود حرف های زیادی برای گفتن در این زمینه دارند.

وی تاکید نمود: این تشکل ها همواره ثابت کردند برای انجام کارهای بزرگ پای کار هستند و از هیچ تلاشی برای حفاظت از محیط زیست دریغ نمی نمایند.

قلی نژاد ادامه داد: استان بوشهر از لحاظ تنوع زیستی در جنوب ایران واقع شده است و از جمله استان های نخست کشور در موضوع تنوع زیستی به شمار می رود.

وی یادآور شد: کل، بز، قوچ، میش، پلینگ، لاک پشت و دلفین گوژپشت از جمله گونه های جانوری شاخص زیستگاه های طبیعی استان بوشهر به شمار می رود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اضافه کرد: طبیعت ما در کشور مظلوم است و باید همه برای حفظ آن آستین همت را بالا بزنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 25 دی 1398 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 703

به "مشارکت جوامع محلی لازمه موفقیت پروژه پلنگ ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت جوامع محلی لازمه موفقیت پروژه پلنگ ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید