معاون پارلمانی رییس جمهور: حاضریم گوش هایمان را برای شنیدن صداهای مختلف مردم تیز کنیم

به گزارش مجله نماشو، معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: ما حاضریم گوش هایمان را برای شنیدن صداهای مختلف از اقشار مختلف مردم تیز کنیم بنابراین چه بهتر این صدا از ناحیه نمایندگان مجلس شنیده شود.

معاون پارلمانی رییس جمهور: حاضریم گوش هایمان را برای شنیدن صداهای مختلف مردم تیز کنیم

به گزارش خبرنگاران، حسینعلی امیری در گفت وگویی تلویزیونی درباره تعامل بین دولت و مجلس، اظهار کرد: کار کشور بر اساس قانون اساسی، یا اجراء یا تقنین یا قضاء است. قانون اساسی تفکیک قوا را به رسمیت شناخته است و هر کدام از قوا بر اساس اصل 57 قانون اساسی از همدیگر جدا هستند.

وی افزود: کار سنگین اجرا به عهده قوه مجریه است و بحث های تقنین مربوط به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است و امور قضایی هم با قوه قضاییه است. در واقع ریل گذاری امور کشور توسط مجلس شورای اسلامی انجام می گیرد و بر اساس این ریل گذاری قوه مجریه هم باید در آن ریل حرکت کند. بنابراین تعامل بین قوا به ویژه تعامل بین قوه مجریه به عنوان قوه ای که کار سنگین اداره کشور را به عهده دارد و مجلس شورای اسلامی که کار ریل گذاری و در واقع تقنین کشور را به عهده دارد، امری بسیار مهم و اساسی است.

معاون پارلمانی رییس جمهوری شرح داد: به تجربه ثابت شده است که هر جا و هر زمان تعامل بین قوه مجریه و مجلس شورای اسلامی مناسب و مطلوب بوده، امور کشور خوب انجام گرفته و دستاورد این همدلی و همکاری و تعامل، رقم خوردن اتفاقات خوبی برای کشور و حل و فصل مسائل مردم بوده است. بنابراین بنده و همکارانم در حوزه معاونت پارلمانی دولت و بخش های مختلف وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی در صدد هستیم که این رابطه ارتقاء پیدا کند و تعامل بیشتر شود.

وی گفت: خوشبختانه نظرات دولت و کنندگان مجلس روز به روز دارد به همدیگر نزدیک تر می شود. در کشور ما دوره دولت ها بر اساس قانون اساسی 4 سال و مجالس هم بر اساس قانون اساسی 4 سال است. معمول این گونه است که یک دولت سه سال خود را با یک مجلس و سال آخر خود را با یک مجلس دیگر کار می کند. ما در سال پایانی دولت هستیم و مجلس در سال اول خدمت است و اشتیاق به خدمت در بین کنندگان مجلس زیاد است. تا این نگاه ها و دیدگاه ها به هم نزدیک شود و به یک درک مشترکی نسبت به مسائل کشور برسند طبیعی است که زمان نیاز است. البته هر روز که به جلو می رویم شرایط بهتر می شود و به آن همدلی و همراهی و درک مشترک از مسائل کشور نزدیک تر می شویم.

امیری افزود: ما به دنبال این نیستیم که بگوییم کشور تک صدایی شود. کشور تک صدایی خوب نیست. نه تنها کشور تک صدایی خوب نیست بلکه صدای متفاوت کارشناسی از مجلس، از دولت و از قوه قضاییه در واقع به سود مردم است. ما حاضریم گوش هایمان را برای شنیدن صداهای مختلف از اقشار مختلف مردم تیز کنیم. بنابراین چه بهتر این صدا از ناحیه کنندگان مجلس شنیده شود. ما چندصدایی را نزاع، دعوا و تعارض نمی دانیم. چیزی که مهم است این صداها آن قدر گفته شود و گفت وگوها ادامه پیدا کند که این گفت وگوها نهایتاً منجر به این شود که منافع ملی کشور تامین شود و کشور در یک جهت کارشناسی قرار گیرد و آنچه که نهایتا مهم است، رسیدن به اجرای قانون است و همه باید در برابر قانون تمکین کنیم.

معاون پارلمانی رییس جمهور درباره اختلافات بین دولت و مجلس برای بودجه سال 1400 و گلایه مندی بعضی کنندگان مجلس از همسو نبودن دولت با مجلس، گفت: بعضی از اعضای دولت هم گلایه مندند که مجلس به نظرات کارشناسی دولت عنایتی ندارد. لایحه بودجه از جمله لوایحی است که ابتکار آن از دولت شروع می شود. کنندگان مجلس می توانند در همه امور البته با لحاظ محدویت هایی که در خود اصول قانون اساسی وجود دارد طرح بدهند. منشا قوانین در قانون اساسی یا طرح کنندگان مجلس یا لایحه دولت و گاهی هم شورای عالی استان ها است. آن چیزی که مهم است این است که قانون اساسی ما، ابتکار لایحه را به دولت داده و لایحه باید از دولت شروع شود و به مجلس برود که یک فلسفه برای آن وجود دارد. فلسفه این موضوع این است که دولت باید کشور را اداره کند و منابع و مصارف، روش های اجرا، هزینه ها و درآمدها را می داند. نباید لایحه دولت و مجلس آن قدر دچار تغییرات اساسی شود که به طرح کنندگان تبدیل شود.

امیری در ادامه با بیان این که بودجه کار مشترک مجلس و دولت است، یادآور شد: از منظر قانون اساسی ابتکار آن از دولت شروع می شود. بنابراین مجلس طبق قانون اساسی نمی تواند مانند طرح های دیگر راجع به بودجه طرح دهد. باید حتما از دولت شروع شود. دولت لایحه را تقدیم می کند و مجلس بررسی می کند.

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: لایحه بودجه در مجالس نباید آن قدر دچار تغییرات اساسی و بنیادی شود که لایحه به طرح تبدیل شود و این اشکال دارد. در دولت در چند شیفت نسبت به این لایحه، منابع، مصارف، تبصره ها و هزینه ها کار کارشناسی بسیار دقیقی شده است.

وی افزود: بخش های مالی دولت و سازمان برنامه و بودجه و کارشناسان دولت در سازمان برنامه و بودجه آمادگی دارند اگر ابهامی یا سوالی نسبت به لایحه بودجه 1400 وجود دارد، به آن پاسخ دهند. این که ما بخواهیم لایحه بودجه را دچار تغییرات اساسی کنیم این اشکال دارد و تبدیل به طرح می شود و دیگر لایحه بودجه دولت نیست. اگر تغییرات لایحه بودجه طوری باشد که تبدیل به طرح کنندگان شود، شورای نگهبان حتما از نظر قانون اساسی ایراد می گیرد.

امیری ادامه داد: از کنندگان می خواهیم که اگر ابهام و ایرادی وجود دارد و سوالی هست، از متولیان امر در دولت از جمله سازمان برنامه و بودجه دعوت کنند و بخواهند که این ابهامات را پاسخ دهند. در شرایطی که ما در جنگ تمام عیار مالی هستیم، استفاده از بعضی از الفاظی که در مورد بودجه گفته می شود، زیبنده نیست. بارها گفته ایم که از نقد و انتقاد استقبال می کنیم. آن چیزی که بد است، تخریب است.

معاون پارلمانی رییس جمهور درباره گله رییس جمهور از حضور وزیران در کمیسیون ها و مجلس، گفت: مواردی که برای حضور یک وزیر در مجلس الزام وجود دارد، هم در قانون اساسی و هم در آیین نامه داخلی مجلس وجود دارد. بارها رییس جمهور به تعامل بین اجزای دولت و مجلس تاکید کرده اند. رییس جمهور به هیچ وجه الزامی که برای حضور وزرا در مجلس وجود دارد نه تنها ایرادی ندارد بلکه همواره تاکید می کند. یکی از بندهای پیوست حکم بنده، بحث حضور وزیران در مجلس است و هرچند وقت یک بار ارزیابی انجام می دهم و آن را به رییس جمهور گزارش می دهم. بنابراین این مورد ایراد رییس جمهور نیست آنچه که مورد ایراد رییس جمهور است مواردی است که قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس حضور وزیر را ضروری نمی داند.

امیری ادامه داد: خیلی زمان ها هست که برای امور اجرایی که تکلیفی برای حضور وزیر نیست، از او دعوت می کنند و این باعث می شود که وقت وزیر و معاونان آنها گرفته شود. دولت در سال پایانی است و وزیران کارهای زیادی دارند. زمانی که از این نوع جلسات غیرضرور گذاشته می شود، وزیران به کارهای خود نمی رسند. این موارد است که مورد گلایه رییس جمهور است.

وی درباره اصلاح قانون انتخابات گفت: لایحه جامع قانون انتخابات در بهمن سال 97 تقدیم مجلس شد. لایحه، فراگیر و شفاف و دارای احکام خوبی است و نظام انتخابات کشور را یکپارچه می کند. الان بهمن 99 است. بارها از کنندگان مجلس درخواست کردیم که این لایحه که انباشته تجربیات دولت های مختلف است را، در دستور کار قرار دهند که مورد عنایت قرار نگرفت و دو طرح را مطرح کردند که این طرح ها در جهت شورای نگهبان و مجلس است.

وی درباره مهمترین تغییرات دولت در اصلاح قانون انتخابات، گفت: الکترونیکی کردن و شفاف کردن منابع مالی، یکسان سازی انتخابات مختلف در کشور و ایجاد رویه واحد است. در واقع این لایحه، تجمیع دیدگاه ها و نظرات کارشناسانه است که امکان مشارکت تمام گروه های سیاسی کشور را در راستای مشارکت حداکثری که خواسته تمام دلسوزان نظام در راستای آبادانی، عزت و اقتدار کشور است را، فراهم می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1399 بروزرسانی: 13 اسفند 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1537

به "معاون پارلمانی رییس جمهور: حاضریم گوش هایمان را برای شنیدن صداهای مختلف مردم تیز کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون پارلمانی رییس جمهور: حاضریم گوش هایمان را برای شنیدن صداهای مختلف مردم تیز کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید