منطقه ای کردن دستمزد به نفع کارگران است؟

به گزارش مجله نماشو، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با ابراز مخالفت نسبت به معین دستمزد منطقه ای برای کارگران گفت: در معین مزد منطقه ای حداقل های قانون کار باید رعایت گردد.

منطقه ای کردن دستمزد به نفع کارگران است؟

هادی ابوی در گفت وگو با خبرنگاران درباره منطقه ای شدن دستمزد کارگران، گفت: امروز به دنبال بحث هایی که در مورد تبدیل شدن به دهکده جهانی مطرح می گردد دیگر مفاهیمی مثل مزد منطقه ای و معین جداگانه دستمزد در نقاط مختلف کمرنگ شده است.

رعایت حداقل های قانون کار در معین مزد منطقه ای

وی با بیان اینکه نمی توانیم برای همه کشور جداگانه دستمزد معین کنیم، ادامه داد: در حال حاضر بحث درآمدها وهزینه های عمومیت دارد و نمی توان از هم تفکیک کرد چون همه کشور شرایط تورمی را تجربه می نمایند و این طور نیست که بگوییم در یک شهر دور افتاده تورم و هزینه ها کمتر از یک شهر بزرگ یا کلان شهر است.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با ابراز مخالفت نسبت به معین مزد منطقه ای، تاکید نمود: مزد منطقه ای آیتم های مختلفی دارد و حداقل های قانون کار باید رعایت گردد ولی چون این آیتم ها رعایت نمی گردد نگران تضییع حقوق کارگران و سوء استفاده های احتمالی آن هستیم.

تغییر اقلیم و شیوه زندگی با تغیین مزد منطقه ای

به گفته ابوی، معین مزد منطقه ای اقلیم ها و شیوه زندگی و کار در نقاط مختلف را دچار تغییر نموده و زمینه ایجاد مهاجرت معکوس را به وجود می آورد.

این مقام مسئول کارگری اعلام کرد: این تصور که در شهرهای کوچک هزینه ها کمتر است اشتباه است چون همه کشور به یک اندازه شرایط مالی و تورم را تحمل می نمایند. متاسفانه در بحث یاری به معیشت خانوارهای کارگری عملکرد خوبی نداشته ایم و بیشترین قشری که زیرفشار هزینه ها آسیب می بینند خانوارهای کارگری هستند.

معین فوق العاده های خاص برای مناطق بد آب و هوا

وی درعین حال با اشاره به شرایط سخت کار در برخی از نقاط کشور گفت: در برخی از مناطق که به لحاظ کاری از سختی کار برخوردارند می توانیم فارغ از آنچه به عنوان حداقل مزد معین می کنیم، مبلغی تحت عنوان فوق العاده بدی آب و هوا یا سختی کار در نظر بگیریم ولی این به منزله منطقه ای کردن مزد نیست و تسهیلاتی است که جدا از حداقل دستمزد برای نیروی کار در نظر گرفته می گردد.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی نیروهای کار با این تصور که درآمد در شهرهای بزرگ بیشتر است و می توانند زندگی بهتری برای خانواده خود فراهم نمایند از محل سکونت خود به شهرهای بزرگ می آیند در حالی که هزینه های سنگین کلان شهرها را محاسبه نمی نمایند و از این اصل که هرچه درآمد بیشتر هزینه ها هم بیشتر غافل می شوند لذا این آمدن به کلان شهرها به سود نیروی کار نیست.

به گزارش خبرنگاران، در قانون کار اشاره ای به معین مزد منطقه ای نشده اما شرکای اجتماعی می توانند برای معین حداقل دستمزد به شکل ملی و منطقه ای و بر حسب نوع فعالیت یا صنعت به توافق جمعی روی بیاورند. برابر ماده 41 قانون کار، شورای عالی کار همه ساله میزان حداقل دستمزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف بر اساس درصد نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار معین می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 3 آذر 1398 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 591

به "منطقه ای کردن دستمزد به نفع کارگران است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "منطقه ای کردن دستمزد به نفع کارگران است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه ای کردن دستمزد به نفع کارگران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید