نامه مهم نجفی به روحانی ، بلاتکلیفی ما را به فاجعه ای وسیع تر از ایتالیا سوق می دهد ، خانه نشینی اجباری گردد

به گزارش مجله نماشو، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس جمهور انجام سفرهای نوروزی در دو روز اخیر را نگران کننده و هشدار دهنده توصیف کرد و با تاکید بر ضرورت خانه نشینی اجباری خواهان اجماع نهایی درباره مشخص متولی یکپارچه با رویکرد منتخب مدیریت بحران و اجرای با قاطعیت آن شد.

نامه مهم نجفی به روحانی ، بلاتکلیفی ما را به فاجعه ای وسیع تر از ایتالیا سوق می دهد ، خانه نشینی اجباری گردد

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت چینی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش مجله نماشو به نقل از ایسنا، در نامه محمدرضا نجفی خطاب به حسن روحانی آمده است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

احتراما، با توجه به عدم همراهی بخشی از شهروندان با اقدامات پیشگیرانه و جدی نگرفتن بیماری در پاره ای از نقاط پرجمعیت کشور، بر خود وظیفه دانستم نکاتی چند را به استحضار برسانم:

1- اگر همه به بحرانی و خطیر بودن اوضاع معتقدیم (هرچند رفتار بخش هایی از حاکمیت و مدیریت بحران، حکایت از بحرانی دیدن ماجرا ندارد)، به ویژه با توجه به ناشناخته بودن ویروس و ابعاد تهدیدگر آن، باید تعارفات را کنار گذاشته و به گونه ای جدی تر عمل کنیم.

2- هماکنون کشورهای مبتلا، یکی از دو رویکرد راهبردی زیر را انتخاب نموده اند. نقطه مشترک آنها جدیت در اجرای موثر این روشهاست:

الف- گروهی به این جمع بندی رسیده اند که با قرنطینه شهروندان در منازل (نه فقط مبتلایان کم ریسک) و پاکسازی صنعتی شهرها و اماکن عمومی و درمان بیماران بدحال به حفظ سازمان سلامت و ریشه کنی بیماری بپردازند. چین، ایتالیا و بعضی ایالتهای آمریکا و فرانسه هر یک به نحو و درجه ای این رویکرد را اتخاذ نمودهاند، در این رویکرد در خانه ماندن از شکل توصیه به قالب حکم و تکلیف در آمده، توسط دولت کنترل و تخطی از آن تخلف محسوب می گردد.

ب- گروهی از کشورها به این جمع بندی رسیده اند که به جای تمرکز بر کنترل شیوع، باید بر نجات گروه های پرخطر تمرکز کرد، این گروه اگرچه به درجاتی از قرنطینه و توصیه های عمومی اقدام می نمایند، اما رویکرد اصلی آنها نجات پرخطرهاست، متاسفانه با نامگذاری ایمنی عمومی بر این رویکرد، روایتی منفعلانه از آن در کشور رایج شده است؛ حال آن که بخش مصونیت عمومی این رویکرد محل مناقشه جدی است، اما بخش فعال و مدیریتی آن تمرکز بر نجات پرخطرهاست؛ مثلا در انگلستان علاوه بر تاکید بر بحرانی بودن شرایط، حکومت خاطرنشان کرد تمام خانواده ها، عزیزی را از دست می دهند و شرایط مانند جنگ جهانی دوم است. همچنین دولت بر توصیه های عمومی و رعایت موازینی از قرنطینه (مانند فاصله گیری اجتماعی و... و.) تاکید دارد، اما تمرکز اقدمات بر نجات پرریسک هاست: دولت افراد بالای 70 سال را به مدت 3 ماه قرنطینه میکند، هزاران تخت درمانی از بخش خصوصی خریده است، کارخانجات خودروسازی را مکلف به ساخت دستگاه اکسیژن ساز و تنفس مصنوعی نموده است، تعداد زیادی از هتل ها آماده اسکان گروه های پرخطر شده اند و...

آلمان و سوئد هم در درجات متفاوتی، از این رویکرد تبعیت می نمایند. البته چنانکه شاهدیم در صورت افزایش نمایی ابتلا، اتخاذ توامان هر دو رویکرد اجتناب ناپذیر خواهد بود زیرا ابتلای بالا میتواند سازمان سلامت را زمین گیر و بحران را فاجعه بار کند. کما اینکه در انگلیس به مرور شاهد اتخاذ استراتژی دوگانه ایم.

3- جناب آقای دکتر حسن روحانی

اگر ما رویکرد سومی در پیش گرفته ایم، بایسته است مختصات آن به طور شفاف با مردم در میان گذاشته گردد و همه ارکان حاکمیت و جامعه تکلیف و تصویر خود را بدانند، بلاتکلیفی ما را به فاجعه ای عمیق تر و وسیع تر از آنچه مردم ایتالیا با آن مواجهند، سوق می دهد. وقتی هنوز نرخ ابتلا در نقاط پرتراکم محروم و حاشیه ای کشور چندان بالا نرفته، چگونه به مردم اجازه می دهیم آزادانه در اماکن حاضر شوند؟ آیا می دانید این عدم قاطعیت شهروندان را به این نتیجه رسانده قصه خیلی هم جدی نیست؟

4- با توجه به عدم رعایت تعداد قابل توجهی از مردم و انجام سفرهای نوروزی در دو روز اخیر، آنچه کارشناسان مورد مشورت ما می گویند حاکی از لزوم بیش از پیش خانه نشینی اجباری و قانونی همه، به عنوان پیش احتیاج بقای سازمان سلامت و مشخص تکلیف استراتژی مقابله و مدیریت بحران است. عدم اتخاذ مدل کلان مدیریت بحران، در کنار ناهماهنگی بین بخشی و ارسال پیغام های متناقض به مردم، آنهم در شرایط شروع سفرهای نوروزی، به طور جدی، نگران نماینده و هشدار دهنده است. تعجیل در شکل دهی به اجماعی نهایی درباره رویکرد حل مساله و مشخص متولی یکپارچه دارای اختیار با ساختار متناسب با رویکرد منتخب مدیریت بحران، و پیاده سازی و اجرای با جدیت، شدت عمل و قاطعیت، آن دارای ضرورت قطعی و فوری است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 887

به "نامه مهم نجفی به روحانی ، بلاتکلیفی ما را به فاجعه ای وسیع تر از ایتالیا سوق می دهد ، خانه نشینی اجباری گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه مهم نجفی به روحانی ، بلاتکلیفی ما را به فاجعه ای وسیع تر از ایتالیا سوق می دهد ، خانه نشینی اجباری گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید