نقشه سعودی ها برای پیاده کردن طرح اشغالی اماراتی ها در شرق یمن ناکام ماند

به گزارش مجله نماشو، قبایل استان المهره با حضور در نشست ضد یمنی، ضمن هشدار به طرح های اشغالی عربستان سعودی در یمن، خواستار خروج سعودی ها از کشورشان شدند.

نقشه سعودی ها برای پیاده کردن طرح اشغالی اماراتی ها در شرق یمن ناکام ماند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، قبایل شرق یمن در استان المهره ضمن مخالفت با تلاش های سعودی جهت اجرای طرح تجزیه شرق یمن، خواستار خروج نیروهای عربستان سعودی از این منطقه شدند.

امروز یکشنبه نشستی به ابتکار شورای کل اهالی سقطری و مهره در منطقه الغیظه استان المهره یمن برگزار گشت که هدف از آن ایجاد متحدانی در شرق و جنوب شرق یمن برای عربستان سعودی بود؛ همانند آن چیزی که امارات در جنوب غربی یمن انجام داده و با حمایت سیاسی و تسلیحاتی خود، شورای انتقالی جنوب یمن را ایجاد کرده است.

شورای کل اهالی سقطری و مهره پیشتر به شورای انتقالی جنوب یمن که هم سو با امارات است، ملحق شده بود.

احمد بِلحاف، مسؤول روابط و تماس های خارجی در کمیته تحصنات المهره به وب سایت خبری الخبر الیمنی گفت که بزرگان و شیوخ قبایل مهره که در این نشست شرکت کرده بودند، علیه نیروهای سعودی در این استان المهره قیام کرده و خواستار خروج این نیروها از خاک یمن شدند.

او در مورد بیانیه پایانی نشست مذکور گفت که این بیانیه صرفاً حرف است و منعکس کننده تمایل مشارکت کنندگان در نشست نیست.

احمد بلحاف به عبدالله عیسی بن عفرار، رئیس شورای کل مذکور حمله و او را متهم به فروش جزیره سقطری به امارات کرد و گفت که او تلاش دارد نقشه های عربستان سعودی در استان مهره را عملی کند.

وب سایت الخبر الیمنی می نویسد: این اقدام شورای کل اهالی سقطری و مهره بیانگر تمایل آن به سمت شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) است؛ چرا که پیشتر ملحق شدن خود به نیروهای شورای انتقالی جهت ایجاد متحدانی در جنوب [یمن]، آن هم در راستای فراموش کردن مسئله جنوب را اعلام کرده بود.

بر اساس این گزارش، این گونه اقدامات همچنین نشان می دهد که عربستان سعودی تلاش دارد در استان المهره یک موجودیت سیاسی محلی ایجاد کند تا به وسیله آن، سناریو و طرح های خود را اجرا و عملی کند؛ آن هم بعد از اینکه تعیین شد نیروهای محلی استان المهره با پیوستن به شورای انتقالی جنوب مخالف بوده و در برابر تبدیل این استان به دروازه ای برای عربستان سعودی به منظور صادرات نفت خود به خارج مقاومت کرده اند.

شورای انتقالی جنوب یمن که وابسته به امارات است، یک سال پیش با یورش علیه نیروهای دولت مستعفی در شهر عدن (جنوب غربی)، مقامات و وزرای دولت مذکور را از این شهر طرد و با درگیری های مسلحانه تا چند استان جنوبی پیش روی کرد.

عربستان سعودی و امارات برای اینکه متهم به دسیسه و هم دستی برای تجزیه یمن به وسیله شورای انتقالی نشوند، زمستان گذشته نشستی را در ریاض ترتیب دادند که به توافق ریاض معروف شد؛ خروجی این نشست مشارکت دادن شورای انتقالی در دولت مستعفی و مقابله با جریان های افراطی و اخوانی در این دولت بود؛ اهدافی که هیچ یک محقق نشد و نتیجه آن تداوم درگیری ها و سیطره بر جزیره یمنی سقطری توسط شورای انتقالی شد.

از یک سال پیش نیز تظاهرات ضد سعودی در استان المهره که دومین استان بزرگ یمن است، شکل گرفته و ساکنان این استان خواستار خروج نیروهای سعودی از مناطق خود هستند.

منابع و رسانه های عربی سال گذشته فاش کردند که عربستان سعودی قصد دارد با اشغال استان المهره (هم مرز با عمان) و ایجاد خط لوله نفت از منطقه خرخیر در جنوب شرقی این کشور تا بندر نشطون یمن در دریای عرب، خلیج فارس را دور بزند.

خط لوله نفت عربستان سعودی

ائتلاف عربی متجاوز به یمن متشکل از امارات و عربستان سعودی، بعد از گذشت بیش از پنج سال حمله به یمن با هدف سرکوب انقلاب این کشور و جنبش انصارالله، این اواخر، ناامید از کسب دستاورد نظامی طی این مدت، به دنبال تجزیه یمن، آن هم با حمایت از جریان های سیاسی جدایی طلب در جنوب این کشور است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1169

به "نقشه سعودی ها برای پیاده کردن طرح اشغالی اماراتی ها در شرق یمن ناکام ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه سعودی ها برای پیاده کردن طرح اشغالی اماراتی ها در شرق یمن ناکام ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید