هدف از بازگشت اندونزی به اوپک چیست؟

به گزارش مجله نماشو، اندونزی به رغم اینکه در حال حاضر با فراوری روزانه تنها 840 هزار بشکه نفت یک وارد کننده نفت محسوب میشود میخواهد به اوپک که سازمان کشورهای صادرکننده نفت است بازگردد.

هدف از بازگشت اندونزی به اوپک چیست؟

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور ارزان بالی همراه شوید.

اندونزی به رغم اینکه در حال حاضر با فراوری روزانه تنها 840 هزار بشکه نفت یک وارد کننده نفت محسوب میشود میخواهد به اوپک که سازمان کشورهای صادرکننده نفت است بازگردد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، اوپک بازگشت اندونزی به این سازمان در نشست ماه دسامبر را تایید نموده است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) اظهار داشت: اندونزی به رغم اینکه در حال حاضر یک واردکننده صرف نفت است، در حال فعال کردن مجدد عضویت خود در این سازمان است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک در بیانیه ای اظهار داشت درخواست اندونزی برای فعال کردن مجدد عضویت کامل در اوپک بین اعضا توزیع شده و منتظر پاسخ آنها است. در نشست بعدی اوپک در چهارم دسامبر روال عضویت اندونزی انجام خواهد شد.

دبیرخانه اوپک اضافه کرد: اندونزی در گذشته در اوپک حضور فعالی داشته است. ما از بازگشت این کشور به اوپک استقبال می کنیم.

پیشتر سودیرمان سعید وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی گفت: این کشور در ماه دسامبر پس از یک وقفه شش ساله به سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) باز خواهد گشت.

وی اضافه کرد: بازگشت اندونزی به اوپک چندان تعجب آور نیست زیرا از نظر اوپک ما هرگز این سازمان را ترک ننموده بودیم و این سازمان خروج ما را تعلیق تلقی می کرد. اکوادور که پیشتر در سال 2007 به اوپک بازگشت سابقه بازگشت از تعلیق را دارد.

وضعیت اندونزی به عنوان یک واردکننده محض نفت این سوال را ایجاد نموده که با توجه به مقررات اوپک مبنی بر اینکه اعضای دایم باید صادرکننده قابل توجه نفت باشند، عضویت این کشور چگونه توجیه خواهد شد.

اوپک بیش از یک سوم نفت دنیا را تامین میکند و هم اکنون استراتژی دفاع از سهم بازار خود را به جای سیاست بالا نگه داشتن قیمتها در پیش گرفته است.

سودیرمان سعید وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی به شبکه خبری سی ان ان گفت: ما یک تاییدیه رسمی از سوی دبیرکل اوپک دریافت کردیم که تمام اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت از بازگشت اندونزی به اوپک به عنوان عضو دائم استقبال نموده اند.

وی اضافه کرد: اندونزی یک عضو رسمی در نشست بعدی این سازمان در چهارم دسامبر در وین خواهد بود.

براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، اندونزی در ماه ژوئیه روزانه 840 هزار بشکه نفت فراوری کرد در صورت تکمیل این عضویت، تقریبا سه درصد به عرضه نفت اوپک که در ماه ژوئیه روزانه 31 میلیون و 880 هزار بشکه بود اضافه کرده خواهد شد و فراوری این سازمان به روزانه حدود 33 میلیون بشکه خواهد رسید.

عرضه نفت این سازمان از سال 2008 تاکنون بالاتر از 32 میلیون بشکه در روز نبوده است.

اندونزی در کنار لیبی، اکوادور و قطر چهارمین کشور کوچک فراوریکننده نفت است که به عضویت این سازمان درمی آید و تعداد اعضای این سازمان را به 13 کشور می رساند.

اندونزی به دلیل رسیدن قیمت نفت به سطح بی سابقه و افزایش تقاضای داخلی و کاهش فراوری نفت در سال 2009 از عضویت در اوپک انصراف داد. این کشور قبل از انصراف، 50 سال عضور اوپک بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 567

به "هدف از بازگشت اندونزی به اوپک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف از بازگشت اندونزی به اوپک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید