واردات کدام خودروها احتمالا آزاد می شود؟

به گزارش مجله نماشو، قائم مقام وزیر صمت در امور بین الملل می گوید: با توجه به محدودیت های ارزی معتقدیم چنانچه قرار باشد، خودروی هیبریدی به کشور وارد شود صرفا این خودروها جهت بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به کار گرفته می شود.

واردات کدام خودروها احتمالا آزاد می شود؟

تجارت نیوز نوشت: هنوز شش هزار خودرو در گمرکات دپو و برای ترخیص معطل هستند. دلیل واضحی هم برای چرایی عدم ترخیص این خودروها اعلام نمی شود.

طبق آخرین برآوردهای اجرا شده سال گذشته حدود 14 هزار و 600 پرسنل در شرکت های وارد کننده خودرو مشغول کار بودند و این در حالی است که حالا فقط سه هزار و 500 نفر مشغول کار هستند. آن طور که از سوی واردکنندگان خودرو تخمین زده می شود چنانچه این رویه یعنی پافشاری بر ممنوعیت واردات خودرو ادامه یابد تا پایان امسال نیز دو هزار نیروی انسانی دیگر از شرکت ها تعدیل خواهند شد.

پیش از این نیز فعالان اقتصادی برای برطرف سازی چالش های حاصل از ممنوعیت واردات خودرو نامه های متعددی را به دستگاه های اجرای کشور، رئیس جمهور و معاون اول آن نوشته بودند. با این حال آیا ممکن است در نیمه دوم سال واردات خودرو آزاد شود؟

در همین حال معاون وزیر صنعت و قائم مقام وزیر صمت در امور بین الملل در پاسخ به این پرسش که آیا خودروهای هیبریدی از مقصد چین و روسیه به کشور وارد می شود؟ به تجارت نیوز گفت: بحثی مبنی بر واردات خودروهای هیبریدی آن هم برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی مطرح است. هدف از واردات این نوع خودروها نیز کاهش آلودگی هوا، انتقال تکنولوژی به کشور و استفاده از فناوری های نوین است.

  • سرانجام واردات خودروهای هیبریدی

حسین مدرس خیابانی با اشاره به واردات خودروهای هیبریدی اضافه نمود: برای واردات خودروهای هیبریدی هنوز به توافق کامل نرسیدیم. اما با توجه به محدودیت های ارزی معتقدیم چنانچه قرار باشد، خودروی هیبریدی به کشور وارد شود صرفا این خودروها جهت بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به کار گرفته خواهد شد.

او اظهار کرد: چنانچه روسیه در تولید خودروهای هیبریدی حرفی برای گفتن داشته باشد، ممکن است در واردات آن از این کشور نام برده برنامه ای شکل گیرد.

مدرس خیابانی خطرنشان کرد: با انتقال خودروهای هیبریدی به کشور قرار است از تکنولوژی آن برای صنعت خودروسازی ایران به کار گرفته شود تا خودروسازان ما خودشان هم به تولیدکنندگان خودروهای هیبریدی تبدیل شوند.

او با اشاره به تولید خودروهای مشترک گفت: چند روز پیش در جلسه ای حضور پیدا کردم؛ افراد گفتند که ما برنامه ای در حوزه ساخت خودروهای خارجی داریم. جواب بنده هم این بود که صنعتگران خیلی به سراغ مطرح کردن برندهای خارجی نروند؛ چرا که در این بازه زمانی باید برنامه ای جهت ارتقا کیفی خودروهای داخلی داشته باشیم. برندهای داخلی ما باید جایگزین صنعتگران کشورهای منطقه شود. ما امروز به دنبال بزرگ سازی برندهای تولید داخل هستیم.

  • تولید خودرو مشترک با کشورهای همسایه

مدرس خیابانی در پاسخ به این پرسش که آیا در این بازه زمانی امکان تولید مشترک خودرو با سایر کشورهای منطقه وجود دارد؟ پاسخ داد: با خیلی از کشورها به دنبال تولید مشترک هستیم. اخیرا تفاهم نامه مشترک تجاری میان ایران و ترکیه بسته شده است. قرار است سرمایه گذاران ترکیه در خاک ایران وارد شوند و همکاری ای شکل بگیرد. با این قرارداد کالاهای مشترک زیادی تولید خواهد شد. با ترکیه حتی برای شهرک های مشترک صنعتی و هم برای تولید کالاهای صنعتی برنامه ریزی هایی اجرا شده است.

او در ادامه اظهار کرد: هر کالایی در قرارداد مشترک ایران و ترکیه وجود دارد و تنها به خودرو محدود نمی شود.

این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که خودروهای هیبریدی قرار است از کدام کشورها وارد ایران شوند؟ گفت: اجازه بدهید اطلاعات دقیق و جزئی را مطرح نکنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4300

به "واردات کدام خودروها احتمالا آزاد می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات کدام خودروها احتمالا آزاد می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید