پیمایش سنجش ذائقۀ سینمایی ایرانیان برترین طرح ملی شد

به گزارش مجله نماشو، تهران (پانا)- پیمایش سنجش ذائقۀ سینمایی ایرانیان با طراحی و حمایت معاونت توسعه فناوری و مطالعات سازمان امور سینمایی، به عنوانِ طرح برگزیده بخش طرح های ملی سومین دوره معرفی بهترین های پژوهش فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد.

پیمایش سنجش ذائقۀ سینمایی ایرانیان برترین طرح ملی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، آئین اختتامیه سومین دوره معرفی بهترین های پژوهش فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز با حضور بهمن نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر، محمود شالویی دستیار وزیر و مدیر کل حوزۀ وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی برگزارشد. در این مراسم پیمایش سنجش ذائقۀ سینمایی ایرانیان که با طراحی و حمایت معاونت توسعه فناوری و مطالعات سازمان امور سینمایی و به وسیله پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات اجرایی شده است، به عنوان طرح برگزیده اعلام شد.

در این برنامه که در آن از پژوهشگران برگزیده حوزه فرهنگ، هنر و رسانه نیز تقدیر شد،، معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، ضمن ابراز نگرانی از شرایط بغرنج پژوهش در سینما که محل تلاقی تخصص ها و هنرهای مختلف است، گفت: یکی از دلایلی طراحی پیمایش مزبور این بود که سینمای ایران علیرغم معروفیت جهانی اش، فاقد داده های منسجم و دقیقی در مورد مخاطبان اصلی خویش است! و بدیهی است که این فقدان، امکانِ گفتمانی کردن مسئله مخاطب سینمای ایران را از آن سلب می نماید.

از این رو به وسیله این پیماش مترصد فراهم کردن داده های معتبر و در مقیاس ملی، برای پژوهشگران سینما بودیم تا از رهگذر تحلیل داده های آن، به شناخت دقیق تر مخاطبان سینمای ایران نائل آییم.

رحمتی در ادامه اضافه کرد: امیدواریم با استمرار این پیمایش ها به صورت سالیانه، تغییرات ذائقه سینمایی ایرانیان در طول زمان نیز مورد کندوکاو قرار گیرد و در اختیار سینماگران و سیاست گذاران این حوزه راهبردی قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش به آسیب شناسی پیمایش های ملی پرداخت و بیان داشت: به منظور اجتناب از نقطه ضعف اصلیِ سایر پیمایش ها که در نهایتِ امر، معمولاً به فراوری یک سری داده های نسبتاً خام در قالب جداول، نمودار و آمار توصیفی بسنده می نماید، در این پژوهش داده های گردآوری شده را در معرضِ تحلیل و تفسیرهای متعددی قرار دادیم و علاوه بر سفارش نگارشِ 12 مقاله تحلیلی به پژوهشگران سینمایی، چند کارگاه تحلیل یافته ها نیز تمهید نمودیم که هفته گذشته نخستین جلسۀ آن برگزار گردید و انشالله به زودی یافته های این پیمایش به ضمیمۀ یادداشت های تحلیلی آن، منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2029

به "پیمایش سنجش ذائقۀ سینمایی ایرانیان برترین طرح ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیمایش سنجش ذائقۀ سینمایی ایرانیان برترین طرح ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید