چرا قیمت مسکن در شمال تهران افزایش یافت؟

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران: یک کارشناس مسکن با بیان این هشدار که سازندگان حرفه ای در حال ترک صنعت ساختمان هستند گفت: بازار به واحدهای کوچک متراژ احتیاج دارد اما چون متقاضیان از توان خرید برخوردار نیستند، سازندگان تمایلی به فراوری این واحدها نشان نمی دهند و تقاضای نهفته انباشت می گردد؛ از سوی دیگر ضوابط جدید شهرداری و کاهش تراکم، بازار مسکن را پیچیده تر می نماید.

چرا قیمت مسکن در شمال تهران افزایش یافت؟

جهت دریافت خدمات بازسازی منازل مسکونی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا؛ سعید آسویار، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به تغییر ضوابط شهرداری و مسائل ساخت و ساز، پیش بینی افزایش قیمت مسکن از ماه ها قبل می شد. شهرداری تهران در ضوابط جدید خود بعضی بخشهای تشویقی ساخت را از بین برده است؛ مثلا اضافه طبقات را کاهش داده و سهم هر واحد از زمین را به حدود 17 درصد رسانده که این تصمیم ها شرایط بازار مسکن را سخت تر می نماید.

وی اضافه نمود: از طرف دیگر افزایش قیمت مصالح و دستمزد و کمبود بعضی کالاهای تاسیساتی مثل آسانسور و دیگر اجناس وارداتی به بالا رفتن قیمت تمام شده ساختمان منجر می گردد.

این کارشناس بازار مسکن با بیان این که معاملات تا اسفندماه به تدریج افزایش پیدا می نماید گفت: بعضی خریداران مصرفی برای یافتن فایل مناسب در بازار می گردند اما هرچه زمان می گذرد می بینند که قیمت ها پایین نمی آید؛ بنابراین خرید نهایی را قبل از عید انجام می دهند. برای سال آینده هم افزایش مویرگی را پیش بینی می کنم ولی رشد سنگین قیمت نخواهیم داشت؛ چون جامعه توان خرید ندارد.

علت افزایش قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران

آسویار درباره علت افزایش قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران طی دو ماه اخیر اظهار کرد: سازندگان به تدریج با مراحل صدور جواز روبرو می شوند و می بینند که هزینه ها بالا رفته است. بسیاری از واحدها که هم اکنون در بازار ارایه می گردد با قیمت تمام شده قبل است. سازندگان تا این واحدها را تبدیل به نقدینگی ننمایند نمی توانند پروژه جدید تعریف نمایند. قیمت تمام شده ساختمان های جدید با قیمت فروش آپارتمان های فعلی برابری کند. هم اکنون در بعضی مناطق شمال شهر، مجموع هزینه های ناشی از قیمت زمین، عوارض، مصالح و دستمزد، قیمت تمام شده را به بالای 50 میلیون تومان در هر متر مربع رسانده و سازنده نمی تواند پایین تر از این رقم بفروشد.

وی تاکید نمود: افزایش پی درپی قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران به کمبود زمین، طرح تفصیلی و عدم توجیه مالی مربوط می گردد. هم اکنون ساخت و ساز در قواره های کوچک و متوسط در مناطق شمالی تهران نه امکان پذیر است و نه صرفه مالی دارد. در جنوب تهران هم در جایی که زمین های هکتاری موجود است مجوز ساخت نمی دهند. بنابراین شهر به شکل افقی توسعه پیدا می نماید و ساکنان اطراف تهران مجبورند برای اشتغال به پایتخت بیایند که منجر به چند برابر شدن هزینه خانوارها و مصرف سوخت می گردد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران مدعی شد: با سخت گیری های جدید شهرداری، نظام مهندسی، آتش نشانی وسلیقه ای شدن بسیاری از ضوابط و بخشنامه های روزانه، عملا حرفه ای های صنعت ساختمان در حال کنار رفتن از این بخش هستند.

پیچیدگی بازار واحدهای کوچک متراژ

آسویار با بیان این که در بخش واحدهای کوچک متراژ تناقض عجیبی دیده می گردد گفت: از یک طرف تقاضای واقعی بازار مسکن در خانه های کوچک است و از طرف دیگر خانواده های متقاضی این واحدها قدرت خرید ندارند که خروجی این شرایط منجر به ایجاد بحران در بخش مسکن می گردد که از حدود دو سال پیش، انجمن انبوه سازان در این زمینه هشدار داده بود. بعد، وزارت راه و شهرسازی به فکر طرح اقدام ملی مسکن افتاد که یک مدل مسکن مهر است. البته قبلا مسکن اجتماعی بود، بعد شد مسکن مهر، الان شده مسکن ملی. اسم ها عوض می گردد ولی در نظر نمی گیرند که نهاده اصلی یعنی زمین در اختیار این طرح قرار ندارد یا اگر وجود دارد در اختیار سازنده ها قرار نمی گیرد. تقاضا در کلانشهرها است ولی عرضه را در خارج از شهر می برند.

وی درباره پیش بینی از آینده بازار مسکن گفت: رشد قیمت مسکن در سال 1399 حداقل به اندازه تورم عمومی است اما بیشتر از این جا ندارد. البته رشد نهفته وجود دارد ولی چون قدرت خرید نیست، معاملاتی انجام نمی گردد و قیمت ها نیز جهش آن چنانی نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، در دی ماه 1398 مطابق اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران 13 میلیون و 810 هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 40.9 درصد افزایش نشان می دهد. در این ماه هم چنین تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 10 هزار و 700 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 12 و 59 درصد افزایش داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4030

به "چرا قیمت مسکن در شمال تهران افزایش یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قیمت مسکن در شمال تهران افزایش یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید