کاخ سفید: برداشتن تحریم بخش اصلی مذاکرات وین است

به گزارش مجله نماشو، سخنگوی کاخ سفید از خروج دولت ترامپ از برجام انتقاد کرد و گفت برداشتن تحریم و اقدام هسته ای ایران بخش اصلی مذاکرات وین است.

کاخ سفید: برداشتن تحریم بخش اصلی مذاکرات وین است

به گزارش ایرنا، جن ساکی روز سه شنبه در نشست خبری روزانه خود در پاسخ به سوالی درباره دور نخست مذاکرات برجام که در وین جریان دارد، مدعی شد ایران به واسطه تحریم های دوره اوباما-بایدن به میز مذاکرات منجر به برجام آمد.

وی از ارائه ارزیابی از نشست وین خودداری کرد و اضافه نمود: مصاحبه ها با همتایان و شرکای اروپایی ما جریان دارد، انتظار داریم که آن ها بخش های سخت و فرایندی طولانی را داشته باشند.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: بر این باوریم که راستا دیپلماسی، راستا درستی برای حرکت به جلو است و همه طرف ها از آن بهره مند می شوند. وقتی ترامپ ما را از این توافق خارج کرد، ما را از دیدن توانایی هسته ای ایران بسیار دور ساخت و اینکه بازرسان نتوانند بفهمند ایران تا دستیابی به سلاح اتمی چقدر نزدیک است.

ساکی توضیح داد: این به نفع هیچ کسی از جمله آمریکا نیست.

وی در پاسخ به اینکه آیا از مذاکرات امروز احساس رضایت دارند یا خیر هم گفت: این نخستین روز مذاکرات است و باید ببینیم تیم مذاکراتی ما چه احساسی نسبت به آن دارند.

سخگوی کاخ سفید در پاسخ به اینکه وقتی قرار نیست ایران و آمریکا مذاکرات مستقیم داشته باشند، چرا در سطح بالایی همچون نماینده ویژه برای این مذاکرات اعزام شده است، گفت: فکر می کنم مهم است که به شرکای خود یا شرکای 1 + 5 بگوییم که ما اعتقاد داریم دیپلماسی بهترین و مناسب ترین گام رو به جلو است.

ساکی اظهار کرد: راب اقتصادی شخصی باتجربه است و در گذشته در تیم مذاکراتی بوده است، مطمئناً یک فرد در سطح مناسب از دولت برای حضور در آنجا است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیش از انطباق کامل ایران به تعهدات، تحریم ها لغو خواهند شد، گفت: همانگونه که روز گذشته گفتم، انتظار داریم که بخش عمده ای از مصاحبه این باشد که چگونه ایران می تواند به انطباق برسد و آنچه از ایالات متحده خواسته می گردد.

سخنگوی کاخ سفید از ارائه پاسخی روشن مادامی که مذاکرات جریان دارد، خودداری کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1649

به "کاخ سفید: برداشتن تحریم بخش اصلی مذاکرات وین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سفید: برداشتن تحریم بخش اصلی مذاکرات وین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید