گزارش، چه کسانی از اعتراضات سیاسی پاکستان سود می برند؟

به گزارش مجله نماشو، در حالی اعتراضات احزاب سیاسی مخالف دولت پاکستان در این کشور ادامه دارد که همچنان ابعاد مبهم و مهمی پیرامون این اعتراضات وجود دارد.

گزارش، چه کسانی از اعتراضات سیاسی پاکستان سود می برند؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، چند روزی است احزاب سیاسی مخالف دولت عمران خان نخست وزیر پاکستان اعتراضات گسترده ای را علیه او، دولت و سیاست هایش آغاز کرده اند.

حزب مسلم لیگ به رهبری نواز شریف، حزب مردم به رهبری بلاول بوتو زرداری در حمایت از آصف علی زرداری و حزب جمعیت علمای اسلام به رهبری مولانا فضل الرحمان احزاب مهمی هستند که در این اعتراضات حضور دارند اما رهبری آن در اختیار فضل الرحمان است.

در حالی که همه این احزاب می گویند دولت عمران خان در سیاست هایش شکست خورده و برخی می گویند وی به تقلب در انتخابات به قدرت رسیده است اما خواسته و اعتراض مشخص و هماهنگی میان آن ها وجود ندارد.

حزب نواز شاید مهم ترین خواسته اش رهبری نواز شریف و دخترش از زندان بود که آن ها هم به بهانه بیماری و با قید وثیقه آزاد شدند و همین موضوع باعث شد تا آتش خشم آن ها تا حدی فرونشیند. حزب مردم که خود دارای کرسی هایی در مجلس است و در برخی ایالات قدرت را در دست دارد هم نمی تواند به صورت جدی وارد موضوع تقلب و تخلف در انتخابات شود زیرا خودش نیز در معرض اتهام قرار خواهد گرفت و همین موضوعات باعث شده است تا شکافی در میان اعتراضات به وجود آید تا آنجا که فضل الرحمان نتوانست تحمل کند و در نهایت لب به اعتراض گشود و ناراحتی اش از حزب مردم و مسلم لیگ شاخه نواز را علنا فریاد زد.

با این حال فضل الرحمان همچنان به اعتراضات خود ادامه می دهد که همین تقلا باعث شده است تا پشت پرده این اعتراضات برای کارشناسان جالب و قابل توجه باشد.

ادامه تلاش فضل الرحمان برای اعتراض و اعتصاب را از چند بعد می توان به بررسی نشست که در زیر به اختصار آنها را بررسی خواهیم کرد:

1- بعد اول: تقلا برای فرار از اتهام فساد

عمران خان از زمان تصدی امور دولت داری در پاکستان سعی کرده است به وعده اصلی خود یعنی مبارزه جدی با فساد عمل کند. در واقع عمران خان با این کار دو هدف را دنبال می کرد، هدف اول همان عمل به وعده انتخاباتی بود و هدف دوم حذف رقبای اصلی مانند نواز شریف و آصف علب زرداری بود. عمران خان بلافاصله این وعده را عملی کرد و هم اکنون اطراف سرشناسی از مقامات سیاسی سابق پاکستان در بند هستند که نواز شریف و دخترش و زرواری سرشناس ترین آنها هستند.

فضل الرحمان در محاسبات خود به این نتیجه رسیده است که پس از نواز و زرداری به احتمال فراوان، دادگاه عالی پاکستان به سراغ وی خواهد آمد.

او تصمیم گرفت دست پیش را داشته باشد بنابراین وارد عمل شد و سعی دارد با برگزاری تحصن و اعتراضات گسترده فضا را آلوده کرده و از این آب گل آلود ماهی خود را بگیرد.

مولانا سعی دارد با این تظاهرات آن هم در سال های ابتدایی عمر حکومت عمران خان، او را تحت فشار گذاشته و امتیاز بگیرد و او را راضی کند در موضوع فساد کوتاه بیاید.

به هر ترتیب او یکی از سران مذهبی پاکستان معرفی شده و از همین طریق ت انسته طرفداران زیادی جذب کند به همین خاطر برایش غیرقابل تحمل است که علیه او هم موضوع فساد مطرح و پیگیری سود.

فضل الرحمان به این نتیجه رسیده است با این تظاهرات می تواند راستا عبور از اتهام فساد را برای خود هموار کند.

2- بعد دوم؛ نقش هند و به حاشیه رفتن مساله کشمیر

بعد دیگری که مطرح می شود این است که شاید فضل الرحمان وارد معامله شده و اهداف نهان دهلی را پیگیری می کند.

بی شک مهم ترین مساله این روزهای پاکستان چه برای مردم چه برای سیاستمداران، نظامیان و دولتمردان موضوع کشمیر است.

مساله کشمیر این روزها در اوج حساسیت خود قرار گرفته است و هند به خوبی می داند بزرگترین مانع برای تحقق اهدافش در کشمیر فقط و فقط پاکستان است بنابراین طبیعی است که هند همه توان خود را به کار بندد تا پاکستان را به نحوی سر جای خود بنشاند.

اکنون یکی از احتمالات جدی پیرامون تظاهرات فضل الرحمان این است که شاید او از هند منابع مالی دریافت کرده باشد و در ازای آن جو داخلی پاکستان را متشنج و موضوع کشمیر را به حاشیه براند.

این در حالی است که فصل الرحمان در تظاهرات خود چند بار از حقوق اقلیت سیک هندو سخن به میان آورده و همین موضوع باعث شده است تا احتمال هماهنگی او با هندی جدی تر از قبل مطرح باشد.

اگر این احتمال را بپذیریم باید بگوییم هند توانسته در این باره پیروز باشد زیرا افکار عمومی پاکستان و رسانه های این کشور را از مساله کشمیر دور کرده و به حاشیه رانده است.

3- بعد سوم؛ قدرتنمایی ارتش پاکستان در برابر عمران خان

بر کسی پوشیده نیست که عمران خان بدون حمایت ارتش نمی توانست به نخست وزیری در این کشور برسد. او در ادامه راستا نیز حمایت ارتش را با خود داشته باشد و پیش رود با این حال برخی می گویند عمران خان در این اواخر با توجه به محبوبیت نسبی که در مقابله با فساد پیدا کرده برخی مواقع با ارتش زاویه پیدا کرده است.

طرفداران این فرضیه می گویند ارتش پاکستان به صورت پنهانی پشت پرده تظاهرات علیه عمران خان است.

این افراد بر این باورند که ارتش پاکستان با به خیابان آوردن فضل الرحمان و باقی احزاب مخالف عمران خان سعی دارد قدرت خیابانی این بخش از جامعه پاکستان را به رخ عمران خان بکشند و به او اعلام کنند که نباید مغرور شود.

در واقع پیام اصلی ارتش برای عمران خان این است که اگر نظامیان بخواهند می توانند بخش عظیمی از جامعه را با خود همراه کنند و عمران خان و تیم اش را به سمت اقلیت پیش ببرند و این شکستی بزرگ برای خان در همین ابتدای عمر سیاسی اش خواهد بود.

اگر این فرضیه پذیرفته باشد باید این مهم را پذیرفت که عمران خان زین پس هماهنگ تر از گذشته با ارتش عمل خواهد کرد و این یعنی ارتش توانسته در قبال خان و تیم اش پیروز عمل کند و او در نهایت سر تعظیم فرو خواهد آورد.

4- بعد چهارم؛ سعودی و اعلام خطر به ارتش

یکی از احتمالات جدی دیگری که پیرامون اعتراضات فضل الرحمان مطرح می شود، پشتیبانی عربستان سعودی از این اعتراضات است.

یکی از شعارهای جدی معترضین و شخص فضل الرحمان حمله آنها به ارتش پاکستان است.

طرفداران بعد سوم این یادداشت می گویند ارتش چون پشت تظاهرات است برای معمولی جلوه دادن شرایط و رو نشدن دستش از فضل الرحمان خواسته است علیه ارتش شعار دهد.

اما دیگران بر این باورند سعودی بر موج این اعتراضات سوار شده و به دنبال تسویه حساب با ارتش پاکستان است.

آنها بر این اعتقادند که سعودی چون نتوانسته ارتش پاکستان را در یمن و دیگر برنامه های جاه طلبانه خود همراه کند اکنون فرصت تظاهرات را مناسب دیده تا حدی ارتش پاکستان را تحت فشار قرار دهد.

طرفداران این نظریه می گویند اکنون سعودی و تا حدی قطر و ترکیه با همراهی پشت پرده با فضل الرحمان به دنبال دریافت زهر چشم از ارتش هستند.

آنها در روزهای آینده فشار بر ارتش پاکستان را بیش از گذشته خواهند کرد و باید دید کدام طرف پیروز در این داستان بیرون خواهند آمد.

به هر حال باید گفت هر یک از ابعاد فوق را هم در نظر بگیریم این عمران خان است که تحت فشار جدی قرار گرفته و شاید مجبور به باج دهی به اطراف مختلف شود تا بتواند عمر سیاسی خود را با آرامش و پیروزیت به خاتمه رساند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 4178

به "گزارش، چه کسانی از اعتراضات سیاسی پاکستان سود می برند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، چه کسانی از اعتراضات سیاسی پاکستان سود می برند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید