ناسا از لوگوی قدیمی خود استفاده خواهد نمود

به گزارش مجله نماشو، نمادی که امروز ناسا قصد استفاده از آن را دارد، همان نشان اصلی این آژانس است، لوگویی نمادین با حروفی به شکل کرم که چندین دهه قبل نزدیک به 15 سال روی فضاپیمای این آژانس نقش بسته بود.

ناسا از لوگوی قدیمی خود استفاده خواهد نمود

به نقل از اکستریم تک جیم بریدنشتین مدیر ناسا به تازگی در توئیتر خود اعلام نموده است کرم برای نخستین پرتاب فضاپیمای شخصی ناسا بر می شود. بله، این یک موشک فالکون 9 با لوگوی قدیمی ناساست.

از ابتدای تاسیس ناسا، آنها از طراحی آرم با ترکیب یک بال قرمز در داخل یک کره آبی با ستاره های که آن را احاصه نموده و فضاپیمایی در حال چرخش، استفاده می کردند. این همان طراحی اولیه ای است که حالا ناسا امروز از آن استفاده می نماید که نام دوست داشتنی گوشت قلقلی را روی آن گذاشته اند. در دهه 70 میلادی این سازمان به دنبال مطرح کردن و دیده شدن تصویر خود بود. اما در آن روزگار و با تکنولوژی روز بازتولید و چاپ این لوگو بسیار کار هزینه بری بود. شرکت تبلیغاتی Danne & Blackburn در سال 1975 لوگوی جدیدی طراحی کرد با حروفی قوسدار شبیه بدن کرم که در سال های بعد تبدیل شد به لوگوی رسمی سازمان ناسا.

البته هرگز در دهه 90 میلادی ناسا لقب کرم را به لوگوی رسمی خود نداد اما خب شکل و شمایل و مدل طراحی آن با حروف قوس دار اندام کرم با به ذهن همه متبادر می کرد. این آژانس از این طراحی در ماموریت های تاریخی خود از فرود به ماه تا ماموریت های تحت مداری و اکتشافات طولانی رباتیک استفاده نموده است. تلسکوپ فضایی هابل (که در سال 1990 به فضا پرتاب شد) و همه شاتل های فضایی ابتدایی این سازمان مزین به این آرم بودند. تا اوایل دهه 90 ناسا با این طراحی به کار خود ادامه داد ولی مجددا به همان گوشت قلقلی کلاسیک خود برگشت.

اما حالا بازگشت لوگوی کرم شکل با فصل مهم و تازه ای در پروازهای فضایی انسان محور ناسا همسو شده است. کپسول دراگون II شرکت اسپیس ایکس اولین فضاپیمای شخصی خواهد بود که فضانوردان را به ایستگاه بین المللی فضایی خواهد برد و البته اولین پرتاب همراه با انسان از خاک آمریکا از زمانی که فضاپیمای شاتل بازنشسته شده است. فالکون 9 که کپسول دراگون را در فضا حمل خواهد نمود حالا به لوگوی قدیمی این شرکت به مزین شده است.

 
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3242

به "ناسا از لوگوی قدیمی خود استفاده خواهد نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا از لوگوی قدیمی خود استفاده خواهد نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید