تلسکوپ فضایی هابل به خواب زمستانی رفت!

به گزارش مجله نماشو، تلسکوپ فضایی تاریخی هابل به دلیل خطای نرم افزاری به حالت ایمن (Safe Mode) وارد شد و زمان شروع به کار دوباره آن هنوز تعیین نیست.

تلسکوپ فضایی هابل به خواب زمستانی رفت!

صبح روز یکشنبه 7 مارس در ساعت 04:00 منطقه زمانی شرقی (17 اسفند ساعت 12:30) تلسکوپ فضایی هابل با توجه به مشکل نرم افزاری به حالت ایمن وارد شد اما این مشکل نگران کننده نبوده و خطر خاموش شدن همیشگی این تلسکوپ وجود ندارد. پیش از این مأموریت های دیگری مانند مریخ نورد کنجکاوی و حتی مریخ نورد پشتکار که به تازگی برای نخستین بار روی مریخ راه رفت، به دلیل بعضی مسائل در حالت ایمن قرار گرفته بودند.

تیم کنترل تلسکوپ فضایی هابل اظهار داشت: همه سیستم های علمی عادی به نظر می رسند و هابل ایمن و پایدار است. تیم مأموریت مشغول کار بر روی برنامه هایی است تا تلسکوپ را به جریان عادی عملیات علمی بازگرداند.

بار قبل تلسکوپ هابل در سال 2018 (1397 خورشیدی) با این چالش روبه رو بود و طبق مقاله ای که ناسا در آن موقع منتشر کرد، حالت ایمن در حقیقت یک ویژگی محافظت کننده است که به طور موقت رصدهای علمی را متوقف می نماید و صفحات خورشیدی هابل را کاملا به سمت خورشید می گرداند تا از انرژی کافی برخوردار باشد.

در سال 2018 هابل پس از خرابی یکی از حسگرهای ژیروسکوپ که به جهت گیری آن یاری می نماید، به حالت ایمن رفت. حدود سه هفته بعد، تیم کنترل مأموریت توانست از راه دور یک ژیروسکوپ پشتیبان را که به درستی کار نمی نماید تعمیر کند و هابل به فعالیت های عادی خود بازگشت. هنوز معین نیست که چه خطای نرم افزاری باعث خواب زمستانی فعلی هابل شده است و همچنین معلوم نیست که هابل کی به فعالیت عادی بازمی شود.

به گفته ناسا از زمان پرتاب این تلسکوپ فضایی در سال 1990 میلادی (اردیبهشت 1369 خورشیدی)، هابل با نگاهی به اجرام میان ستاره ای، سیاره ها، سیاهچاله های عظیم و پدیده های فضایی مانند ادغام کهکشان ها به دنیا خیره شده است و با وجود آنکه 30 سال، یعنی بیش از 2 برابر عمر برنامه ریزی شده از شروع کار آن می گذرد، هنوز هم قوی است.

تلسکوپ هابل بیش از 1.4 میلیون رصد انجام داده و به انتشار بیش از 18000 مقاله علمی داوری شده یاری نموده است. به گفته ناسا هابل در بیش از 30 سال فعالیت خود رصدهایی انجام داده که تصورات بشر را به نمایش گذاشته و دانش ما را نسبت به دنیا هستی عمیق تر نموده است. روندی که در سال های آینده هم ادامه خواهد داشت.

عکس کاور: نمایی از تلسکوپ فضایی هابل بر فراز زمین

Credit: NASA

منبع: Live Science

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1627

به "تلسکوپ فضایی هابل به خواب زمستانی رفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ فضایی هابل به خواب زمستانی رفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید