دیدگاه های جدید در خصوص فرایند فراوری نورون های یک مغز بالغ

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، در مغز در حال تکوین، سه نوع سلول اصلی(نورون ها، آستروسیت ها و اولیگودندروسیت ها) از سلول های بنیادی عصبی فراوری می شوند. در بعضی از بخش های مغز مانند هیپوکامپ، نورون های جدید حتی در زمان بزرگسالی نیز به مدار عصبی از پیش موجود اضافه می شوند.

دیدگاه های جدید در خصوص فرایند فراوری نورون های یک مغز بالغ

دکتر میلوس پنکی و همکارانش در دانشگاه گوتنبرگ با استفاده از موش های ناقص برای نستین نشان داده اند که نستین فراوری شده در آستروسیت ها دارای نقش مهمی در مهار تمایز عصبی است.

نستین جزئی از یک بخش از اسکلت سلولی موسوم به فیلامنت های بینابینی یا نانوفیلامنت ها می باشد. آن ها عملکرد تنظیمی نستین را به پیغام رسانی Notch آستروسیت ها به سلول های بنیادی عصبی مجاور ربط دادند. جالب این که نستین فراوری نورون ها را به وسیله عمل کردن درون سلول های بنیادی عصبی کنترل نمی کند، بلکه به طور غیر مستقیم و به وسیله تنظیم سیگنال های Notch نورون زایی-مهاری انجام می دهد که سلول های بنیادی عصبی از آستروسیت ها به عنوان جزء اصلی ریز محیط عصبی دریافت می نمایند.

فراوری و یکپارچگی عملکرد نورون های جدید در هیپوکامپ پستانداران بالغ می تواند منجر به سازماندهی مجدد مدار عصبی و آغاز دو اثر متضاد گردد تشکیل بهتر حافظه جدید و از دست رفتن قابل توجه تر حافظه ای که از قبل بدست آمده است.

در واقع موش های بالغ فاقد نستین هم تعداد نورون های جدیدا شکل گرفته بیشتری در هیپوکامپ شان دارند و این که حافظه طولانی مدت شان مختل می گردد.

پروتئین های فیلامنت بینابینی یا پروتئین های نوروفیلامنت که گهگاهی پروتئین های استرسی نامیده می شوند به عنوان مراکز فرماندهی بحران در زنان استرس سلولی عمل می نمایند و هدف جذابی در بسیاری از بیماری ها هستند. این پروتئین ها در کنترل تمایز سلولی در مغز و نخاع نقش دارند و در بهبود پلاستیسیتی مغزی و پاسخ های بازسازی در وضعیت هایی مانند سکته، نوروتروما و بیماری های مخرب عصبی نیز نقش دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 15 خرداد 1398 شناسه مطلب: 203

به "دیدگاه های جدید در خصوص فرایند فراوری نورون های یک مغز بالغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدگاه های جدید در خصوص فرایند فراوری نورون های یک مغز بالغ"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید