مرد در چه صورت می تواند بدون رضایت همسر خود ازدواج کند؟

به گزارش مجله نماشو، مرد نمی تواند با داشتن زن، همسر دوم اختیار کند مگر اینکه با اجازه دادگاه باشد.

مرد در چه صورت می تواند بدون رضایت همسر خود ازدواج کند؟

تا پیش از تصویب قانون حمایت از خانواده منعی برای چند همسری مردان وجود نداشت اما برای اولین بار در ماده 14 این قانون، ازدواج مجدد مردان منوط به اجازه دادگاه شد و دادگاه هم تنها در صورتی می توانست به مرد اجازه ازدواج مجدد دهد که اقدام به تحقیق از زن فعلی مرد و احراز تمکن مالی کند. ازدواج بدون اجازه دادگاه، می تواند برای مرد متاهل مجازات در پی داشته باشد. در این نوشتار از مجله نماشو به بررسی شرایط ازدواج مجدد مرد بدون رضایت همسر می پردازیم.

مردها در چه صورتی می توانند بدون رضایت همسر خود، مجددا ازدواج کنند؟

اگرچه با اصلاح قانون حمایت خانواده در سال 1391 ازدواج مجدد مردها حتی بدون اجازه همسر اول جرم تلقی نمی شود و طبق این اصلاحات دیگر مردها برای ازدواج مجدد نیازمند به کسب اجازه از دادگاه نیستند، اما قانون حمایت از خانواده در صورت وجود یکی از موارد زیر مردها را مجاز به ازدواج مجدد می داند:

  • عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی
  • عدم تمکین زن از شوهر
  • ابتلا زن به جنون یا امراض صعب العلاج
  • محکومیت زن به حبس بیش از شش ماه
  • ابتلا زن به هر گونه اعتیاد مضر
  • ترک زندگی خانوادگی از طرف زن
  • عقیم بودن زن، یعنی زن توانایی فرزندآوری نداشته باشد
  • غایب مفقودالاثر شدن زن

آیا زن بعد از ازدواج مجدد شوهرش می تواند بدون اذن او طلاق بگیرد؟

اگر مردی بدون اجازه و رضایت همسر اول خود دست به ازدواج مجدد بزند، چه ازدواج دائم و چه ازدواج موقت زن با اثبات ازدواج مجدد شوهرش می تواند به استناد بند 12 شروط عقدنامه تقاضا طلاق کند. بند 12 عقدنامه بیانگر این موضوع است که در صورتی که زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید، حق طلاق به زن واگذار خواهد شد. در این جا زن علاوه بر اینکه می تواند طلاق خود را از همسرش بگیرد، بلکه می تواند مهریه خود را نیز دریافت کند. اگر مرد در زمان انعقاد عقد نکاح بند 12 عقدنامه را امضا نکرده باشد، دیگر این اختیار از زن ساقط است و زن تنها می تواند با اثبات عسر و حرج خود (شرایط بد زندگی بعد از ازدواج مجدد شوهرش)، به دادگاه تقاضای طلاق دهد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر چه زمانی مرد نمی تواند از زن خواستگاری کند؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1393

به "مرد در چه صورت می تواند بدون رضایت همسر خود ازدواج کند؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "مرد در چه صورت می تواند بدون رضایت همسر خود ازدواج کند؟" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرد در چه صورت می تواند بدون رضایت همسر خود ازدواج کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید