مقاله: چه چیزی باعث انقراض دایناسورها شد؟

به گزارش مجله نماشو، به گفته گیولیک، این سنگ آسمانی، زمین اطرافش را تبخیر نموده و آب اقیانوس را در محل برخورد با سرعت یک هواپیمای جت به حرکت درآورده بود. از حرکت آب اقیانوس، یک سونامی به بلندای صد ها متر به وجود آمد که تا پیش از فروکش کردن، تا محل ایالت ایلینوی امروزی آمریکا پیش رفت.

مقاله: چه چیزی باعث انقراض دایناسورها شد؟

برای اینکه تصور دقیق تری پیدا کنید باید بدانید میزان گوگرد انتشار یافته از فوران مرگبار آتشفشان کراکاتوآ در سال 1883، به اندازه یک چهارم گوگردی بود که در نتیجه برخورد شهاب سنگ ذکر شده وارد جو زمین شد. فوران این آتشفشان به مدت 5 سال دمای زمین را تا حدود منفی 16/5 درجه سانتیگراد کاهش داد.

فهرست به دست آمده از وقایع اتفاق افتاده به ترتیب زمانی به توضیح زیر است:

این ستون ظرف چند دقیقه از هم فرو پاشید و به شکل قله های موج دار جامدی از مواد مذاب و مملوء از سنگ در آمد. بعد از آن، روی این قله ها را رفته رفته سنگ، مقادیری خاک سوخته و ذغال چوبی پوشاند که با امواج اقیانوس به آنجا رسیده بود.

به گفته تیم تحقیقاتی گیولیک، برخورد شهاب سنگ باعث تبخیر شدن سنگ هایی شد که مملوء از گوگرد بودند. این مسأله انتشار غباری از گوگرد گازی در هوا را به دنبال داشت که مانع از رسیدن نور خورشید و باعث منجمد شدن کره زمین شد.

منبع مقاله: چه چیزی باعث انقراض دایناسورها شد؟

انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2178

به "مقاله: چه چیزی باعث انقراض دایناسورها شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: چه چیزی باعث انقراض دایناسورها شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید