هفته ارزان برای وام مسکن

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران: هزینه وام مسکن در انتهای هفته اخیر 11 درصد نسبت به موقعیت مشابه خود در هفته گذشته کاهش داشت. این کاهش قیمت وام اوراق مسکن سبب شد تا نرخ سود در نزدیک به سطح 22 درصد قرار بگیرد.

هفته ارزان برای وام مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران قیمت اوراق برای دریافت وام مسکن از 86 هزار تومان فرایندی نزولی داشت و در نهایت در آخر هفته به 79 هزار و 460 تومان رسید. این فرایند قیمت اوراق سبب شد تا نرخ سود وام مسکن نیز طی نوسانات هفتگی سرانجام در نزدیکی سطح 22 درصد قرار بگیرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن ها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد.

هفته اخیر هفته ای بود که هر روز وام مسکن برای متقاضیان ارزان تر می شد تا آنجا که هزینه خرید اوراق در سرانجامی هفته جاری نسبت به موقعیت مشابه خود در هفته گذشته 11.4 درصد افت را تجربه کرد. اما این کاهش قیمت اوراق به چه شکل بوده و بر هزینه وام مسکن و نرخ سود آن چه تاثیراتی را گذاشته است؟

هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق 86 تومان به دست آمده بود که نهایتا در سرانجام این رقم به 79 هزار و 460 تومان رسید. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام نموده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از حدود 24 میلیون تومان به 22 میلیون و 250 هزار تومان رسید. این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 41 میلیون و 300 هزار تومان محاسبه شده بود که در سرانجام با افتی نزدیک به 3 میلیون تومان، 38 میلیون و 150 هزار تومان برآورد شد.

10 آبان یعنی ابتدای هفته اخیر این رقم در بالاترین میزان هفتگی خود نهاده شد. این در حالیست که این رقم در هفته گذشته در روز 6 آبان محدوده 26 میلیون و 500 هزار تومان را تجربه نموده و پس از آن فرایند نزولی خود را ادامه داد. این در حالی بود که در روز بعد این رقم در نازلترین سطح هفتگی خود بود و هفته را به با این قیمت به سرانجام رسانید.

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ معین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میگردد در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد اضافه کرد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها از 22.70 درصد به 22.20 درصد و برای متاهلین از 22.56 درصد به 22.10 درصد کاهش یافت.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در ابتدا 184 میلیون و 200 هزار تومان بود و در سرانجام 182 میلیون و 360 هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از 341 میلیون و 220 هزار تومان به 338 میلیون و 68 هزارتومان رسید.

مقایسه آمار روزانه اوراق تسه در هفته جاری نشان میدهد به مانند نرخ سود، متاهلینی که در روز 10 آبان اقدام به اخذ وام مسکن نموده بودند در نهایت هزینه کمتری را برای دریافت وام مسکن پرداخته اند. اختلاف هزینه آنها تقریبا 3 میلیون تومان است. این قائده برای مجردین نیز در هفته اخیر وجود داشت با این تفاوت که اختلاف خرید اوراق در ابتدا و سرانجامی هفته برای این گروه از متقاضیان وام مسکن دو میلیون و 250 هزار تومان برآورد شد.

آنچیز که در مرور داده های هفته گذشته تا به امروز بیشتر به چشم می خورد علاوه بر کاهش هزینه وام مسکن شتاب قیمتی این کاست نیز رو به کاهش است. اگر این شتاب فرایند هفته پیش را داشته باشد ممکن است که در هفته آینده وام مسکن کمتر از هفته اخیر ارزان گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3446

به "هفته ارزان برای وام مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته ارزان برای وام مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید