چتر سازی در تایلند

به گزارش مجله نماشو، چتر سازی یک از شغل‌های مشهور بومی تایلند در نواحی مانند بوسانگ است. در این مقاله شما را با تاریخچه چتر سازی در کشور تایلند آشنا خواهیم کرد. در تور تایلند چترهای زیبایی ر ابه عنوان سوغاتی خریداری کنید.

چتر سازی در تایلند

تایلند یا سیام درجنوب شرقی آسیا و در همسایگی کشورهای میانمار، لائوس، کامبوج و مالزی واقع شده است. این کشور دارای 515 هزار کیلومتر مربع مساحت (معادل کشور اسپانیا) و بیش از 62 میلیون نفر جمعیت داشته که در حدود 4 میلیون نفر آن را مسلمانان تشکیل داده‌اند. دین رسمی تایلند بودایی است. مردم تایلند را اهالی بومی و مهاجران و مهاجران چینی، ژاپنی، هندی و ایرانی تشکیل داده که به صورت یک نژاد مختلف در آمده‌اند.

اقتصاد تایلند بیشتر متکی برکشاورزی و صنایع وابسته به آن است. زیرا نزدیک به 70 درصد جمعیت آن در روستاها زندگی می کنند. با توجه به برخورداری تایلند از تمدن باستانی و نیزاهمیت بخش روستایی و جمعیت آن صنایع دستی و سنتی همگام با گسترش صنعت جهانگردی از رونق و اعتبار فوق العاده ای بهره مند شده است. مهمترین مرکز تولید فرآورده های دستی تایلند شهر چیانگ مای و حومه آن واقع در فاصله ی 700 کیلومتری شمال پایتخت است که پس از بانکوک، دومین شهر بزرگ این کشور به شمار می‌رود. در تور تایلند می‌توانید چترهای زیبایی را به  عنوان سوغاتی خریداری کنید.

مردم تایلند معتقد هستند که بیش از یک قرن قبل راهبی بودایی در بوسانگ زندگی می کرد که برای عبادت و انجام مناسک و مراسم مذهبی به خارج از معبد و به شهرها و روستاهای اطراف سفر کرد. در یکی از این سفرها مردی برمه‌ای برای راهب به عنوان هدیه و احترام یک چتر آورد تا او را از نور خورشید و باران محافظت کند. در تور تایلند با مردمی روبرو خواهید شد که فرهنگی متفاوت با فرهنگ مردم ما دارند.

راهب برای آن مرد برکت طلبید و سپس از او پرسید: آیا این چتر را خودت ساخته ای؟ مرد پاسخ داد: بله ! من این چتر را با دستان خودم ساخته ام.» راهب از مرد برنامه‌ای خواست که او را به روستایشان ببرد تا از نزدیک به شیوه ساخت چتر آشنا شد. بعد ازیک روز پیاده روی آنها به روستای مرد برمه‌ای رسیدند.

راهب در آنجا دید که مردان و زنان زیادی در حال ساخت چتر هستند. سپس راهب تمام موارد و لوازم مورد نیاز ساخت چتر و روشهای تهیه آنرا یادداشت کرد و به روستای خود بوسانگ بازگشت و در خانه خود چتری ساخت و بعد مردم بوسانگ را تشویق به ساخت و تهیه چتر کرد. اما در ابتدا روستاییان تمایل چندانی به ساخت چتر نداشتند تا اینکه افرادی که از شهرها و روستاهای دیگری به بوسانگ می آمدند تعدادی چتر خریداری نمودند تا اینکه مردم بوسانگ کم کم علاقمند به ساخت چترهای بیشتری شدند. چرا که این کار یک سرگرمی برای مردم این ناحیه به شمار می‌رود.

انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2378

به "چتر سازی در تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چتر سازی در تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید