چطور یک دوست خوب باشیم؟

به گزارش مجله نماشو، دوست خوب بودن همیشه آسان نیست، ولی صرف زمان برای پرورش یک دوستی بادوام قطعا باارزش است.اما تعریف شما از دوست چیست؟ دوست خوب از نگاه شما چه ویژگی هایی دارد.

چطور یک دوست خوب باشیم؟

این اصل را نباید فراموش کنید: اگر حال دوستی هایتان خوب است، پس حالتان هم خوب است. به رفتار خودتان نگاه کنید، به راحتی مشاهده می کنید که تا چه حد رفتار های شما وابسته به دوستان شماست، تا حد زیادی به رفتار های دوست صمیمی تان شبیه شده است. پس برای حال بهترتان، دوستی هایتان را نباید فراموش کنید و برایش وقت بگذارید.

دوستی و برخوردار بودن از ارتباط عاطفى دوستانه، یک ضرورت انسانى است. از نگاه دینی هم انسان احتیاجمند به دوست و همراه است. ویژگی اصلی یک دوست برای یک انسان مسلمان هم در راه بودن است. دوست خوب، دوستی است که در تمام سختی های زندگی همراه شما باشد. البته واژه دوست برای هرکس معنای به خصوصی دارد. دوست خوب بودن همیشه آسان نیست، ولی صرف زمان برای پرورش یک دوستی بادوام قطعا باارزش است. اما تعریف شما از دوست چیست؟ دوست خوب از نگاه شما چه ویژگی هایی دارد؛ اصلا چطور می توانیم یک دوست خوب باشیم.

الوعده وفا، شرط اول رفاقت این است؛ در دوستی هیچ گاه قولی ندهید که نمی توانید به آن عمل کنید. اگر بدقولی هایتان چندین بار و به طور مداوم تکرار گردد، دیگر شما دوستی قابل اطمینان نیستید، زیرا نمی توانید به تعهد به دوستتان پایبند باشید. عذرخواهی کردن را هم نباید فراموش کنید. اگر به هر دلیلی نتوانستید سرقولتان بمانید، بلافاصله عذرخواهی کنید. همراه عذرخواهی یک هدیه هم برای دوستتان تهیه کنید.

از دیگر نشانه های وفا در دوستی این است که به حرف مردم درباره دوستتان ترتیب اثر ندهید و حتی حرف های دیگران در رفاقت شما تاثیر نباید نداشته باشد؛ شما در هر شرایطی باید به تعهد در دوستی پایبند باشید.

از مهمترین ویژگی های یک دوست خوب، قابل اتکا بودن است. شما باید برای دوستتان یک تکیه گاه مطمئن باشید. دوست شما مخصوصا در شرایط سخت به حمایتتان احتیاج دارد. صادق باشید دوستتان باید احساس کند که همیشه و حتی در زمان های سخت می تواند روی شما حساب کند. اگر شما فقط در زمان خوشی در کنارش باشید، دوستی منفعت طلب خواهید بود. اگر دوستتان درباره موضوع و رازی با شما صحبت می نماید، رازدار باشید.

همیشه آماده دفاع از او باشید، بخشی از وفاداری، درک اهمیت یک دوستی طولانی و پایدار است. قابل اعتماد بودن یکی از پایه های اصلی دوستی است. پس این اصل را نباید فراموش کنید، دوستی قابل اعتماد باشید.

اگر بخواهید دوستی هایتان با دلخوری همراه نگردد، با دقت به حرف ها و خواسته های دوست خود گوش کنید، جزییات مهم را درخصوص آنها به خاطر بسپارید. گوش کردن به حرف فرد مورد نظر باعث ایجاد اعتماد و آرامش می گردد. دوستان خوب با گشاده رویی و حمایت دوطرفه، به یکدیگر احترام می گذارند.گاهی ممکن است حرف های دوستتان به نظر شما ناراحت نماینده باشد، اما باید برای او احترام قایل شوید و، به صحبت هایش گوش کنید. همیشه همراه و کمک رسان دوست خود باشید: مثلا وقتی دوستتان در کلاس درس حاضر نیست، برایش از مطالب یادداشت برداری کنید.

اگر می خواهید دوست خوبی باشید و مردم به شما اعتماد نمایند، باید در مورد احساسات، رفتار دوستتان و این که در مورد دوستی تان چه حسی دارید، صادق باشید. وقتی در مورد احساسات خود صداقت داشته باشید، ارتباط شما با دوستتان بیشتر می گردد و او با شما درد دل خواهد نمود.

البته صداقت با رُک گویی (که می تواند باعث آزرده شدن دوستتان گردد) متفاوت است. هرگز دروغ نگویید، تنها و دقیقا یک معنی دربردارد؛ این که تحت هیچ شرایطی دروغ نگویید. وقتی شخصیتی پیدا کردید که هرگز دروغ نمی گوید، دیگران نیز از شما چنین درخواستی نخواهند داشت. پس به خدا و قدرت بی انتهای او توکل کنید و تصمیم بگیریم که از امروز دیگر دروغ نگوییم.

ازخودگذشتگی از مهمترین صفات یک دوست خوب است. هر زمان که می توانید آرزوهای دوستتان را برآورده کنید. محبت های وی را متقابلا جبران کنید تا دوستی تان تقویت گردد. زمانی که دوستی کاری برایتان انجام می دهد، سریعا جبران کنید. نکته دیگر، برای این که حامی واقعی باشید، باید بتوانید در زمانی که دوستتان روزهای سختی را سپری می نماید، در کنارش حضور داشته باشید.

در مواردی که با دوستتان مخالف هستید، مخالفتتان را با احترام اعلام کنید. اگر می دانید که مرتکب اشتباهی شده اید، به جای انکار کردن، مسئولیت آن را بپذیرید. مورد دیگر این که اگر می خواهید دوستی تان پایدار باشد دوست خود را ببخشید و به دوستی تان ادامه دهید.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2933

به "چطور یک دوست خوب باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور یک دوست خوب باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید