آشنایی با کوه های مقدس چین

به گزارش مجله نماشو، چینی ها فرهنگ مخصوص خود را دارند که برای گردشگران جذاب است و تقدس مکان ها طبیعی نیز از جمله انهاست، در ادامه چند کوه مقدس چین را معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با کوه های مقدس چین

پنج کوه در چین قرار دارند که در پنج جهت اصلی از geomancy (خاک بینی یا غیب گویی از روی نقش های خاک) چینی بنا شده اند و به عنوان پنج کوه بزرگ چین شهرت دارند. این پنج کوه از نظر سنتی در چین از اهمیت ویژه ای برخوردارند چرا که طبق آیین چینی باستان هر کدام از این کوه ها نشان دهنده نظم طبیعی زمین هستند. با توجه به خاک بینی (غیب گویی از روی نقش های خاک) چینی این کوه ها در تمام جهات شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز قرار دارند. علاوه بر آن چه گفته شد، طی قرن های متمادی امپراتورها از این مکان ها به عنوان مکان های عبادت و قربانی استفاده می کردند، حال در این مقاله قصد داریم در امتداد سفر با تور چین نگاه دقیق تری به هر یک از این کوه های مقدس داشته باشیم.

کوه سونگ شان (Sōng Shān) چین

کوه سونگ شان که در ترجمه لغوی به معنای رفیع و ارجمند می باشد، در قسمت مرکزی واقع شده است. این کوه در استان هنان (Henan) واقع شده و در جنوبی ترین نقطه رودخانه زرد قرار دارد. کوه سونگ شان دارای 36 قله است که بلندترین آن در ارتفاع 1512 متری است.

این کوه برای چندین دین و آیین مهم بودایی و تائوئیسم مقدس می باشد. جالب است بدانید که معبد شائولین که به نوعی مبدا مکتب ذن است نیز در این کوه قرار دارد. علاوه بر این کوه سونگ شان مکانی های را برای پیروان مذاهب گوناگون در خود جای داده بود. بتکده سانگی (Songyue)، معبد فوانگ (Fawang) و معبد ژانگی (Zhongyue) از جمله این مکان ها هستند.

کوه هائو شان (Huà Shān) چین

کوه هائو شان که در ترجمه لغوی به معنای زرق و برق و جلال و شکوه می باشد، در قسمت غرب واقع شده است. این کوه دقیقاً در مسیری است که خورشید از پهنای آن پایین می رود (غروب می کند) و به نوعی نمادی از مرگ و وفات است. این کوه در استان شاآنشی (Shaanxi) قرار دارد و به شهر هوآیِن (Huayin) نزدیک است. بلندترین قله این کوه، قله جنوبی یا سَاوت پیک (South Peak) نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا 2.1 کیلومتر می باشد.

در دل این کوه معبد دائویست (Daoist) قرار دارد که قدمتش مربوط به 2 سال پیش از میلاد مسیح است. کوه هائو شان به دلیل مسیر صعب العبور، نتوانسته همانند معابد دیگر در کشور چین میزبان تعداد زیادی عبادت کننده باشد. بسیاری از مردم بر این باورند که این کوه به خدای عالم اموات تعلق دارد.

کوه هنگ شان (Héng Shān) هونان (Hunan) چین

کوه هنگ شان که در ترجمه لغوی به معنای تعادل و اعتدال می باشد، در قسمت جنوبی واقع شده است. این کوه در حقیقت در استان هونان (Hunan) قرار دارد، البته باید بدانید که کوه از این استان به اندازه 173 کیلومتر فاصله دارد. این رشته کوه بصروت کلی دارای 72 قله است و بلندترین قله آن ژورونگ (Zhurong) نام دارد که ارتفاعش 1.3 کیلومتر است.

به نوعی می توان گفت معبد ساخته شده در دل این کوه از بزرگترین ساختمان های باستانی آن منطقه به حساب می آید و این معبد برای پیروان 3 دین بودیسم، کنفوسیوس و تائوئیسم (Taoist) بسیار پر اهمیت هستند. معبد ژو رونگ گنگ (Zhu Rong Gong) و معبد ژوزنگ سی (Zhusheng Si) نیز از سایر معابدی هستند که در کوه هنگ شان به چشم می خورند.

کوه تای شان (Tài Shān) چین

کوه تای شان که در ترجمه لغوی به معنای آسودگی و آرامش می باشد، در قسمت شرق واقع شده است. این کوه دقیقاً در مسیری قرار دارد که خورشید از آن طلوع می کند و به نوعی نمادی از تولد و تجدید است. این کوه در استان شاندونگ (Shandong) واقع شده است، درست در شمالی ترین نقطه شهر تای یان (Tai’an). بلندترین قله این کوه، امپراتور جید (Jade Emperor) نام دارد و ارتقاع آن، 1.53 تا 1.54 کیلومتر می باشد.

دقیقاً در زمان سلسله ژو (Zhou) و 1000 سال پیش از میلاد مسیح از این کوه به عنوان یک مکان مقدس مذهبی یاد می شد. در کوهپایه این کوه شما شاهد معبد گاد اف ماونت تای (God of Mount Tai) خواهید بود. گفتنی است که این معبد بین سال های 221 تا 206 پیش از میلاد در جهت تحکم حاکمان سلسله چین ساخته شد و کوه تای شان نیز خانه الهه سحر آبی است.

کوه هنگ شان (Héng Shān) شان شی (Shanxi) چین

کوه هنگ شان که در ترجمه لغوی به معنای ثبات و پایداری می باشد، در قسمت شمال واقع شده است. این کوه در حقیقت در استان شان شی (Shanxi) قرار دارد و بلندترین قله این کوه دارای ارتفاع 2016 متری نسبت به سطح دریا است.

همچنین جالب است بدانید که از میان این پنج کوه، معبد کوه هنگ شان کمترین بازدید کننده را به خود دیده است، البته فاکتورهایی مانند اندازه معبد و محل سکونت در این کمبود بازدید تاثیر گذار هستند. در طول تاریخ، این منطقه اغلب تحت کنترل کشورهای دیگر قرار داشته است که به همین دلیل بسیاری از مراجعه کنندگان توسط امپراتوران وقت خود از بازدید معبد منع می شدند. لازم به ذکر است که معبد هنگینگ (Hanging) و معبد نورترن پیک (Northern Peak) نیز در این مکان قرار دارد.

انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2426

به "آشنایی با کوه های مقدس چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با کوه های مقدس چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید