آموزش گلدوزی با دست (دوخت های پایه)

به گزارش مجله نماشو، آموزش گلدوزی با دست آن قدر ها هم که فکر می کنید کار مسئله ای نیست. پیمودن یک جهت طولانی نیازمند برداشتن گام های کوچک است. آموختن این دوخت های پایه می تواند گام های موثری برای یاد دریافت گلدوزی برای شما باشد.

آموزش گلدوزی با دست (دوخت های پایه)

خبرنگاران | سرویس خانه داری - هنر گلدوزی، نه تنها هواداران زیادی دارد بلکه هر روز خلاقیت های بسیاری با آن انجام می گردد. گلدوزی را هم با چرخ خیاطی می توان انجام داد و هم با دست. نمی گردد گفت کدام روش بهتر است، چون هر کدام لطف خودش را دارد. در این مطلب همراه ما باشید با آموزش گلدوزی با دست.

بهتر است شما هم اگر تا به حال چیزی از این هنر نمی دانستید دست به کار شوید، وسایل گلدوزی تان را تهیه کنید و ببینید چقدر ساده می توان با این دوخت های پایه طرح های زیبایی خلق کرد.

وسایل مورد احتیاج برای آموزش گلدوزی با دست

برای اینکه بتوانید روی یک تکه پارچه آغاز به گلدوزی کنید به این وسایل احتیاج دارید:

1- نخ (می تواند نخ های مخصوص گلدوزی مثل نخ دمسه یا نخ ابریشم باشد)

2- سوزن گلدوزی

3- قیچی (بهتر است یک قیچی دالبری هم داشته باشید برای بریدن اطراف پارچه تا پارچه نخ کش نگردد)

4- کارگاه خیاطی برای نگه داشتن پارچه

5- ماژیک ژله ای یا هر ماژیکی که اثر جوهرش با آب شسته گردد.

بیشتر بخوانید: آموزش گلدوزی روی لباس

نحوه قرار دادن پارچه در کارگاه

کارگاه می تواند پلاستیکی یا چوبی باشد. مزیت کارگاه پلاستیکی این است که برای بافت پارچه خیلی زبر نیستند، چون کارگاه چوبی می تواند به بافت پارچه شما آسیب برساند. مناسب ترین سایز کارگاه هم بستگی به سایز پارچه ای دارد که می خواهید روی آن گلدوزی کنید. اگر پارچه شما مربعی باشد، این مربع باید کمی از کارگاه گرد شما بزرگتر باشد.

وقتی می خواهید پارچه را در کارگاه قرار دهید ابتدا باید پیچ کارگاه را شل کنید تا حلقه ها از هم جدا شوند. حلقه بیرونی را بگذارید کنار و پارچه را بر روی حلقه داخلی بگذارید. حالا حلقه بیرونی را دور حلقه درونی قرار دهید و پیچ را محکم کنید. فقط پیچ را خیلی محکم نکنید، چون پارچه نباید خیلی سفت کشیده گردد.

آموزش دوخت های پایه در گلدوزی با دست

1- اولین دوخت یک دوخت مناسب برای دوخت شاخه گل ها و خطوط صاف دور طرح های مختلف است. مراحل دوخت به این ترتیب است که اول باید سوزن را از زیر پارچه از نقطه 1 بیرون آورده و در نقطه 2 به پارچه فرو ببرید.

2- دوخت بعدی هم برای دوخت شاخه گل ها یا حتی کادر هر کار گلدوزی که انجام می دهید تا به عنوان تابلو مثلا یا جانماز بهره ببرید کاربرد دارد و به این صورت است که اول باید سوزن را زیر پارچه قرار دهید، آن را از پارچه رد کنید و به روی کار بیاورید، با یاری انگشت شست تان یک حلقه با نخ درست کنید و آن حلقه را نگه دارید بعد یک کوک ساده از نقطه 1 به 2 بزنید، به همین ترتیب ادامه دهید تا یک کادر زیبا داشته باشید.

3- این دوخت هم یک دوخت بسیار ساده است. ولی خب می تواند در یک سری طرح های ساده که احتیاج به خطی منسجم و فشرده دارد استفاده گردد. این دوخت همان کوک ساده است، ولی هر کوکی از دل کوک قبلی سر برآورده است. به نحوه دوختنش دقت کنید.

4- دوخت دندان موشی هم در اطراف کار استفاده می گردد تا یک کادر ساده دور کار به وجود بیاید و اگر در وسط کار می خواهیم یک پارچه دیگر را وسط این پارچه ای که در دست داریم بدوزیم. برای دوخت لبه کار به این طرح دقت کنید. باید همیشه نخ را حلقه کنید و با فاصله اندکی از لبه سوزن را در پارچه فرو ببرید. بعد دوباره نخ را حلقه می کنید و موازی با همان کوک اول کوک بعدی را می زنید.

5- یک دوخت پرکاربرد برای دوخت گل برگ گل هایی مانند گل بابونه دوخت زیر است. نحوه دوختش هم به این شکل است که اول باید سوزن را از نقطه 1 از زیر پارچه بیرون بیاورید و در همان نقطه هم فرو ببرید، این حلقه کوچکی که ایجاد می گردد را با انگشتتان نگه دارید، سوزن را از زیر کار درست در قسمت بالای حلقه در پارچه فرو کنید تا در نقطه 3 بیرون بیاید، بعد هم در نقطه ای بیرون از حلقه تان در پارچه سوزن را فرو ببرید (نقطه 4).

امیدواریم از زدن این کوک های زیبا لذت برده باشید. اگر به گلدوزی علاقه مند باشید یاد دریافت گلدوزی برزیلی هم حتما می تواند برای شما لذت بخش باشد پس مقاله آموزش گلدوزی برزیلی را از دست ندهید. نباید فراموش کنید که می توانید سوالات و نظرات تان در خصوص آموزش گلدوزی با دست را در بخش نظرات سایت خبرنگاران با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3253

به "آموزش گلدوزی با دست (دوخت های پایه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش گلدوزی با دست (دوخت های پایه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید