بحران های تأثیرگذار بر پوست زنان

به گزارش مجله نماشو، بیشتر خانم ها در طول زندگی خود، بحران های بلوغ، بارداری و یائسگی را تجربه می نمایند اما بسیاری از خانم ها نمی دانند که هر یک از این بحران های سه گانه، چه بحران هایی را برای پوستشان به ارمغان می آورد. این نوشته، نگاهی می اندازد به همین موضوع.

بحران های تأثیرگذار بر پوست زنان

بحران های تأثیرگذار بر پوست زنان

نویسنده:بیتا قهرمانی

تاثیر بلوغ و بارداری و یا ئسگی بر پوست

بیشتر خانم ها در طول زندگی خود، بحران های بلوغ، بارداری و یائسگی را تجربه می نمایند اما بسیاری از خانم ها نمی دانند که هر یک از این بحران های سه گانه، چه بحران هایی را برای پوستشان به ارمغان می آورد. این نوشته، نگاهی می اندازد به همین موضوع.

بلوغ و جوش های سرکش

مهم ترین دردسر پوستی در دوران بلوغ، جوش های پوستی هستند که احتمال بروز آنها در نوجوانانی که والدین شان مبتلا به جوش بوده اند، بیشتر است. معمولا بروز جوش های پوستی از سنین بلوغ شروع می گردد و هورمون های مترشحه بدن در بروز آنها نقش دارند.

آکنه یا جوش جوانی که در سنین بلوغ و پس از بلوغ در جوانان و نوجوانان بروز می نماید، دارای شکل های متفاوتی است و از این لحاظ به دسته های مختلفی تقسیم بندی می گردد.

به نظر می رسد بین استعداد خانوادگی و بروز آکنه، رابطه ای وجود داشته باشد؛ به طوری که احتمال بروز این ضایعه در افرادی که والدین شان در جوانی مبتلا به جوش بوده اند، بیشتر است.

نوجوانان مبتلا به آکنه (جوش) بیشتر دارای پوست چرب هستند و آب و هوا تاثیر چندانی روی آنها ندارد اما ممکن است در تابستان، بروز آنها به علت عرق کردن زیاد در بعضی افراد بیشتر گردد. عوامل زیادی می توانند در بروز جوش های جوانی موثر باشند. استرس و تغییرات هورمونی ناشی از عادت ماهیانه هم می تواند زمینه ساز آکنه باشد.

بیشتر جوش های جوانی، خود به خود بهبود می یابند اما نکته مهم آن است که باید از دستکاری و درمان خودسرانه این نوع جوش ها بدون توصیه های پزشکان خودداری کرد.

بارداری و طغیان پوست

شاید بیشترین تغییرات پوست و مو را بانوان در بحران بارداری احساس نمایند. به علت تغییرات هورمونی و افزایش فراوری ملانین از سلول های ملانین ساز، درجه های مختلفی از تیره شدن پوست در بیشتر زنان باردار در فاصله هفته های اول تا نیمه بارداری مشاهده می گردد. این تغییرات در زنانی با پوست تیره ، مشهودتر است. مناطقی از بدن که به طور طبیعی تیره ترند، بیشتر دچار این فرآیند می شوند و تیرگی در این نواحی بیشتر دیده می گردد؛ به خصوص در نوک سینه ها و هاله حاشیه آن، نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم.

ماسک بارداری یا ملاسما در بیشتر از 70 درصد زنان باردار، به خصوص در آنهایی که پوستی سبزه دارند، در نیمه دوم بارداری به وجود می آید. این ماسک یا تیرگی در نواحی مختلف صورت ظاهر می گردد و بیشتر در لب بالا، گونه ها، چانه، پیشانی و روی بینی دیده می گردد و در پی تماس با آفتاب شدت می یابد.

بیشتر زنان در زمان بارداری به درجه هایی از پرمویی دچار می شوند که در صورت واضح تر از نواحی دیگر است. این پرمویی در نتیجه تغییرات هورمونی دوران بارداری است و بعد از زایمان از بین می رود. در سر هم موها پرپشت تر می شوند و ریزش طبیعی مو هم کم می گردد.

خانم های باردار معمولا از شنمایندگی ناخن و ایجاد شیارهای عرضی در ناخن شکایت می نمایند و در مواردی ممکن است ناخن از بستر جدا گردد. این تغییرات ناخن هم به تغییرات هورمونی نسبت داده می گردد.

یائسگی و افتادگی پوست

به طور میانه، هر خانم یائسه، 1/2 درصد از کلاژن بدنش را در سال از دست می دهد. این فرایند در یکی دو سال اول یائسگی، بیشتر از سال های بعدی است؛ به طوری که در 5 سال اول یائسگی، کلاژن پوست 20 درصد کاهش می یابد. مطالعات نشان می دهند که مهم ترین علت خشکی و نازک شدن پوست در سنین بعد از 45 سالگی، یائسگی و کاهش کلاژن است که در مدت کم به صورت خط هایی در نواحی صورت، چانه و گونه بروز می نماید. مساله مهم دیگری که در این زمان بروز می نماید، کشیدگی پوست در گونه، اطراف پلک، زیر بغل و ناحیه سینه است که در بعضی موارد با خارش شدید همراه است.

کاهش فعالیت غده های چربی ساز و غده هایی که مسوولیت تعریق بدن را به عهده دارند هم در این نواحی باعث زبر و خشن شدن پوست و حتی تغییر رنگ نواحی زیر بغل و کشاله های ران می گردد.

عوارض یائسگی تنها به پوست محدود نمی گردد. افزایش مو های نرم و کرکی در پیشانی، بالای لب ها، اطراف سینه، کم و شنماینده شدن مو های سر و کند شدن فرایند رشد ناخن ها از دیگر تغییراتی است که به علت قطع ترشح استروژن و در عوض ترشح هورمون مردانه آندروژن یا به عبارتی عدم تعادل بین هورمون های مردانه و زنانه در بدن بروز می نماید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1874

به "بحران های تأثیرگذار بر پوست زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران های تأثیرگذار بر پوست زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید