توصیه های مهم برای کسانی که به تازگی پدر شده اند

به گزارش مجله نماشو، اگر شما پدر یک نوزاد تازه متولد شده هستید، بهتر است برای تقویت پیوند عاطفی خود با نوزادتان و جلوگیری از سرد شدن روابط زناشویی با نکاتی آشنا شوید تا بتوانید پدر و همسری شادتر باشید.

توصیه های مهم برای کسانی که به تازگی پدر شده اند

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان ،پدر شدن یکی از شیرین ترین و جذاب ترین اتفاقاتی است که مردان تجربه می نمایند؛ اتفاق شیرینی که ممکن است با کمی ترس و نگرانی از پذیرش مسئولیت های جدید همراه باشد اما سردرگمی و آشفتگی افراطی از پذیرش این نقش، پدران را از لذت تولد نوزادشان محروم می سازد و او را از اهداف معین شده اش دور می نماید. علاوه براین، این استرس و اضطراب ها ممکن است بر سلامت ازدواج شما تأثیر بگذارد و زندگی شما را دچار لغزش کند؛ بنابراین برای تقویت پیوند عاطفی با نوزاد و جلوگیری از سرد شدن روابط زناشویی، توصیه های زیر را جدی بگیرید.

توصیه هایی برای تقویت پیوند عاطفی با نوزاد

رابطه فوق العاده نزدیک مادر و نوزاد بعد از تولد ممکن است این حس را به مرد القا کند که نوزاد دیگر احتیاجی به او ندارد؛ در حالی که پدر نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در زندگی فرزند خود خواهد داشت و این تأثیر از بدو تولد شروع می گردد چراکه نوزادان تازه متولد شده آماده برقراری ارتباط با هر دو والدین هستند.

ارتباط یک پدر دلسوز با فرزندش [دختر یا پسر] باعث می گردد تا کودک عزت نفس بیشتری داشته باشد؛ بنابراین پدران باید سعی نمایند ارتباطشان با نوزاد را از بدو تولد شروع نمایند. برای ایجاد رابطه با نوزاد چند کار می توانید انجام دهید:

1- در مراقبت روزانه از کودک مشارکت کنید

لباس پوشیدن، بازی کردن، استحمام و تغییر پوشک و... راه های عالی برای ایجاد پیوند قوی و پایدار با نوزاد است. این فعالیت های روزمره همچنین باعث می گردد اوقات زیادی از روز را به برقراری یک رابطه مثبت با نوزاد خود سپری کنید. اهمیت دیگر چنین رابطه ای این است که با مشارکت در مراقبت از نوزاد یاری می کنید تا از استرس و اضطراب شریک زندگیتان کاسته شده و در این میان او کمی استراحت کند.

2- علاقه و محبت خود را ابراز کنید

وقتی علاقه و محبت خود را به کودک ابراز می کنید و به هیجانات و ایما و اشارات کودک عکس العمل نشان می دهید، یک هورمون طبیعی به نام اکسی توسین در مغز نوزاد ترشح می گردد. این هورمون باعث می گردد کودک احساس خوبی نسبت به شما پیدا کند و با ایجاد ارتباط بین سلول های عصبی، رشد مغز را تحریک می نماید. همچنین می توانید حالات صورت کودک خود-اخم ،زبان درآوردن،صداها و لبخند- را تقلید کنید. همه اینها به پیوند و دلبستگی بین شما و کودک یاری می نماید.

3- با کودک خود صحبت کنید

در حالیکه از کودک خود مراقبت می کنید، در خصوص آنچه انجام می دهید با او صحبت کنید. به عنوان مثال: بذار پوشکت رو عوض کنم تا احساس بهتری پیدا کنی؛ گریه نکن، الان کارم تموم میشه و... هر کلمه ای که کودک می شنود به رشد زبان و یادگیری او یاری نموده و رابطه شما با او را تقویت می نماید. خواندن داستان، کتاب و یا آهنگ نیز همین تأثیر را دارد.

*یاری به همسر در مراقبت از کودک و بر عهده دریافت بخشی از کارهای خانه باعث می گردد تا همسرتان فرصت بیشتری برای بودن با شما پیدا کند و در نتیجه این مسئله باعث می گردد تا روابطتان با سرعت بیشتری بهبود یابد.

4- نوزادتان را نوازش کنید

نوازش یا لمس کردن باعث می گردد کودک احساس امنیت و اعتماد کند. همچنین این نوع پیوند با نوزاد باعث رشد مغز او می گردد؛ برای ایجاد این پیوند می توانید کودکتان را بغل نموده و به سینه تان بچسبانید تا ضربان قلبتان را هم بشنود.

5- برای بازی با کودک وقت بگذارید

بازی با نوزاد و وقت گذاشتن برای او تأثیر زیادی در ایجاد ارتباط و پیوند عاطفی میان شما و کودکتان دارد؛ چنانچه براساس تحقیقات اجرا شده، در بازی کردن پدران نسبت به مادران بیشتر بر فرزندان خود تأثیر می گذارند زیرا پدران معمولاً بخش زیادی از وقتشان را که در کنار کودک هستند به بازی می گذرانند. همچنین بازی های پدر و کودک در مقایسه با بازی مادر و کودک معمولاً خلاقانه تر، پرتحرک تر و هیجان انگیزتر است و همین خصوصیت موجب می گردد کودک مهارت های کنترل هیجانات مانند ترس،اضطراب و مدیریت بحران را هرچه بیشتر فرابگیرد. کودکی که توسط پدر به هوا پرتاپ می گردد و یا قلقلک داده می گردد، لذت و هیجان ترس را تجربه می نماید.

روش مراقبت از روابط بعد از تولد فرزند

بیشتر زوجین پس از تولد کودک خود متوجه تغییر روابطشان می شوند. اولین روزهای پس از تولد، بسیار هیجان انگیز و لذت بخش است و زوجین اغلب احساس نزدیکی می نمایند اما بعد از حدود یک ماه، مراقبت از کودک و کارهای خانه باعث می گردد تا زوجین دچار خستگی واسترس شده و احساس نمایند از یکدیگر دور شده اند اما بهترین و مؤثرترین راه برای مقابله با این تغییرات، مصاحبه با شریک زندگی خود است.

برای صحبت کردن با همسرتان توجه کنید:

با دقت به حرف های همسرتان گوش دهید؛ با مهارت شنیداری خوب، شما بهتر می توانید صحبت های همسرتان را درک کنید.

زمانی را برای صحبت با همسرتان انتخاب کنید که نوزادتان خواب است. شرایط همسرتان را درک کنید؛ اگر احساس می کنید همسرتان خیلی خسته یا ناراحت است، صحبت را به زمان دیگری موکول کنید.

زنان بعد از زایمان در شرایط روحی، روانی و جسمی خاصی قرار می گیرند که بیش از هر زمان دیگری به ارتباط عاطفی با شما احتیاج دارند؛ بنابراین در حین صحبت صندلی قلبی همسرتان را به او یادآوری کنید.

درک تغییر رابطه زناشویی بعد از تولد فرزند

ورود کودک می تواند رابطه جنسی شما با شریک زندگیتان را تغییر دهد. شما به عنوان مرد زندگی باید درک کنید که همسرتان به دلیل خستگی و تغییرات جسمی پس از زایمان مانند سابق، آمادگی برقراری رابطه زناشویی را ندارد. بنابراین برای آنکه هر چه سریع تر روابطتان بهبود یابد، ضروری است به نکات زیر توجه کنید:

-صبور باشید. شرایط واحساسات شریک زندگی خود را درک کنید؛ اغلب به زوجین توصیه می گردد تا شش ماه پس از زایمان از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایند. هرچند افراد متفاوت هستند و ممکن است بعضی مادران احتیاج به زمان طولانی تری داشته باشند.

راه های دیگری برای صمیمی بودن پیدا کنید. سعی کنید عشق خود را با بوسه و نوازش، ماساژدادن و... نشان دهید. حتی صحبت کردن تلفنی با همسرتان در طول روز می تواند پیوند شما را بهبود بخشد.

در انجام مسئولیت ها مشارکت کنید. یاری به همسر در مراقبت از کودک و بر عهده دریافت بخشی از کارهای خانه باعث می گردد تا همسرتان فرصت بیشتری برای بودن با شما پیدا کند و در نتیجه این مسئله باعث می گردد تا روابطتان با سرعت بیشتری بهبود یابد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 1303

به "توصیه های مهم برای کسانی که به تازگی پدر شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های مهم برای کسانی که به تازگی پدر شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید