راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت دهم: نوشتن رزومه تحصیلی برای پذیرش دانشگاه ها)

به گزارش مجله نماشو، رزومه تحصیلی یکی از مهم ترین مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی است که در آن خلاصه ای از مهارت ها و دستاوردهای دانشجو برای دانشگاه مقصد ارسال می گردد.

راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت دهم: نوشتن رزومه تحصیلی برای پذیرش دانشگاه ها)

سالانه هزاران دانشجو در سراسر دنیا و از جمله ایران اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های خارج از کشور می نمایند. اخذ پذیرش دارای شرایط و مراحل مختلفی است که در وهله اول شاید سخت و پیچیده به نظر برسد. ولی داوطلبان در صورت آگاهی از مراحل یاد شده به راحتی و شخصا می توانند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. از این رو، خبرنگاران در سری مقاله های راهنمای تحصیل در خارج از کشور اقدام به معرفی هر یک از این مراحل نموده است.

اخذ پذیرش تحصیلی برای تحصیل در یک دانشگاه خارج از کشور مستلزم تهیه مدارک و مولفه هایی (admissions requirement) است که ارائه تک تک آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از این مدارک رزومه تحصیلی است. در واقع، داشتن رزومه یکی از الزامات پذیرش برای تحصیل در خارج است.

ارزش رزومه به حدی است در صورت نگارش حرفه ای و متناسب با استانداردهای محافل آکادمیک می تواند نقش موثری در متقاعد کردن استاد و در نهایت پذیرش همراه با بورس را برای دانشجو به ارمفان بیاورد؛ البته رزومه ناقص و غیر استاندارد نیز نتیجه ای معکوس داشته و ممکن است به قیمت حذف دانشجو از فرایند پذیرش منجر گردد.

هرآنچه باید رزومه تحصیلی بدانید:

 • رزومه چیست؟
 • ساختار یک رزومه تحصیلی چگونه است؟
 • در نگارش رزومه کدام نکات باید رعایت شوند؟
 • تفاوت رزومه (CV) با بیانیه هدف (SOP) چیست؟

رزومه چیست؟

رزومه تحصیلی که به اختصار CV (برگرفته از واژگان ابتدایی curriculum vitae) نامیده می گردد به معنی برنامه تحصیلی (شغلی یا زندگی) است و سوابق تحصیلی و کاری فرد را از ابتدا تا زمان ارائه درخواست اشاره دارد. رزومه تحصیلی تا حدودی به رزومه استخدامی شباهت دارد، با این تفاوت که بعضی نکته ها برای متمایز و برجسته کردن فعالیت های علمی و آکادمیک دانشجو رعایت گردد.

ساختار یک رزومه تحصیلی چگونه است؟

اطلاعاتی که در یک رزومه تحصیلی (Educational Resume) درج می شوند، باید کاملا صادقانه و مستند باشند. یک رزومه کامل و حرفه ای برای اخذ پذیرش تحصیلی دربرگیرنده موارد زیر است؛

 • اطلاعات شخصی (Personal Information)
 • علائق تحقیقاتی (Research Interests)
 • سوابق تحصیلی (Educational Experience)
 • سوابق تحقیقاتی (Resarch Experience)
 • سوابق تدریس (Teaching Experience)
 • سوابق مدیریتی (Management Experience)
 • جوایز و بورسیه ها (Awards and Honors)
 • دوره های آموزشی مرتبط (Attended Training Courses)
 • مهارت های تحقیقاتی/ فنی/ آزمایشگاهی مرتبط (Skills)
 • پروانه های ثبت اختراع (Invention License)
 • عضویت در مجامع حرفه ای (Membership in the Professional Associations)
 • سوابق نشر (Publications)
 • همایش ها، سخنرانی ها و پوستر ها (Conferences)
 • اساتید معرف (References)

در نگارش رزومه کدام نکات باید رعایت شوند؟

الف) موارد ذکر شده در رزرومه باید مستند و مستدل باشند.

ب) رزومه باید مختصر و به دور از حشو (مطالب و مدارک غیر ضروری) باشد.

ج) رزومه باید فاقد هرگونه غلط املایی و نگارشی باشد.

تفاوت رزومه (CV) با بیانیه هدف (SOP) چیست؟

بیانیه هدف (statement of purpose) به این موضوع اشاره دارد که دانشجو میخواهد در آینده چه کاری را انجام دهد و سوابق و تجارب آموزشی سابق چه کمکی به فرد در نیل به این هدف خواهد نمود. در واقع، بیانیه هدف چشم اندازی برای مأموریت های آینده و هدفی است که دانشجو قصد دستیابی به آنجا را دارد؛ ولی رزومه، به گذشته دانشجو اشاره دارد و آنچه هست اشاره دارد، نه آنچه و آنجایی که قصد دستیابی به آن را دارد. به عبارت دیگر، رزومه نگاهی اجمالی به قابلیت های شخصی، علمی، اجتماعی و آکادمیک دانشجو محسوب می گردد و بیان گر بخشی از توانمندی های علمی و تجربی وی در زمینه های گوناگون است.

به وسیله رزومه یک فرد می توان تشخیص داد که این شخص در زمینه ای که قصد تحصیل یا کار در آینده دارد، از چه پتانسیل هایی برخوردار است و در چه حوزه هایی تبحر بیش تری دارد. مثلاً، فردی که مهندسی متالوژی خوانده و بعضی از دوره های مهندسی بین المللی جوش را گذرانده است و تجربه جوشکاری و بازرسی فنی جوش دارد، رزومه مناسبی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای متالوژی، مهندسی مکانیک و رشته های مربوطه دارد و حتی برای استخدام شغلی نیز، برای کارهای مربوطه با این تخصص، رزومه و قابلیت های تکنیکی لازم را دارا است.

درمجموع، نوشتن یک رزومه تحصیلی خوب، اصلی ترین گام در اخذ پذیرش از دانشگاه برای ادامه تحصیل در خارج محسوب می گردد. البته برای بالابردن کیفیت رزومه و تطبیق آن با استاندارهای آکادمیک می توان از وب سایت هایی مانند reddit، overleaf، resume.com یا نرم افزار resume builder نیز استفاده کرد.

منبع: کجارو / zety.com / cv-library.co.uk / academicpositions.com / resume.com / jobs.ac.uk / applypal.ir / cvbuilder.me
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 5041

به "راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت دهم: نوشتن رزومه تحصیلی برای پذیرش دانشگاه ها)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت دهم: نوشتن رزومه تحصیلی برای پذیرش دانشگاه ها)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید