تور هلند: راهنمای سفر به هلند

به گزارش مجله نماشو، زمانی که نام هلند به میان می آید، بیشتر افراد به یاد شهر زیبای آمستردام می افتند و چراغ های زیبا و کافی شاپ های بی نظیرش. علاوه بر این، نام این کشور زیبا با لاله و گل پیوند خورده است. اما غیر از این ها، این کشور زیبا چیزهای زیادی برای ارائه به گردشگران دارد. هلند، کشوری با تاریخی غنی، شهرهای قدیمی، خیابان های سنگ فرش و کانال های آب است. مزارع زیبا و وسیع، آسیاب های بادی مشهور و حتی سواحل زیبا، بخش های دیگری از تماشای های هلند هستند. بسیاری از گردشگران در سفر به هلند تنها از آمستردام تماشا می نمایند و برای مدت کوتاهی در این کشور می مانند. با این کار، بسیاری از زیبایی های این کشور را از دست می دهند. برای لذت بردن از تک تک جاذبه های بی نظیر هلند، باید روزها زمان در نظر گرفت. بازدید از شهرهای خلوت و کمتر شناخته شده و جاذبه های طبیعی متعدد، سفر شما به این نقطه از کره خاکی را تکمیل می نماید و زیباترین خاطره زندگی تان را رقم می زند.

تور هلند: راهنمای سفر به هلند

با تور هلند از کشور آسیاب های بادی دیدن کنید و در شهر زیبای آمستردام هلند گشت و گذار کنید.

اطلاعات ضروری | آب و هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

آمستردام مرکز هلند در منطقه زمانی UTC/GMT +2 قرار گرفته است و یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است.

زبان رسمی: هلندی

واحد پول: یورو

نوع برق شهری

برق شهری در هلند، 230 ولت و 50 هرتز و پریزها و دوشاخه ها از نوع C و F است که تصویر آن را در ادامه مشاهده می کنید:

کد کشور: +31

شماره های اضطراری

شماره سراسری اضطراری اروپا یعنی 112، تنها شماره اضطراری هلند است. میانگین زمان پاسخگویی به تماس ها 3 ثانیه است. علاوه بر زبان هلندی، تماس ها به زبان های انگلیسی و آلمانی هم پاسخ داده می شوند.

جهت رانندگی: راست

فرودگاه های بین المللی

  • آمستردام - فرودگاه اسخیپهول آمستردام
  • فرودگاه آیندهوون
  • خرونینگن - فرودگاه خرونینگن ایلده
  • فرودگاه ماستریخت آخن
  • فرودگاه روتردام دی هیگ

شرایط آب و هوایی

هلند، آب وهوای دریایی معتدل دارد که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس، تابستان های نسبتا خنک و زمستان های معتدلی دارد. دمای هوا در طول روز در زمستان بین 2 تا 6 درجه و در تابستان بین 17 تا 20 درجه است. از آنجایی که هلند، کشور کوچکی است، از منطقه ای به منطقه دیگر، اختلاف آب وهوایی اندکی وجود دارد. البته در نواحی دورتر از دریا و اقیانوس، تاثیرات اقیانوسی و دریایی کمتر است. بارش باران در تمام طول سال توزیع می شود ولی با وجود این، فصل خشک تر سال بین آوریل تا سپتامبر است. در پاییز و زمستان، سیستم های کم فشار اقیانوسی شدید ممکن است باعث وقوع طوفان و نامساعد شدن آب و هوا شوند.

گاهی اوقات، وزش بادهای شرقی ممکن است آب وهوای قاره ای را تشدید کند که باعث تابستان گرم و خشک و زمستان های سرد می شود حتی گاهی دما به زیر صفر هم می رسد. هلند سرزمینی مسطح است و اغلب با وزش باد و نسیم همراه است. این شرایط در منطقه ها ساحلی و در فصل زمستان، غالب تر است. برای سفر به هلند، سعی کنید یک دست لباس اضافه گرم و چتر را همواره همراه داشته باشید.

بهترین زمان برای سفر

هلند، آب وهوای معتدلی دارد؛ تابستان های ملایم و زمستان های نسبتا سرد، از ویژگی های آب و هوای هلند است. اگر می خواهید از باغ های لاله تماشا کنید، بهترین زمان برای سفر به این کشور از اواسط مارس تا اواسط ماه مه است. در مجموع، هر چه به سمت جنوب این کشور بروید، آب وهوا گرم تر می شود. بادهای غربی که از سمت دریای شمال می وزد، نواحی ساحلی مرطوب تر را با زمستان های گرم تر و تابستان های خنک تر همراه می نماید. در تمام طول سال احتمال بارش باران وجود دارد.

هزینه ها

هزینه اقامت

هزینه اقامت در خوابگاه هاستل ها شبی 15 تا 30 یورو است. در شهری مثل آمستردام این هزینه تا شبی 45 یورو هم می رسد که بسیار گران است. اتاق های خصوصی در هاستل ها بین 60 تا 80 یورو هزینه دارند. این هزینه برای یک شب و برای اتاق دوتخته است. در آمستردام انتظار داشته باشید که 20 یورو بیشتر بپردازید. با پرداخت شبی 50 تا 60 یورو می توانید اتاق در هتل مقرون به صرفه رزرو کنید که دارای حمام اختصاصی و وای فای رایگان است. در آمستردام و در فصل های پرگردشگر، این هزینه افزایش می یابد. انتخاب دیگری که برای اقامت دارید استفاده از سایت Airbnb و کرایه اتاق اشتراکی است. این اتاق های مشترک شبی 15 یورو هزینه دارند. کرایه یک واحد کامل آپارتمان شبی بین 50 تا 60 یورو هزینه دارد.

هزینه خورد و خوراک

هلند به خاطر غذاهای لذیذش معروفیت دارد. در سفر به این کشور حتما poffertjes را امتحان کنید؛ پنکیکی که با پودر شکر سرو می شود. پنیر ادام و پنیر گودا و انواع دسرهای سنتی و مدرن هلندی را حتما امتحان کنید. غذاهای مقرون به صرفه در فروشگاه های فست فود در حدود 10 یورو قیمت دارند. وعده های غذایی در رستوران بین 15 تا 25 یورو هزینه دارند که این هزینه شامل غذای اصلی و نوشیدنی است. اگر خودتان وعده های غذایی را بپزید، هزینه خرید مواد اولیه لازم برای مدت یک هفته در حدود 40 تا 50 یورو می شود. این مواد اولیه شامل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام اصلی غذایی است. فست فودها و غذاهای مقرون به صرفه هلندی بین 5 تا 10 یورو قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل عمومی

بلیط قطارهای بین شهری در سراسر هلند مقرون به صرفه است و بین 12 تا 30 یورو قیمت دارد. برای راستاهای کوتاه تر این مبلغ در حدود 5 یورو می شود. بلیط راستا آمستردام به روتردام که 40 دقیقه طول می کشد 26 یورو است و راستا آمستردام به لاهه که 50 دقیقه طول می کشد، 7 یورو است. از آنجایی که هلند کشوری مسطح است، دوچرخه سواری یکی از روش های محبوب و رایج برای حمل ونقل داخل شهری است. حتی بسیاری از افراد از این وسیله برای سفرهای بین شهری هم استفاده می نمایند. با پرداخت روزانه 10 یورو می توانید دوچرخه کرایه کنید. قطارها، تراموا و اتوبوس داخل شهری برای بلیط های تک سفره در حدود 3 یورو هزینه دارند. تاکسی در هلند بسیار پرهزینه است و تا جایی که ممکن است باید از آن اجتناب کنید.

هزینه فعالیت های تفریحی

ورودی موزه ها در حدود 20 یورو است. ورود به کلیساها رایگان است. کرایه قایق برای گردش در کانال ها، 24 یورو هزینه دارد. تور بندر در روتردام در حدود 12 یورو هزینه دارد.

میانگین هزینه روزانه پیشنهادی: 45 تا 60 یورو

البته توجه کنید که این هزینه پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، خودتان بیشتر وعده های غذایی را بپزید و از وسایل حمل ونقل عمومی بهره ببرید. با به کار بستن نکاتی که در ادامه مطرح می شود، می توانید هزینه های سفر خود را کاهش دهید.

توصیه هایی برای صرفه جویی در هزینه ها

کارت موزه بگیرید

اگر مدت زیادی در هلند اقامت می کنید و قصد دارید از موزه های متعددی تماشا کنید، کارت موزه تهیه کنید. با پرداخت 60 یورو می توانید این کارت را تهیه کنید و به 32 موزه آمستردام و بیش از 400 موزه در سراسر هلند دسترسی داشته باشید. بنابراین اگر قصد دارید چندین شهر هلند را ببینید و از موزه های آن ها تماشا کنید، حتما این کارت را تهیه کنید.

دوچرخه سواری کنید

دوچرخه سواری مقرون به صرفه ترین روش حمل ونقل است. تنها با پرداخت چند یورو در روز می توانید دوچرخه کرایه کنید و از گشت و گذار در شهرها لذت ببرید. علاوه بر این، شهرهای هلند کوچک هستند و حتی بدون دوچرخه و با پای پیاده هم می توانید به گوشه و کنار آن ها به راحتی سر بزنید.

در فستیوال های رایگان شرکت کنید

در ماه های تابستانی همه از خانه ها بیرون می فرایند. کنسرت های رایگان، فستیوال ها و نمایش های مختلفی برگزار می شود و بازارچه های متعددی برپا می شود. از این تفریحات رایگان بهره ببرید و با تجربه ای متفاوت به خانه برگردید.

از سرویس کوچ سرفینگ بهره ببرید

با استفاده از این سرویس می توانید میزبانی از میان یکی از اهالی انتخاب کنید. خوبی این روش این است که رایگان است و شما این فرصت را دارید تا با زندگی اهالی از نزدیک آشنا شوید و با آن ها دوست شوید. از آنجایی که مسافران زیادی از این سرویس استفاده می نمایند، درخواست خود را برای پیدا کردن میزبان، مدت ها قبل از سفر ارسال کنید.

خودتان آشپزی کنید

می توانید چند وعده را در رستوران های کوچک میل کنید و غذاهای محلی را امتحان کنید اما سعی کنید بیشتر وعده های غذایی را خودتان آماده کنید. اگر بخواهید بیشتر وعده ها را بیرون غذا بخورید یا رستوران های گران قیمت بروید، هزینه های سفر شما سر به فلک می کشد. به سوپرمارکت ها سر بزنید، غذاهای آماده و نیمه آماده خریداری کنید و به میزان قابل توجهی در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

جاذبه های گردشگری

بیشتر گردشگرانی که هلند را به عنوان مقصد سفر انتخاب می نمایند، بیشتر بر آمستردام تمرکز می نمایند؛ مرکز زیبایی که موزه های متعدد و نگارخانه های هنری زیادی دارد. اما غیر از آمستردام شهرها و دهکده های کوچک زیادی وجود دارند که سفر به آن ها خالی از لطف نیست و زیبایی های هلند را به خوبی نشان می دهد. از آنجایی که هلند مسطح است، می توانید جاذبه های گردشگری را به روش محبوب هلندی یعنی با دوچرخه ببینید. در ادامه با تعدادی از جاذبه های گردشگری این کشور زیبا آشنا می شویم.

روتردام

رقیب سرسخت آمستردام، شهر زیبای روتردام است. این شهر با وجود اینکه مانند آمستردام نظر گردشگران را جلب نمی نماید اما باز هم زیبایی های منحصربه فردی دارد و ارزش این را دارد که چند روزی از زمان سفرتان را برای بازدید از این شهر در نظر بگیرید. این شهر مکانی فوق العاده برای خرید است و البته بناهای تاریخی متعددی دارد که دارای معماری چشم گیر و قابل توجه هستند. متاسفانه بسیاری از ساختمان های تاریخی این شهر در جریان بمباران های جنگ جهانی دوم تخریب شده اند. روتردام شاید به میزان آمستردام برای گردشگران مجذوب کننده نباشد اما زیبایی هایی دارد که معمولا نادیده گرفته می شود. روتردام، بزرگ ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر شانگهای است. روتردام را مرکز معماری و شهرسازی هلند می دانند که شهرسازی آن آمیزه ای از هنر آوان گارد و شهرسازی مدرن و سنتی هلندی است. نزدیک به 300 فرهنگ ملی و قومی گوناگون در روتردام زندگی می نمایند.

گشتی در شهر تاریخی هارلم ( Haarlem)

در این شهر تاریخی می تواند از خانه های قدیمی طبقه مرفه و اشراف تماشا کنید و خانه های تاجرانی که به ساخت این شهر یاری نموده اند ببینید. به وسیله یک سفر کوتاه با قطار یا با دوچرخه می توانید از آمستردام به این شهر سفر کنید. البته جاذبه های گردشگری زیادی در این شهر وجود ندارد اما برای یک سفر کوتاه، مقصد مناسبی است. مرکز شهر یک بازار خوب و یک کلیسای مرکزی تماشای دارد. اگر دوست دارید چند ساعتی را دور از هیاهو و شلوغی آمستردام بگذرانید، هارلم مقصد بسیار مناسبی است.

جشن روز پادشاه

هر سال در روز 27 آوریل (یا روز 26 آوریل در صورتی که بیست و هفتم مصادف با یکشنبه باشد) هلندی ها تولد ملکه یویلیانا (Juliana) را جشن می گیرند. بعد از اینکه در سال 2013، ملکه بئاتریکس به نفع پسرش سلطنت را کنار گذاشت و ولیم الکساندر، پادشاه هلند شد، این روز که با نام روز ملکه شناخته می شد، روز پادشاه نام گرفت. روز پادشاه، یک تعطیلی و جشن ملی در هلند است. در این روز در سراسر هلند جشن برگزار می شود، همه جا موسیقی زنده اجرا می شود، همه جا به رنگ نارنجی، رنگ ملی هلند در می آید و در کانال ها و قایق ها مرنام شادی برپا می شود؛ یکی از بهترین جشن های ملی که می توانید در تمام طول عمر خود تجربه کنید.

گشتی در شهر دانشگاهی لیدن ( Leiden)

این شهر کوچک در نزدیکی لاهه قرار گرفته است. دانشگاه لیدن کهن ترین دانشگاه هلند است. این دانشگاه در قرن های 16 و 17 میلادی یکی از بزرگ ترین دانشگاه های اروپا بود. چهره های علمی بزرگی مانند رنه دکارت، کنستانتین هویگنس و یوستوس لیپسیوس از افراد مقیم در این دانشگاه بودند. این شهر تاریخی علاوه بر این دانشگاه قدیمی جاذبه های دیگری هم دارد. ساختمان های تاریخی قرن هفدهمی، پارک های متعدد و یک موزه کوچک از دیگر تماشای های لیدن است. البته این موزه ساعات بازگشایی بسیار محدودی دارد اما اگر برای تماشا آن مشتاق باشید، صاحبان موزه معمولا اجازه ورود می دهند حتی زمانی که موزه بسته باشد.

شهر ادام ( Edam)

این شهر تاریخی، چشم انداز های زیبایی از آسیاب های بادی، زمین های کشاورزی و خانه های تماشای و قدیمی دارد. پنیر مشهور هلندی ادام، نام خود را از همین شهر گرفته است. این شهر یکی از نمادین ترین شهرهای هلند است. در ادام می توانید غذاهای لذیذ هلندی بخورید و چند روزی را مثل یک هلندی تمام عیار زندگی کنید.

ونیز شمال

دهکده مجذوب کننده و تماشای گیتورن که قبلا هم در خصوص آن در خبرنگاران مطلبی منتشر شده است، یکی از تماشای ترین مقاصد توریستی در هلند است؛ شهری با کانال های زیبا که هیچ ماشینی اجازه ورود به آن ندارد و با نام ونیز شمال شناخته می شود. این شهر آرام، فرصت خوبی را برای گردشگران فراهم می نماید تا از شلوغی و ازدحام شهرهای بزرگ فاصله بگیرند. در گیتورن، قایقی کرایه کنید و از میان کلبه های تماشای بگذرید و روز آرام و به یادماندنی را تجربه کنید.

گیتورن؛ دهکده ای بدون جاده با کانال های آب

تورهای چندروزه دوچرخه سواری

اگر علاقه مند به دوچرخه سواری باشید، در هیچ جای دیگر جهان مثل هلند از آن لذت نخواهید برد. شرکت های مختلفی در هلند وجود دارند تورهای متنوعی برای دوچرخه سواری در گوشه و کنار این کشور زیبا برگزار می نمایند. برخی از این تورها همراه با راهنما و برخی دیگر بدون راهنما هستند. در هلند هر چقدر دلتان بخواهد می توانید از دوچرخه سواری لذت ببرید و با دوچرخه به شهرهای مختلف سفر کنید.

گشتی در کانال های آمستردام

درست مثل ونیز، شهر آمستردام هم روی کانال های آب ساخته شده است. یکی از به یادماندنی ترین خاطراتی که مسافران آمستردام با خود می برند، گشت و گذار در کانال های تماشای این شهر است. بسیاری از جاذبه های گردشگری آمستردام مثل موزه های متعدد به راحتی به وسیله قایق قابل دسترسی هستند. یکی دیگر از تفریحات لذت بخش در این شهر، قدم زدن در خیابان ها است. یکی از منطقه ها حومه آمستردام به نام Grachtengordel میزبان پل های متعدد و خانه های قرن هفدهمی است. زمانی که در این خیابان چهارصدساله قدم می زنید نمونه های بی نظیری از آثار معماری، بوتیک های کوچک، کافه، هتل و باغ های رنگارنگ را خواهید دید.

کوکنهوف ( Keukenhof )، باغ اروپا

به محض اینکه نام هلند به میان می آید همه به یاد لاله می افتند. باغ های لاله این کشور در سراسر جهان معروفیت دارند. در هلند هیچ جایی بهتر از کوکنهوف برای تماشای زیبایی سحرانگیز گل ها نیست. همین زیبایی باعث شده که کوکنهوف را باغ اروپا بنامند. کوکنهوف بزرگ ترین باغ گل جهان است. در کنار گل های رنگارنگ، جاذبه های متعددی از جمله رستوران های عالی، پاسیوهای آفتابی و نمایشگاه های مختلف وجود دارد. در این باغ می تواند بیش از 700 نوع مختلف لاله ببینید. بزرگترین نمایش روباز گل ها در جهان در این پارک است. ردیف های بی انتهای گل های لاله با هزاران رنگ زیبا، چشم انداز ای فوق العاده را به وجود می آورند که در جهان نظیر ندارد. علاوه بر لاله گل های دیگری چون سنبل هم در این باغ وجود دارد.

موزه امپراتوری (Rijksmuseum)، گنجینه ای در آمستردام

موزه شگفت انگیز رایکس (Rijksmuseum) که با عنوان موزه ملی هلند هم شناخته می شود، آثار ارزشمند و نایاب هنری و تاریخی را از سال 1809 جمع آوری می نماید. امروزه، این گنجینه ارزشمند به قدری توسعه یافته که شامل 7 میلیون اثر هنری است. 5000 نقاشی در بیش از 250 تالار این موزه به نمایش درآمده است. کتابخانه گسترده این موزه دارای 35 هزار عنوان کتاب است. علاوه بر مجموعه منحصربه فردی از شاهکارهای هنری و آثار تاریخی، آثاری از توسعه و سیر تحول هنر و فرهنگ هلند در این موزه به چشم می خورد. صنایع دستی، مجسمه هایی از قرون وسطا و آثاری از هنر مدرن هلند را در این موزه مشاهده خواهید کرد. برای تماشای این گنجینه ارزشمند و باشکوه، حداقل یک روز کامل زمان در نظر بگیرید.

پارک ملی Hoge Veluwe

این پارک که 55 کیلومترمربع وسعت دارد، بزرگ ترین پارک ملی هلند است که ذخیره گاه بی نظیر و متنوعی از حیات وحش و پوشش گیاهی محسوب می شود. هم اهالی این کشور و هم گردشگران این پارک ملی را به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری برای سفرهای کوتاه یک روزه انتخاب می نمایند. شمال این پارک را زمین های جنگلی پوشانده است. یک باغ تندیس تماشای و مجذوب کننده هم در این بخش وجود دارد که در گذشته، منطقه حفاظت شده شکار بوده است. هنوز هم این منطقه میزبان گوزن های قرمز است. این پارک یکی از مقصدهای محبوب برای تماشای پرندگان است. پیاده گردی و دوچرخه سواری هم در این پارک رواج دارد. در ضمن گردشگران می توانند به صورت رایگان در این پارک به دوچرخه دسترسی داشته باشند.

موزه آنه فرانک، آمستردام

موزه یا خانه آنه فرانک، یکی از تماشای های آمستردام است که نباید آن را از دست بدهید. این خانه جایی است که آنه فرانک، نویسنده یهودی و خانواده اش بیشتر روزهای جنگ جهانی دوم را در آن گذراندند. آنه فرانک به خاطر دفتر خاطرات روزانه اش که پس از مرگش به چاپ رسید، معروفیت دارد. این خاطرات مشهور و خواندنی در همین خانه به رشته تحریر درآمده است. او دو ماه قبل از خاتمه جنگ، دار فانی را وداع گفت. میراث او کلماتی است که امروزه به 51 زبان جهان ترجمه شده اند. قسمت هایی از این خانه هنوز هم به شکل سابق خود نگهداری می شود و گوشه ای از تاریخ جهان را می توان در آن مشاهده کرد.

آسیاب بادی های کیندردیک (Kinderdijk)

دهکده مشهور کیندردیک در نزدیکی رود Noord قرار دادرد. مشخصه شاخص این دهکده که در جهان معروفیت دارد، وجود آسیاب های بادی قرن هجدهمی آن است که به خوبی حفظ و نگهداری می شوند. این 19 آسیاب بادی بین سال های 1722 تا 1761 ساخته شده اند و امروزه به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند. این مجموعه یکی از بزرگ ترین مجموعه آسیاب های بادی است که در هلند از زمان های گذشته به یادگار مانده است. این مجموعه شگفت انگیز و تماشای از ماه آوریل تا اکتبر به روی عموم گشوده می شود. آسیاب های بادی امروزه به یکی از نمادهای کشور هلند تبدیل شده اند.

موزه ون گوگ (Van Gogh)، آمستردام

موزه ون گوگ که در شهر آمستردام واقع شده است، در میان بهترین گالری های هنری جهان در مقام سی و پنجم قرار گرفته است. بزرگ ترین مجموعه از آثار ون گوگ، هنرمند مشهور هلندی، در این موزه نگهداری می شود. بسیاری از این آثار به وسیله خانواده این هنرمند به موزه اهدا شده اند. این موزه بزرگ و گالری هنری به منظور نمایش بیش از 700 طرح و نقاشی و 700 نامه ساخته شده است که مجموعه بسیار بزرگ و جالب توجهی را در بر می گیرد. علاوه بر آثار ون گوگ، آثاری از سایر هنرمندان معاصر وی نیز در این موزه به نمایش درآمده است. اگر این فرصت را دارید که فقط یکی از موزه ها و گالری های هنری هلند را در سفر خود ببینید، حتما همین موزه را انتخاب کنید. موزه ون گوگ در 2 ژوئن 1973 افتتاح شده است. طراحان ساختمان آن، گریت ریتفلد و کیشو کوروکاوا هستند. در سال 2015، این موزه 1/9 میلیون بازدید داشت که آن را دومین موزه پربازدید هلند و سی و یکمین موزه پربازدید جهان نموده است.

شهر تاریخی والکنبورخ (Valkenburg)

اگر از دوستداران بناها و شهرهای تاریخی هستید، در هلند ناامید نمی شود. این کشور تعداد زیادی شهر تاریخی و بناهای قرون وسطایی دارد. شهر کوچک و رومانتیک والکنبورخ در دره زیبا و شگفت انگیز Geul Valley تنها قلعه تپه ای این کشور را در بر گرفته است. این شهر که مقصد محبوبی برای سفرهای تعطیلات هلند است، علاوه بر قلعه تاریخی، جاذبه های دیگری هم دارد. غارهای متعدد و امکانات اسپا در Thermae 2000 که یکی از بزرگ ترین مجموعه های اسپا در هلند است. علاوه بر قلعه تاریخی قرن دوازدهمی Dwingelrots، یک کلیسای زیبای تاریخی قرن چهاردهمی به نام کلیسای St. Nicolaaskerk هم در این شهر وجود دارد. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مشهور و مهم این شهر زیبا، بازار تماشای کریسمس است که از اواسط نوامبر تا اواخر دسامبر برپا می شود. این بازار در گذرگاه های متصل به قلعه تاریخی برگزار می شود.

قلعه De Haar

این قعله در نزدیکی شهر تماشای و قدیمی Utrecht قرار گرفته است و چهارمین قلعه بزرگ هلند است. این مجموعه بهترین مقصد برای بازدید و ترتیب دادن یک سفر کوتاه یک روزه است. این قلعه به وسیله معمار مشهور هلندی PJH Cuypers ساخته شده است. قلعه اصلی ابتدا در قرن چهاردهم ساخته شده و بازسازی نو آن به تاریخی 1892 میلادی بر می شود. بازدید از این قلعه چندین ساعت زمان می برد. داخل قلعه از تماشای مجموعه های شگفت انگیزی از نقاشی ها، اشیای قدیمی، وسایل قدیمی و پرده های منقش لذت می برید. ظاهر زیبا و رویایی و باغ های تماشای این مجموعه، توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب می نماید.

آمستردام

آمستردام، مرکز زیبای هلند، به تنهایی جهانیی از جاذبه های گردشگری خاص و منحصربه فرد را در دل خود جای داده است و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در اروپا است. این شهر با وجود دانشگاه های متعدد، مراکز تحقیقاتی، بیش از 40 موزه، تئاتر و مراکز تفریحی متعدد، یکی از مراکز فرهنگی برتر در اروپا است. علاوه بر اینها، این شهر به خاطر خانه ها و بناهای تاریخی و کانال های متعددش معروفیت دارد. در ادامه با چند جاذبه گردشگری دیگر آمستردام آشنا می شویم.

کلیسای غربی

کلیسای غربی آمستردام، یکی از مشهورترین کلیساهای این شهر است که به خاطر مرنام ازدواج ملکه بئاتریکس در سال 1966 به معروفیت رسیده است. ساخت این کلیسا در سال 1630 به خاتمه رسید. این کلیسا به سبک رنسانس ساخته شده و بخش هایی از آن دارای ویژگی های معماری گوتیک است. برج 85 متری کلیسا که با نام Langer Jan، شناخته می شود، بلندترین برج کلیسای شهر است.

خانه رامبرانت (Rembrandt)

رامبرانت نقاش مشهور هلندی که از مهره های عصر طلایی آن کشور بود، بهترین و پیروز ترین سال های زندگی خود را در این خانه گذرانده است که امروزه به یک موزه تبدیل شده است. رامبرانت برای مدت 20 سال در این خانه زندگی می کرد. این خانه به سبک قرن هفدهمی تزیین شده و تعدادی از آثار و اشیای شخصی رامبرانت و همسرش در آن به نمایش درآمده است. تورهای متعدد به همراه راهنمای انگلیسی زبان در این مجموعه برای گردشگران وجود دارد. در چند قدمی این موزه، کلیسای Zuiderkerk قرار گرفته است که در آن سه فرزند رامبرانت و یکی از شاگردانش دفن شده اند. این کلیسا بین سال های 1603 تا 1611 ساخته شده و اولین کلیسای پروتستان آمستردام بوده است. بعد از بازسازی های متعدد، این مکان به جایی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری تبدیل شده است. یکی دیگر از جاذبه های مرتبط با رامبرانت، میدان رامبرانت است که در آن کافه ها و رستوران های متعددی در کنار یک مجسمه از رامبرانت وجود دارد.

کاخ پادشاهی

کاخ پادشاهی محل اقامت پادشاه در شهر است. ساخت این بنا از سال 1648 شروع شده است. معماری این بنا به سبک معماری رومی در نظر گرفته شده است. نقاشی های دیواری نفیس، نقش برجسته های سنگی و تندیس های مرمر فضای داخلی این کاخ را تزیین نموده اند. بزرگ ترین و مشهورترین تالار این کاخ، تالار Council Hall است. تورهای بازدید به همراه راهنمای انگلیسی زبان برای تماشای این کاخ و کسب اطلاع در خصوص ویژگی ها و معماری آن برای گردشگران وجود دارد.

موزه تاریخ یهودیان

این موزه یکی از موزه های کهن در آمستردام است و به فرهنگ و سنن یهودی و بعلاوه پیشینه یهودیان در هلند اختصاص دارد. در این موزه ، مجموعه های بزرگ و ارزنده ای از صنایع دستی مذهبی هم نگهداری می شود. این موزه در سال 1932 ساخته شده است. در زمان جنگ جهانی دوم و یورش آلمان به هلند بسیاری از اشیا آن گم شد. این موزه دارای بخش نمایشگاه های دایمی و موقتی، کنیسای بزرگ و کنیسای نو است. بیش از یازده هزار اثر در این موزه به نمایش درآمده است مانند تورات های کهن، تابلوهای نقاشی، اشیا مربوط به فرهنگ و آداب یهودی، روزنامه های قدیمی، عکس و اسناد. یک کتابخانه بزرگ هم در این مجموعه وجود دارد. اگر دوست دارید در خصوص تاریخ یهودیان در هلند بیشتر بدانید و با این موزه بیشتر آشنا شوید، می توانید از تورهای همراه با راهنما بهره ببرید. علاوه بر نمایشگاه های دائمی، نمایشگاه های دوره ای هم در این مجموعه برگزار می شود.

Stedelijk، موزه شهری آمستردام

این موزه در سال 1895 تاسیس شده است و یکی از شگفت انگیزترین مجموعه های هنر مدرن در اروپا است. تمرکز این مجموعه بر آثار نقاشان قرن نوزدهم و بیستم هلندی و فرانسوی است. کارگاه های مفرح خانوادگی و تورهای همراه با راهنما به زبان انگلیسی برای بازدید از این مجموعه وجود دارد.

Begijnhof

این گوشه قدیمی شهر یکی از مکان های آرام و دنجی است که بسیاری از گردشگران از تماشا آن صرف نظر می نمایند. خانه های قدیمی و گذرگاه های باریکی که در این منطقه وجود دارد، مکانی فوق العاده برای قدم زدن و لذت بردن از فضای شهر آمستردام است. حتی یک خانه چوبی قدیمی متعلق به قرن چهاردهم هم در این منطقه وجود دارد.

کلیسای قدیمی

این کلیسای قدیمی در سال 1306 میلادی ساخته شده است و به عنوان مدلی برای ساخت بسیاری از کلیساهای هلند مورد استفاده قرار گرفته است. طی قزن های متمادی، بخش های زیادی به این مجموعه اضافه شده است. به عنوان مثال در قرن شانزدهم میلادی یک برج به این کلیسا اضافه شده است. سه پنجره تماشای متعلق به سال 1555 و منبت کاری های زیبا، فضای داخلی کلیسا را تزیین نموده است. بعد از بازدید از این کلیسا می تواند چند قدمی طی کنید، از پل بگذرید تا به Zeedijk یکی از قدیمی ترین خیابان های آمستردام برسید.

بندر آمستردام

این منطقه بندری 19 کیلومتری هنوز هم مانند گذشته یکی از بنادر شلوغ و پررفت و آمد است. کروز یک یا دوساعته در بندر و کانال های متعدد، یکی از به یادماندنی ترین بخش های سفر شما به هلند خواهد بود، به خصوص هنگام غروب و شب که اسکله و پل ها به زیبایی تمام نورپردازی می شوند. در این منطقه می توانید از موزه ملی دریایی هم تماشا کنید. مجموعه بزرگ و جالبی از آثار نقاشی، مدل های انواع کشتی و وسایل دریانوردی در این موزه نگهداری می شود. یک موزه علمی به نام مرکز علمی Nemo در همین نزدیکی وجود دارد.

کلیسای نو و یادبود ملی

کلیسای نو که به زبان هلندی Nieuwe Kerk نامیده می شود، محل تاجگذاری رسمی پادشاه هلند از سال 1814 است که در قلب آمستردام در کنار کاخ پادشاهی در میدان Dam واقع شده است. این میدان تاریخی در حدود سال 1270 میلادی ساخته شده است. امروزه از این میدان و کلیسا برای برگزاری مرنام عمومی مثل نمایشگاه های هنری استفاده می شود. یکی از تماشای های این کلیسا، منبری متعلق به سال 1649 است؛ یکی از شاهکارهای منبت کاری باروک که با عناصر مذهبی تزیین شده است.

در طرف دیگر میدان Dam، یادبود ملی قرار گرفته است؛ سازه ای با 22 متر ارتفاع. این ابلیسک بعد از جنگ جهانی دوم ساخته شده و یادبودی برای قربانیان این جنگ و سمبلی برای آزادی است.

بازارهای Kalverstraat و Vlooienmarkt، جایی برای عاشقان خرید

اگر بعد از بازدید از جاذبه های تاریخی و فرهنگی متعدد، دلتان کمی تنوع و خرید می خواهد، به یکی از این بازارها سر بزنید. آمستردام منطقه ها خرید متعددی برای خرید برندهای لوکس پوشاک، صنایع دستی محلی و سوغات ریز و درشت دارد. مشهورترین و البته شلوغ ترین آنها Kalverstraat است که بوتیک ، گالری، عطرفروشی، کافه و رستوران های متعددی دارد. اگر می خواهید تجربه خرید کاملا متفاوتی داشته باشید، به بازار Vlooienmarkt سر بزنید، مشهورترین بازار محلی آمستردام که از سال 1886 برپا می شود. در این بازارچه هر چیزی که فکر کنید پیدا می شود. از اشیای قدیمی و صنایع دستی گرفته تا لباس و غذا. هم اجناس نو و هم اجناس و اشیای دست دوم را می توانید در غرفه ها پیدا کنید.

یکی دیگر از مکان های آمستردام برای تجربه خریدی رنگارنگ و لذت بخش، بازار گل آمستردام است. بازار شگفت انگیزی که هر نوع گل و گیاهی تصور کنید، در آن پیدا می شود. بیشتر خیابان های خرید آمستردام اطراف میدان Muntplein قرار دارند.

موزه Tropenmuseum

این موزه در سال 1864 ساخته شده و بازدید از آن، گردش فوق العاده ای برای علاقه مندان به کسب اطلاع از مستعمره های سابق هلند است. این موزه نمایشگاه های متعددی برای نشان دادن هنر و وسایل زندگی منطقه ها استوایی و نیمه استوایی دارد. بازارهای قومی و فروشگاه های شرقی از تماشای های این موزه هستند. به طور مرتب، اجراهای زنده موسیقی سنتی و محلی شرقی و آسیایی به همراه سازهای سنتی در این موزه برگزار می شود. تورهای همراه با راهنما به زبان انگلیسی برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

باغ وحش و باغ گیاه شناسی

در قلب شهر می توانید از تماشای حیات وحش و جلوه های طبیعت لذت ببرید. باغ گیاه شناسی Hortus Botanicus، یکی از قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی جهان است. این مجموعه در سال 1638 پایه گذاری شده است و در ابتدا یک باغ ساده گیاهان دارویی برای پزشکان و داروسازان بوده است. امروزه، درختان و گیاهان کمیاب، گل های عجیب و زیبا و گلخانه های متعددی از نواحی استوایی مختلف، در این باغ وجود دارد. اگر از این باغ، کمتر از 5 دقیقه پیاده روی کنید، به موزه فوق العاده Natura Artis Magistra می رسید. در این باغ وحش می توانید حیواناتی از سراسر جهان را ببینید. در عین حال در گوشه و کنار باغ وحش، بناهای قدیمی و خانه های تاریخی هم وجود دارد. در آکواریوم این مجموعه تماشای می توانید درباره سیستم های دیواره های مرجانی یاد بگیرید. این باغ وحش، بخش های مختلفی دارد که تماشای آنها خالی از لطف نیست؛ از جمله بخش مخصوص پروانه ها و افلاک نما.

رژیم و فرهنگ غذایی در هلند

آشپزی امروزی در هلند ترکیبی از شیوه های نو آشپزی و سنت های هلندی است. آشپزی این کشور تحت تاثیر محل قرار گیری آن در ساحل و حاصل خیز بودن آن قرار گرفته است. کشاورزی و ماهیگیری و تجارت به وسیله دریا، موقعیت ویژه ای را برای آشپزی در هلند ایجاد نموده است و از زمان های بسیار دور همه انواع مواد غذایی را به راحتی در اختیار هلندی ها قرار داده است.

آشپزی سنتی در هلند بسیار ساده است. غذاها از سبزیجات بیشتر و گوشت کمتر تشکیل شده اند. صبحانه و ناهار شامل نان به همراه تاپینگ های مختلف مثل پنیر است. شام هم معمولا شامل انواع غذا با گوشت و سیب زمینی است که در کنار سبزیجات فصلی سرو می شود.

رژیم غذایی این کشور، محصولات لبنی متعددی دارد و از نظر چربی و کربوهیدارت غنی است. شاید علت این مسئله این باشد که نیازهای تغذیه ای کارگران که فرهنگ این کشور را تشکیل داده اند، بر اشپزی تاثیرگذار بوده است.

در قرن بیستم، رژیم غذایی در هلند هم مانند بسیاری از منطقه ها جهان، دستخوش تغییرات فراوان شده است. این تغییرات بیشتر تحت تاثیر مستعمره های این کشور بوده است. امروزه غذاهای مدرن و بین المللی در رستوران های شهرهای بزرگ سرو می شود.

صبحانه و ناهار در هلند، تفاوت اندکی دارند و هر دو وعده شامل انواع نان و تاپینگ های مختلف هستند؛ به خصوص انواع محصولات لبنی. تنوع محصولات لبنی و پنیرها در هلند بسیار زیاد است و این کشور با لبنیات خود هم شناخته می شود. از میان انواع پنیرهای مشهور هلندی می توان به گودا، ادم و لیدن اشاره نمود. یکی از روش های مرسوم برای فراوری پنیر در هلند این است که در مراحل اولیه فرایند تهیه آنها از انواع ادویه جات و سبزی ها استفاده می نمایند. پنیرهایی با طعم میخک، زیره و گزنه در هلند یافت می شود.

نان های هلندی معمولا حجیم و سبک هستند و گاهی در تهیه آنها و برای طعم دادن به نان از انواع مغزها و دانه ها استفاده می شود. نان چاودار یکی از معدود نان های متراکم هلندی است. انواع نان های سفید که با شیر یا آب تهیه می شوند، هم در رژیم غذایی این کشور وجود دارند. Kerststol نام یکی از نان های سنتی هلند است که مخصوص کریسمس تهیه می شود. خمیر این نان همراه با شکر، میوه های خشک، کشمش، بادام و خلال پوست پرتغال یا لیموی شیرین شده تهیه می شود و همراه با کره سرو می شود.

دعوت کردن دوستان به مهمانی چای یا قهوه هم در هلند رواج دارد. در این زمان معمولا کیک یا بیسکوییت در کنار نوشیدنی وجود دارد. این میان وعده بین صبحانه و ناهار، بین ناهار و شام یا بعد از شام است.

شیرقهوه هم بسیار در هلند رواج دارد و با میزان مساوی قهوه و شیر داغ تهیه می شود.

شام هم به شکل سنتی معمولا خیلی زود یعنی در حدود ساعت 6 سرو می شود اما دغدغه های زندگی روزمره مثل همه جای جهان بر ساعت خورد و خوراک مردم تاثیر گذاشته است. همان طور که گفتیم، شام های سنتی هلندی شامل سیب زمینی، گوشت و سبزی است که البته میزان سبزی بسیار بیشتر و میزان گوشت آن کمتر است. برای طعم دادن به غذاهای از ادویه ها و موادی چون میخک، زیره، سرکه و ... استفاده می شود و از ادویه های قوی تر و تند و تیزتر به ندرت استفاده می نمایند.

منبع: کجارو / planetware.com / planetware.com / weatheronline.co.uk / en.wikipedia.org
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 2182

به "تور هلند: راهنمای سفر به هلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور هلند: راهنمای سفر به هلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید