برطرف سلولیت های سرسخت

به گزارش مجله نماشو، خبرنگاران: آیا واقعا راهی برای خلاص شدن از چربی های بدشکل و قلمبه سلمبه روی ران های تان وجود دارد؟ برطرف سلولیت خیلی سخت است، اما راه حل هایی برای کاهش آن ها وجود دارد.

برطرف سلولیت های سرسخت

چرا سلولیت تشکیل می شود؟

سلولیت چربی طبیعی و کاملا نرمال زیر پوست است که به علت اینکه روی بافت همبند فشرده می شود، به صورت برآمده و فرورفته جلوه می نماید و باعث می شود پوستِ روی آن ناهموار به نظر برسد. افراد چاق و لاغر همگی سلولیت دارند و خانم ها بیشتر از مرد ها سلولیت دارند. عوامل دیگری که می توانند سلولیت ایجاد نمایند شامل موارد زیر می شوند:

 • تغذیه نادرست
 • رژیم های لاغری نادرست
 • کُندی سوخت و ساز
 • عدم تحرک بدنی
 • تغییرات هورمونی
 • دهیدراته شدن بدن
 • چربی زیاد بدن
 • ضخامت و رنگ پوست

سلولیت در پوست های تیره تر کمتر خودنمایی می نماید؛ بنابراین اگر شما پوستی روشن داشته باشید شاید بتوانید با برنزه کردن تا حدودی از جلوه این سلولیت ها کم کنید. راه های دیگری هم برای خلاص شدن از سلولیت های سرسخت وجود دارد که بعضی از آن ها بهتر از بقیه جواب می دهند.

دستگاه لاغری کرایولیپولیسیس برای درمان سلولیت

در این شیوه غیرتهاجمی لاغری، سلول های چربی فریز شده و نابود می شوند. وقتی سلول های چربی نابود شدند، بدن شما به طور طبیعی آن ها را دفع می نماید. این درمان معمولا برای فُرم دادن بدن استفاده می شود، اما از بین بردن چربی ها نیز می تواند شرایط سلولیت های تان را بهتر کند. کرایولیپولیسیس به سه جلسه یا 3 تا 4 ماه درمان احتیاج دارد تا نتیجه حاصل شود.

درمان با لیزر که به آن رادیوفرکانسی نیز گفته می شود درمان موثری برای سلولیت است. درمان سلولیت با لیزر معمولا ترکیبی از ماساژ، لیپوساکشن و یا لایت تراپی است. در این شیوه، چربی ها به صورت مایع درمی آیند، بافت همبند برش می خورد تا چین و چروک ها برطرف شوند، فراوری کلاژن افزایش می یابد و پوست سفت می شود، جریان خون افزایش می یابد و احتباس آب در بافت ها کمتر می شود. انتظار می رود در لیزردرمانی سلولیت، نتایج دست کم تا 6 ماه باقی بمانند. اثرگذاری این نوع درمان به فاکتور هایی مثل تغذیه، عوامل ارثی، عملکرد متابولیسمی و توازن هورمونی نیز بستگی دارد.

ماساژ اندرمولوژی برای درمان سلولیت

بیشتر روش های درمان سلولیت بر پایه این ایده هستند که با افزایش جریان خون و کاهش تجمع مایعات، سلولیت درمان شود و در نتیجه نواحی باسن و ران، ظاهر زیباتری پیدا کند. ماساژ نیز یکی از تکنیک هایی است که جریان خون را در ناحیه مورد نظر افزایش می دهد.

اندرمولوژی یا لیپوماساژ نوعی خاص از ماساژ مکانیکی است. اندرمولوژی نوعی ماساژ عمقی بافت است که توسط یک ماشین که دارای دو رول همراه با مکش ملایم است انجام می شود و در سطح بافت باعث کشش چربی و حرکت ماساژوار رول ها روی آن می شود و به طور عمقی بافت را تحت تاثیر قرارمی دهد. اندرمولوژی اولین درمان سلولیت است که توسط FDA پذیرفته شده و باعث کاهش حجم سلولیت می شود.

افرادی که این عمل را انجام می دهند اندرمولوژیست نام دارند و فقط یک شخص دوره دیده قادر به انجام آن است. در طی زمانی که چنین بافتی همراه با مکش دستگاه تحت تاثیر حرکت رول ها قرارمی گیرد، بافت همبند تحت کشش قرار گرفته و باعث کاهش حجم سلولیت می شود. این درمان نه تنها بافت سلولیت را کاهش می دهد بلکه باعث کاهش سایز بدن نیز می شود. از طرفی موجب بهبود خون رسانی به بافت، کاهش اسپاسم عضلات و بهبود عملکرد آن ها نیز می شود. هدف اصلی اندرمولوژی کاهش سلولیت و بهبود آن است. به طوری که دیگر نمای پوست پرتقالی ناشی از سلولیت در سطح بدن دیده نشود. در تکنیک اندرمولوژی پوست نه تن ها لیفت می شود بلکه رول ها باعث کاهش سلولیت می شوند.

امروزه دو نوع اندرمولوژی در جهان مطرح است. لیپوماساژ و لیفت ماساژ؛ در لیپو ماساژ چربی هدف اصلی است و توسط رول ها ماساژ داده شده و در نتیجه کاهش بافت چربی رخ می دهد. در تکنیک لیفت ماساژ، پوست نمای صاف تر و جوان تری پیدا می نماید.

برطرف سلولیت با عضله سازی و چربی سوزی

افراد با هر فرم بدنی و سایزی می توانند سلولیت داشته باشند، اما اگر شما اضافه وزن دارید، موثرترین روش درمان سلولیت این است که وزن اضافی تان را از بین ببرید و بدن تان را قوی کنید. کمتر بخورید و بیشتر ورزش هوازی و قدرتی انجام دهید. تمرین با وزنه دست کم دو بار در هفته بسیار عالی است. روی پاها، باسن و کمرتان تمرکز کنید. عضلات قوی و تفکیک شده ای که زیر لایه ای از چربی پنهان شده اند، خودشان را نشان می دهند و پوستی یکدست تر با ظاهری زیباتر خواهید داشت.

درمان سلولیت با سابسیژن

این شیوه کمتر تهاجمی نیز می تواند سلولیت را تا حدودی درمان کند. نتایج درمان سلولیت با سابسیژن می توانند تا دو سال باقی بمانند. سابسیژن روشی برای آزاد کردن بافت های همبند سفت یا بافت های فیبروتیک است. بافت همبند اسکار ها را به بافت های زیرین متصل می نماید. در این روش ناحیه تزریق بی حس شده و سوزن مخصوصی به وسیله سوراخ کردن سطح پوست وارد آن می شود. با استفاده از لبه تیز این سوزن، رشته های فیبروتیک پاره می شوند. سپس پوست برای ترمیم زخم های ایجاد شده، آغاز به فراوری کلاژن می نماید. به این ترتیب با افزایش فراوری کلاژن و آزادسازی رشته های فیبروتیک، ظاهر اسکار ها بهبود می یابد.

سابسیژن چه کاربرد های دیگری دارد؟

 • اسکار های وسیع فرورفته (در اثر آکنه، آبله مرغان، تروما یا جراحی)
 • اسکار ناشی از پیوند پوست
 • چین و چروک های پوستی
 • سلولیت (فرورفتگی پوست در اثر تجمع چربی)

درمان سلولیت با محصولات موضعی

انواع کرم های موجود در بازار ادعا می نمایند که می توانند سلولیت را کاهش بدهند. خیلی از این محصولات برطرف سلولیت، عناصری دارند که به تجزیه و متابولیسم چربی یاری می نمایند، مثلا کافئین، آمینوفیلین و تئوفیلین. سایر محصولات برطرف سلولیت نیز حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و عصاره های گیاهی هستند. به طور کلی این محصولات به تنهایی اثرات کمی دارند، اما همراه با سایر روش های درمان سلولیت می توانند موثر و مفید باشند.

بعضی شواهد نشان می دهند کرم رتینول می تواند به درمان سلولیت یاری کند، اما نتایج ممکن است خیلی خوب نباشند. مصرف کرم رتینول 0.3 درصد دو بار در روز و به مدت 6 ماه می تواند پوست تان را ضخیم تر نموده و از ظاهر پوست پرتقالی آن کم کند.

درمان های سلولیت که باید با احتیاط انجام شوند یا کلا از آن ها اجتناب کنید

بعضی از پزشکان مواد شیمیایی خاصی به لایه چربی زیر پوست تزریق می نمایند تا متابولیسم آن را افزایش داده و سلولیت های کمتر به چشم بیایند. این فرایند معمولا مزوتراپی نامیده می شود. مواد شیمیایی به کار رفته در این شیوه از برطرف سلولیت شامل فسفاتیدیل کولین، آمینوفیلین، هورمون ها، عصاره های گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی می شوند. شواهد اندکی مبنی بر موثر بودن این مواد وجود دارد. بیشتر پزشکان این روش برطرف سلولیت را توصیه نمی نمایند، زیرا خطر عفونت، التهاب، بثورات پوست و تورم پوست وجود دارد.

لیپوساکشن نیز روشی از برداشتن چربی است که معمولا در ناحیه ران ها، باسن و شکم به کار می رود، اما در واقع می تواند باعث شود گودی به جا مانده از حذف چربی ها، از قبل هم بدتر به نظر برسد.

درمان سلولیت با کربوکسی تراپی

کربن دی اکسید تراپی که آن را معمولا با نام کربوکسی تراپی می شناسند، به بکارگیری CO2 برای اهداف درمانی گفته می شود. این تکنیک در سال 1932 در فرانسه ابداع شد. در ابتدا، این تکنیک طی یک عمل جراحی زیرپوستی و با به کارگیری حمام های حاوی آب داغ کربنه شده انجام می گرفت و یا از کربن دی اکسید اشباع شده با آب، به صورت مستقیم استفاده می شد.

این تکنیک برای درمان زخم ها و بیماری های شریانی به کار گرفته می شد. نتایج به دست آمده از درمان ها، باعث تشویق محققین برای مطالعات بیشتر شد به طوری که امروزه شاهد گسترش کاربرد های درمانی این روش هستیم. با پیدایش تکنولوژی های جدید، کاربرد این روش دیگر فقط سطحی نبوده و نفوذ مستقیم CO2 به زیر پوست را نیز در برمی گیرد. مطالعات متعددی به آنالیز تأثیر درمان با کربوکسی تراپی روی تجمع چربی ها (adiposities) پرداختند. این مطالعات کاهش قابل توجه چربی در نواحی محیطی شکم، ران و زانو را گزارش کردند.

درمان سلولیت با اولتراسوند

تکنیکی به نام لیپوساکشن اولتراسونیک یک روش غیرتهاجمی است که چربی ها را هدف گرفته و نابود می نماید. شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد اولتراسوند به تنهایی بتواند سلولیت را درمان کند. اما این شیوه درمان سلولیت همراه با سایر روش ها می تواند از خودنمایی سلولیت ها بکاهد.

یک متخصص پوست می تواند یاری تان کند تصمیم بگیرید چه نوع درمان سلولیت برای تان مناسب است؟

قبل از اینکه هر گونه جراحی زیبایی انجام دهید همواره بهتر است با پزشک تان که می تواند بهترین نوع درمان را به شما توصیه کند مشورت کنید. نتیجه ای که از روش اجرا شده می گیرید بستگی به مهارت و تجربه کسی دارد که این درمان را برای تان اجرا می نماید نیز دارد. متخصص پوست در شناخت پوست تبحر دارد و می داند زیر پوست شما دقیقا چه چیزی واقع شده است، بنابراین به توصیه پزشک تان گوش دهید و هر سوالی دارید از او بپرسید.

منابع: webmd ،aad

منبع: برترین ها
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 3664

به "برطرف سلولیت های سرسخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف سلولیت های سرسخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید