رمز دوم یک بارمصرف و اشتباهات رایج درباره آن

به گزارش مجله نماشو، وب سایت فرارو: رمز دوم یکبار مصرف یا همان رمز دوم پویا قرار است از اول دی ماه اجباری گردد. بانک مرکزی در آخرین اطلاعیه خود از مشتریان بانک ها خواسته در مدت زمان باقی مانده به شعب بانک بروند و شماره تلفن همراهشان را تایید و رمز دوم یکبار مصرف کارتشان را فعال نمایند.

رمز دوم یک بارمصرف و اشتباهات رایج درباره آن

چراکه از دی ماه به بعد تراکنش های اینترنتی صرفا با رمز دوم یکبار مصرف امکان پذیر خواهد بود. در این بین چند سوءتفاهم درباره رمز دوم یکبار مصرف به وجود آمده که مشتریان بانک ها را متعجب نموده و بعضا ترسانده. در این گزارش به چهار مورد از این سوءتفاهم ها درباره اجباری شدن رمز دوم یکبار مصرف کارت بانکی اشاره نموده ایم.

1. لازم نیست هر بار به بانک بروید

یکی از عجیب ترین سوتفاهم ها و اشتباهات درباره رمز دوم یکبار مصرف این است که برای هر بار خرید کردن و تراکنش آنلاین باید به بانک برویم و رمز دوم جدید بگیریم. درحالی که اگر اینطور باشد دیگر خرید اینترنتی و غیرحضوری معنا نخواهد داشت. داستان از این قرار است که بانک ها خودشان رمز دوم یکبار مصرف را در هر خرید اینترنتی برای شما ارسال خواهند کرد.

روش ها متفاوت است، برخی سراغ سامانه پیامکی رفته اند، برخی رمز دوم یکبار مصرف را در اپلیکیشن موبایل بانک یا رمزساز ارائه می نمایند و برخی دیگر رمز دوم یکبار مصرف را به وسیله کد USSD در اختیار مشتریانشان قرار می دهند. در هر صورت نیازی به مراجعه به بانک برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف نخواهید داشت. صرفا چند بانک آن هم تنها برای فعالسازی خدمات رمز دوم یکبار مصرف از مشتریانشان خواسته اند مراجعه حضوری به شعبه بانک داشته باشند.

2. مسئله ای برای کار با عابربانک نخواهید داشت

یکی دیگر از سوءتفاهم ها درباره رمز دوم یکبار مصرف، مسائل احتمالی در استفاده از خدمات عابربانک یا همان دستگاه های خودپرداز ATM است. یکی از مشتریان بانک ها نوشته ظرف مدت یک هفته از فعالسازی رمز پویا، دو بار کارت بانکی مربوطه با ضبط از سوی دستگاه خودپرداز به دلیل ثبت رمز اشتباه روبرو شده که همین امر سبب شده تا مسائلی را برای من بوجود آورد. پس دوباره به بانک مراجعه نموده و رمز یکبار مصرف را غیرفعال نموده ام.

باید توجه داشته باشید که برای استفاده از خدمات دستگاه های خودپرداز، از رمز اصلی چهار رقمی کارت باید بهره ببرید و رمز دوم یکبار مصرف صرفا برای تراکنش های اینترنتی است. با این تفسیر با همان رمز ایستا چهار رقمی می توان از عابربانک پول برداشت یا جابه جا کرد و نیازی به استفاده از رمز دوم یکبار مصرف نیست.

3. رمز دوم یکبار مصرف ربطی به تراکنش های کارتخوان ندارد

این یک داستان خیالی است! به فروشگاه رفته اید و صف طولانی جلوی صندوق تشکیل شده. نوبت به شما رسیده و متصدی از شما رمز کارتتان را می خواهد. حالا شما باید رمز یکبار مصرف از بانک بگیرید و منتظر پاسخ بمانید تا بتوانید خودتان را از شر صف طولانی خلاص کنید. اصلا اینطور نیست!

استفاده از دستگاه های کارتخوان در فروشگاه ها نیازی به رمز یکبار مصرف ندارد و همان رمز اصلی چهار رقمی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید، برای خرید از دستگاه های کارتخوان کافی است. باید مجددا تاکید کنیم که رمز دوم یکبار مصرف صرفا برای تراکنش های اینترنتی است و تراکنش های حضوری مثل خرید از فروشگاه ها نیازی به دریافت رمز دوم یکبار مصرف ندارد.

4. لازم نیست هزینه اضافه پرداخت کنید

بانک مرکزی بار ها در اطلاعیه های خود تاکید نموده استفاده از رمز دوم یکبار مصرف هیچ هزینه ای برای مشتریان نخواهد داشت. بعضا خبر هایی درباره کارمزد 33 هزار تومانی فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف مطرح شده بود که بانک مرکزی مانع آن شده و بانک ها را مجبور نموده است که بدون دریافت هزینه اضافه، خدمات رمز دوم یکبار مصرف را برای مشتریانشان فعال نمایند و کارمزدی برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف برای تراکنش های اینترنتی دریافت ننمایند.

بانک مرکزی در اطلاعیه اخیر خود اعلام نموده از آنجایی که انجام تراکنش های بانکی و پرداخت از ابتدای دی ماه سال جاری صرفا با رمز دوم پویا یا همان رمز دوم یکبار مصرف امکان پذیر خواهد بود، هموطنان عزیز برای دریافت رمز و تایید شماره تلفن همراه خود به بانک صادرنماینده کارت مراجعه نمایند. پیش از این، قرار بود از ابتدای خردادماه استفاده از رمز دوم یکبار مصرف برای تراکنش های اینترنتی بالای 500 هزار تومان اجباری گردد که با توجه به آماده نبودن بانک ها و مردم این مورد به تعویق افتاد.

رمز دوم یکبار مصرف با هر بار درخواست مشتریان برای تراکنش اینترنتی برای آن ها صادر می گردد و از روش های مختلفی مثل اپلیکیشن موبایل، پیامک یا کد USSD در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت. این رمز مدت کوتاهی در حد 60 تا 90 ثانیه اعتبار دارد و تنها یک بار می توان از آن استفاده کرد. با این حساب در صورتی که رمز دوم یکبار مصرفتان دست سواستفاده نماینده ها بیافتد، آن ها دیگر نمی توانند با رمزی که اعتبار آن تمام شده، حسابتان را خالی نمایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1399 گردآورنده: namasho.ir شناسه مطلب: 682

به "رمز دوم یک بارمصرف و اشتباهات رایج درباره آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمز دوم یک بارمصرف و اشتباهات رایج درباره آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید